Haliç

Sinema Filmi

2010

Altın Boynuz’da kimi virane kimi yeni yapılmış binaların küçük pencerelerinden yansıyan ışık, gemi fenerleri, Haliç`in akisleri ve yıldızlar ufukta titrek ışıklar meydana getirirler; liman, gökyüzü ve şehir birbirine karışır, her şey fezaymış gibi gelir insana. Gün batımı ismini tamamlar gibidir… Şeklinden dolayı Altın Boynuz ismini alan Haliç, güneşin kızıllığında kendisini bulur. Kimi Galata’dan bakar, kimi de Süleymaniye Camii’nden…
Galata Köprüsü’nün Haydarpaşa - Kadıköy vapurlarıyla Boğaz vapurlarının kalktığı yönü, İstanbul’un renkli tarafı; Haliç vapurlarının kalktığı yönü ise yine aynı dünyanın sanki siyah tarafı gibidir.

Buradaki yaşam ve devinim öylesine değişiktir ki; ilinmedik bir ayak sesi, kimi çakıllı kaldırımların
sesliliği, e ğri büğrü yolları, denize açılan dar sokakları, ahşap binaları, dik yokuşlarıyla ve eski medeniyetlerin kalıntıları olan yıkıntılar geçmişi yaşatır gibidir Haliç’te. Belki üç beş kez asırlık olmuş yapılar, modern mimari arasında hala ayaktadırlar.

Tarihi kadar günlük yaşamı da dolu doludur. Hala ayakta olan eski meyhane ve barlarından müzik sesi duyulmakta aynı zamanda yıkılmaya yüz tutmuş tarihi evlerinde, içerde hayat olduğunun göstergesi olan ışıklar, hala yanmakta ve bacaları tütmektedir. İstanbul’un siyah tarafı gibi gözükse de, beyaz tarafına bir yolculuktur Haliç. Yer yer toz toprak ve dar sokaklarında iki apartman arasına gerilmiş
iplere asılı çamaşırların, altında oynayan çocukların bağrışmaları “hayat” burada der gibidir. Tıpkıbayram sabahlarında olduğu gibi… Mezarlıklarda, vefat etmiş, babaları, anneleri, amcaları, dayıları, halaları, teyzeleri, dede ve neneleri için duaya duranlar, İstanbul’un Haliç’te yaşandığının bir göstergesidir. Umutlar ve hayaller, Haliç’ten İstanbul’a yayılarak, gerçekleşeceği günü beklemektedir adeta.

Künye

Yönetmen Erden Kıral
Senaryo ,
Görüntü Yönetmeni Zekeriya Kurtuluş
Süre 75 dk
Tür Belgesel
Özellikler HD, Renkli
Ülke Türkiye

Oynayanlar

Edip Saner Edip Saner Seslendirme

Ekip

Kurgu Erkan Tekemen (Kurgu)
Yönetmen Ekibi Hülya Gezer (Yönetmen Yardımcısı)
Yazım Ekibi Enis Rıza (Metinler)
Kamera Ekibi Uğur Kul (Kameraman)
Uğur Kul (Focus Puller)
Ses Ekibi Fatih Aydoğdu (Ses Kayıt)
Hüseyin Çakır (Ses Kayıt)

Firmalar

Deniz Film Prodüksiyon (Yapım)

Son Yorumlar

Yandex.Metrica