Rüyalar ülkesinde yaşayan bir gencin güldürülü öyküsü."> Gülümseyen Dünya ~ Sinematurk.com
Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Gülümseyen Dünya (Gülümseyen Dünya)sinemadünyası

18 Eylül 2018 23:34

Hiç olmadık sebepler yüzünden çıkan savaşlar, komedyenler bol olsaydı önlene bilirdi. Ben aslında burada karamizah yapıyorum. Savaşı hicvediyorum, onunla alay ediyorum.Bunun için bu filmi beş kıtayı dolaşarak çektim. Çünkü mekan genişleyince, tüm dünya olunca o zaman daha fazla insanla alışveriş yapma şansım doğuyor. Yani sizin anlayacağınız bilgi alışverişi. Amerika'da, Afrika’da,Avustralya’da, Avrupa'da, hatta Asya'da olayların geçtiği yerler değişiyor ama konu değişmiyor. Tam iki yılımızı aldı bu filmi çekmek,örneğin Amerika'da Peter Pan Santen, Japonya'da Tsutom İshizuka, İstanbul, İzmir vs.yerlerde Muzaffer Turan, Ümit Gülsoy, Necati İlktaç ve Müjdat Gezen kameranlık yaptılar."Gülümseyen Dünya’nın müziklerini Timur Selçuk besteledi. Müjdat Gezen’in 14 ayrı tipi canlandırdığı filmde Müjdat Gezen ve Perran Kutman dışında Halit Kıvanç, Zeki Alasya, Attan Erbulak, Savaş Dinçel, Yaman Tüzcet, Bora Ayanoğlu, Neco, Hayri Caner, Kandemir Konduk,Yadigar Ejder ve 100’e yakın oyuncu rol aldı.Perran Kutman ve Müjdat Gezen filmde iki karı kocayı canlandırmaktadır. Kaynak: Video Magazin Dergisi Ekim 1984

Cevap Yaz

mansurx

27 Aralık 2016 02:37

Film baştan sona saçma sapan bir şekilde ilerliyor filmin en güzel yanı 1984 istanbulunu ve bir çok ülkenin 1984 deki halini görmek ve 62 dakikalık kısa süresi bunun dışında filme anca absürt bir komedi olarak olumlu bakılabilir başkada bir özelliği yok kısaca film daha iyi olabilirdi malesef vasat bir film.

Cevap Yaz

MGUNAY

23 Nisan 2016 22:53

Yeşilçamın ve tiyatromuzun usta ismi Müjdat Gezen'den iftiharlık bir film. Tam bir baş yapıt.

Cevap Yaz

eylülfırtınası

25 Nisan 2016 00:01

MGUNAY adlı arkadaş, ironi yaparak Gülümseyen Dünya adlı filmi başyapıt! ilan etmiş. Lebkuchen adlı üye arkadaş da, bu alayı ciddi sanarak Türk Sineması'nın baş yapıtlarını sıralayarak "o film baş yapıtsa bunlar ne" demiş. Sonrasında MGUNAY ironiye devam ederek, Gezen'in kötü filmlerini (Aptal Şampiyon, Pembe Panter) sıralamış ve siyaseten kimi göndermelerde bulunmuş. Bunun üzerine lebkuchen yine ironiyi anlamamış ve biraz da küçümseyici bir üslupla cevabını vermiş. Konuyla ilgili naçizane görüşlerim şöyle: Gülümseyen Dünya en başta Müjdat Gezen'in de itiraf ettiği gibi kötü bir filmdir.Aşağıdaki yorumlardan birinde FOSTERKANE adlı üye arkadaşımın da belirttiği gibi, Gezen bu filmi Aziz Nesin'e izletmiş ve Nesin'de "bu ne kötü bir film" gibisinden bir yorumda bulunmuş.Bunun üzerine Gezen bu filmi gösterime sokmamış.( Bu yazdıklarım, Müjdat Gezen'in tv'de bizzat izlediğim bir röportajından alınmadır.) Gezen'in yine bir başka projesi olan Homoti'de, sonradan kötü olduğunu itiraf ettiği bir başka filmdir. Gelelim Müjdat Gezen ve Yeşilçam ilişkisine. Müjdat Gezen, yukarıda bahsettiğim o röportajda sinema olarak çok kötü işler yaptığını yine samimiyetle itiraf etmiştir. Kendince en iyi filmleri , lebkuchen adlı üyenin de belirttiği gibi Ali Özgentürk'ün Bekçi ve ticari olarak büyük başarı kazanan Gırgıriye serisi ve bu seriden esinlenilmiş Görgüsüzler adlı filmlerdir. Gezen, bu filmler dışında sinemada yaptığı işleri önemsememektedir. Hal böyleyken, lebkuchen adlı üyenin "Müjdat Gezen ustayı hiç tanıyamamış ve anlayamamışsınız" şeklindeki cümlesini doğru bulmuyorum. Yukarıda saydığım (kendisinin belirtiği) filmler dışında Müjdat Gezen, sinemada köklü işler yapmamıştır ki anlayalım, tanıyalım. Kendisi bile bunu kabul ederken, "sinemadan hele de Yeşilçam'dan habersizsiniz" deyip Bekçi filmini örnek göstermek de çok etkileyici değil. Bekçi önemli ve sinemaseverlerin bildiği bir filmdir.Eminim ki MGUNAY arkadaş bu filmi izlemiştir. Son olarak, tartışmanın siyasi içerikli kısmına pek girmek istemiyorum. Herkesin fikri kendinedir. Bunların tartışılacağı platform burası olmamalıdır.

lebkuchen

24 Nisan 2016 18:13

Sinema,dan Hele hele Yesilcam dan o kadar bi habersizsinizki..Müjdat Gezen,i bana Sinematografik olarak tanimlayin deseydim,ancak bu kadar,tarif edebilirdiniz:)))..Yorumlari carptirip burda kimsenin üzerinde algi yaratmaya calismayin..Yesilcam,i tanimadiginizi,anlamadiginizi zaten yorumlarinizdan anliyordum..Lakin Müjdat Gezen,Ustayi hic taniyamamis ve anlayamamissiniz...Bana örnek olarak sundugunuz Filmlerinden belli:))))..Pembe Panter,Aptal Sampiyon,ve Homoti,bumudur,Müjdat Gezen,in ,Backround en iyi fimleri:))))))Sizin Bekci filminden haberiniz olmadigini,hatta simdi benden ögrendiginize bahsebile girerim..Insanlar üzerinde olumsuz bir algi yaratmayi birakin,Ben Kimsenin Siyasi Kimligine yada sahsina hakaret etmedim,yazilanlari iyi okumanizi öneririm...Yoksa Cumhuriyet,imizin kurucusu Ulu Önder Yüce Atatürk,ün hepimiz gönüllü neferiyiz..Sinemaya Siyaset bulastirmayin Lütfen,.Eger Yesilcam adina yorum yazacaksiniz,arastirin derim,bu sayfada,Cok degerli iki Yorumcu ve Editör olan ve gercek anlamda Yesilcam sevdalisi olan,sayin Mustafa Haksen Ve Zafer Algan beylere,bilmediginiz konularda,eminim sizlere ve bana seve seve danismanlik ederler,Yesilcam,adina o kadar iskembeyi Kübradan salliyorsunuzki..O dönemleri yasamamis olsak,Keci,yi koc diye yutturacaksiniz....

MGUNAY

24 Nisan 2016 13:44

Cumhuriyetimizin mutlak savunucusu büyük tiyatrosu Müjdat Gezen'e haksızlık etmeyelim lütfen. Pembe Panter, Aptal Şampiyon ve Homoti filmleri sinemamızın en iyi örnekleridir. Ayrıca Müjdat Gezen Cumhuriyet düşmanlarınına karşı Cumhuriyetimizi savunan en aydın insandır.

lebkuchen

24 Nisan 2016 12:29

Eger bu Film bir Basyapitsa,Umut,Sürü,Yatik Emine,Selvi boylum Al yazmalim,Gurbet Kuslari,Dügün,Diyet,Gelin,Otobüs,Yol,Sevmek Zamani,Muhsin Bey,Anayurt Oteli,Kirik Canaklar,Kuyu,Bes Hasta var,Vesikali Yarim,Masumiyet,Kirik bir Ask Hikayesi,Cemo,Kizilirmak Kara koyun,gibi,ismini sayamadigim daha onlarca filmler var..Bunlari nasil adlandirmamiz lazim...Bir filme Bas yapit diyebilmek bu kadar Kolaymi.?O dönem sinemalarda nerdeyse salon bulamamis bir film,dir.!..Bu kadar,da degil artik.!.......

tevfikcakmak

10 Ekim 2014 01:15

Müjdat Gezen'in dünyayı gezerek çektiği film olarak biliyorum.Filmi görmedim.Filmin afiş resmini,karikatürist arkadaşım Öznur Kalender yaptı.

Cevap Yaz

bysiirtli56

17 Mart 2014 10:43

filmin konusu güzel düşünülmüş ama işlenişi pekte sarmıyor.farklı bir güzel film

Cevap Yaz

FOSTERKANE

18 Haziran 2011 04:35

müdjet gezen in anlatigina göre, bu filme cok para yatirmis ama istedigi gibi bir film olmamis ve bu yüzden hic sinemalarda oynamamis.

aziz nesin bu film icin hayatinda gördügü en kötü film demis (bir yudum insan)

avrupada video filmi olarak yayinlanmisti, benim hatirladigim kadariyla amatörce bir filmdi, öyle akilda kalacak sahneleri yoktu hatta amatör kamerayla ziyaret ettigi disneyland den görüntülerinide filme kurgulamis. filmde zeki alasyada var ama  öyle cok sahneleri yok.

nebil özgentürk bir yudum insanda bu filmden bir iki sahne gösterince ve türkiyede bu film hic gösterilmedigini söylenince galiba atv bu filmi bir kere yayinlamisti.

müdjet gezen bu filmi dvd olarak cikara bilir.

Cevap Yaz

enigmacuture

11 Şubat 2009 16:28

senaryosundan müziklerine kadar kusursuz seçimleri ile göz dolduran kaliteli bir iş. neco timur selçuk pek çok müzik adamının da katkısı olmuş.

Cevap Yaz

gerilla 447

23 Nisan 2006 23:12

Çok sıcak bir komedi...

Cevap Yaz
Yandex.Metrica