İnce Cumali

8,75

( 12 kişi yorum yaptı )

İnce Cumali

Sinema Filmi

1967

Cumali (Yılmaz Güney) sevdiği kızın babasının kanlısı olduğunu öğrenir. Babasının katili yaşamındaki en büyük düşmanıdır. Filmin birbirine grift ve karmaşık öyküsünün en ilginç yanı yöresel özelliklerin öne çıkmasıdır. Cumali'nin bir gece, gözetlediği kızı daha yakından görebilmek için beline kabakları bağlayıp, Irmağı yüzerek karşı köye geçmesi, düşmanının çiftliğinde araba tekerleği üzerinde yanan meşaleleri teker teker, silahıyla ateşleyip söndürmesi, karşılığında ödül olarak 25 baş öküz alması, bu ilginç sahneleri oluşturur. (Agah Özgüç'ün 100 Filmde Türk Sineması kitabından)

Ödüller

En İyi Senaryo (5. Antalya Film Şenliği-1968)

En İyi Yönetmen (5. Antalya Film Şenliği-1968)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (5. Antalya Film Şenliği-1968)

En İyi Film (5. Antalya Film Şenliği-1968)

Oynayanlar

Yılmaz Güney Yılmaz Güney Cumali
Tijen Par Tijen Par Gülnaz
Hikmet Olgun Hikmet Olgun Ömer
Seyhan Özden Seyhan Özden Cumali'nin Kızkardeşi
Bahri Özkan Bahri Özkan Cumali nin babası
Abdullah Ferah Abdullah Ferah Hasan
Abdurrahman Palay Abdurrahman Palay Yılmaz Güney Seslendirmesi
Kemal Ergüvenç Kemal Ergüvenç Erol Taş Seslendirmesi
Vala Önengüt Vala Önengüt İrfan Atasoy Seslendirmesi
Erol Taş Erol Taş Ali Ağa
İrfan Atasoy İrfan Atasoy Cafer

Ekip

Tasarım İbrahim Enez (Afiş)

Firmalar

İrfan Film (Yapım)
Yılmaz Ofset (Afiş Baskı)
Mimeray (Afiş Baskı)
Burç Film (Dağıtım)

Son Yorumlar (12)

hakan_ışık avatar hakan_ışık 11 Ekim 2014 07:29:30

10

Güzel film

benimsinema avatar benimsinema 08 Ağustos 2014 00:37:29

7

belki benimde izledigim filmi kesmislerdir, eger orjinali benim izlediigmise dört dalda ödül alacak kadar bulmuyorum filmi... erol tas kesinlikle filmin yildizidir ben bile sasirdim, horozlari ciddi bogazindan kesti...irfan atasoyla ayni sahne de göm ek güzel...

kariz_ma_35 avatar kariz_ma_35 19 Aralık 2010 17:25:12

10

Yılmaz Güney ile İrfan Atasoy'un seyrettiğim ilk siyah beyaz filmi. Son derece temposu yüksek filmin başından itibaren "Ali Ağa" Erol Taş'ın "Cumali" Yılmaz Güney'in ailesini yok etmesiyle başlayan serüven.Köy meydanı'ında yapılan şölende Güney'in dö nen yanar çarktaki odunları vurması.Ağanın onu sığır sürüsü ile ödüllendirmesi. "Cumali'inin Babası" Bahri Özkan bu olayı öğrendiğinde sığır sürüsünü Ali Ağanın çiftliğine götürmesi ile başlayan olaylar. Ayrıca "Ali Ağa" Erol Taş'ın kızını dağa kaçıran Güney'in.Daha sonra çiftliğe basması Ali Ağa'yı öldürmesi.Finale doğru jandarma'ların onu araması ve dağda Güney'in çocuğunun dünyaya gelmesi gibi dramatik olaylarla çevrili bir başyapıt.Bu filmde ayrıca Adana şivesi kullanılmıştır. Yılmaz Güney ve İrfan Atasoy'da özellikle onların sahnelerinde mevcuttur.

performer avatar performer 14 Ekim 2010 19:46:10

8

filmin tv'de gösterilen kopyası kötü ve bazı sahnelerin eksik olması nedeniyle filmden birşey anlamadım. yoksa filmin temeline olumsuz yorum yapmak benim haddime değil. yılmaz güney gibi bir sinemacıyı olumsuz eleştirmek için selahiyet sahibi olmak l azım.

yalnızlar_rıhtımı avatar yalnızlar_rıhtımı 16 Şubat 2009 16:56:02

erol taşın oyunculuğu muhteşem ayrıca bu filmin galasında bütün oyuncular alkışlanmış ve sıra erol taşa geldiğinde sinemadaki seyirciler tarafından yuhlanmış. çünkü erol taş filmde zalim gaddar bir ağayı oynuyordu.

B a r b a r o S avatar B a r b a r o S 13 Şubat 2009 16:20:02

10

Orjinalinin devlet arşivlerinde çürümeye terkedildiği bir film. Mükemmel bir yapım. Filmi bi kaç kez izledim ama ne dağda iz sürme sahnelerini ne de Cumali'nin Jandarmayla çatıştığı sahneleri göremedim final kısmıda yok denecek kadar azdı. İnşallah o rjinalini izlemek kısmet olur ileride...

Yandex.Metrica