Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Fırat'ın Cinleri

Fırat'ın Cinleri

7,92

(10 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 1 Ocak 1970 1 Saat 6 Dk Dram Duygusal Dram, Duygusal

Yönetmen: Korhan Yurtsever Korhan Yurtsever

Ülke: türkiye

Oyuncular: Mete Sezer, İhsan Yüce, Menderes Samancılar, Nurhan Nur, Tugay Toksöz, Betül Aşçıoğlu, Aytaç Arman, Sırrı Elitaş, Esen Günay, Vala Önengüt Devamını Gör...

Ödüller: En İyi 3. Film

Konusu : Filmde ağalık sisteminin ezdiği insanların hayatları anlatılır. Genco fakir bir adamdır. Annesi, karısı ve çocuğuna babadan kalma tarla sayesinde bakmaktadır. Köyün sahibi Vakkas Ağa, öteden beri Genco’yu sevmez. O güne kadar susan Genco, Ağa tarlasına el koyunca karşı çıkar. Ama gücü Vakkas’a yetmez. Düşmanlığının sebebini ikisi de bilmektedir. Ağa, eşkıya kızı Yada’ya sevdalıdır. Ancak genç kadın Genco’nun beşik kertmesidir ve onu sevmektedir. Kızın babası da Ağa’ya karşı durunca Genco ve Yada evlenmiştir. Vakkas o günden beri intikam hırsıyla yaşamaktadır. Genco’ya zulmetmek için elinden geleni ardına koymayacaktır.AlınYazısı

23 Mart 2016 18:00

Cehalet öyle bir illetir ki, zamanın ücra köşesinde yaşamış bir kişinin dilinden yayılıp bir toplumu talan edip geleceğine bir kara leke olarak geçmiştir. İnsaniyet, hep tepesine basan kişilerin sözdarlığını yapıp kendi kanından olan insanları ateşe atmıştır. Filmde cehaletin izleri görülür, Geleceği çalınmış geçmişi hep kötülükler nedeniyle yok edilmiş insanların garip hayatları vardır. Umutlar ve Ümitlere sarılmış kendi ufacık dünyasında didinmeye çalışan zavallı insanlar. Kendi canından olan canın yeni dünyaya gelmesi bile yokluk ve yoksulluk nedeniyle insan dışı hallerle dünyaya davet edilip. Yaşamak istemediği hayatın içine sürüklenir. Fıratın Cinleri Filmi ; gönül isterdi ki Fırat'ın sularının geçtiği filmde daha detaycı daha anlatıcı daha çok mesaj verici bir çok tema işlenseydi. Fırat'ın azgın ve verimli sularının hakimiyetini eline alarak maraba kesiminin tepesine basarak ağalık adı altında zulüm yapanın zalimlikleri daha çok anlatılabilseydi. Genco: Ula napisiz? mülkümde ne arisiz diyerek bir karış atadan kalan toprağının sahipliğini yaparak Geleceğini ve çocuklarının rıskını çıkarmaya çalışan köyün azda olsa ağa zulmünü bilen kişidir. Ağaya karşıdır o çünkü ona ve onun gibi insanları sömüren düzenin farkına varmıştır. Bu onun bir yanıdır Ama diğer yanı daha çok vahimdir. karşı gelinemez düşman olan CEHALET. Film kadrosu iyi Ancak Tugay Toksöz ağalık rolünde fazlasıyla başarılı olamamış. (Hayati Hamzaoğlu,Bilal İnci) gibi isimler düşünülebilirdi. Aytaç Arman genco rolü için iyi bir seçim olmuş Betül Aşçıoğlu Kuduz& doğum sahnesini şahane oynamış. Menderes Samancılar yine kenarda köylü karakteriyle kilit bir rolde. Eşkıya Kasım rolüyle önceki filmlerde görmeye alışık olmadığımız METE SEZER'in performansı çok iyi. ve NURHAN NUR , takdir edilecek bir kabiliyet ve karakter ile yine çok başarılı. İzlenmesi gereken bir yapım. Film Seyirciye verilmesi gereken Mesajı veriyor.

Cevap Yaz

mansuryildirim

9 Mayıs 2014 07:05

korhan yurtseverin en başarılı filmi

Cevap Yaz

yeşilçamsever42

13 Ekim 2012 14:06

Az önce bir online izleme sitesinde izledim filmi.Toprak anlaşmazlığı,ağalık üzerine çevrilmiş en iyi filmlerden biri bence.Özellikle doğum sahnesi unutulacak gibi değil.

Cevap Yaz

kariz_ma_35

5 Şubat 2012 08:18

Yine Türk Sinema'sında fazlasıyla işlenen toprak sorunu,ağalık düzeni ve cehalet ile ilgili ve filmin akışını yansıtmış güzel bir film. "Genco" Aytaç Arman kendi halinde yaşayan ağanın zulmüyle başetmeye çalışan biridir. "Vakkas Ağa" Tugay Toksöz ise devamlı köylü'nün kanını emen kendi çıkarları doğrultusunda hareket eden biraz zalim biridir. Genco'nun toprağına göz koyan Vakkas Ağa ona her türlü kötülüğü yapar. Genco'yu ve ailesini koruyan ise eski eşkiya "Kasım" Mete Sezer'dir. Onuda Fırat Nehri'nin üzerinde bir punduna getirip vururlar. Genconun karısı "Yağda" Betül Aşçıoğlu'na doğum sırasında umulmadık şekilde muamele yapılır. Daha rahat doğum yapsın diye ellerinden asılır,yerden yere vurulur. Kanama olayı dinsin diye köpe'ğin tükrüğü sonucu Yağda kuduza yakalanır ve kudurur. Kudurmadan önce ağanın cincisi çağırılır "Cindar" İhsan Yüce'dir o çağırılır. Fakat Yağda kudurduktan sonra nehire atılır büyük zarar vermeden. Vakkas Ağa sonunu hazırlamış köylü tarafından öldürülmüştür. Muhteşem bir film doğum sahnelerindeki yöntem filmin çekim yerleri. Nemrut Milli Parkı(Heykeller) ve Fırat Nehri tarafları olarak dizayn edilmiş. Ayrıca ocakta yakılan hayvan pislikleri(Yuvarlak şekli),samanlık yangınları görsel açıdan filme zenginlik katmış kanaatimce..

Cevap Yaz

kartal tibet tutkunu

25 Ocak 2012 01:52

Bu film MGUNAY arkadaşımın önerisi ile izlediğim bir film olup filmin çekildiği dönemde adından sıkça sözedildiğini biliyordum ama.. Benimse filmi bir türlü izleme olanağım olmamıştı. Geçte olsa şuan bile izlediğimde iyi ki izledim diyebiliyorum. Film için değinmeyi istediğim bir iki husus: Betül AŞÇIOĞLU'NUN Doğum anı sahnesi olan görüntüleri vahşet vari bi şekilde de verilmekte, gerçekle de bir ilgisi varmıdır acaba? Birde Tugay TOKSÖZ'Ü Ağalık rolü hiç mi hiç uymamış olduğu açık belli. Bence bu rol Sırrı ELİTAŞ'A verilmeliydi.. Usta aktör İhsan YÜCE kısacık rolde de yine kendisini izletmekte Aytaç ARMAN, Betül AŞÇIOĞLU, Mete SEZER, Nurhan NUR, Menderes SAMANCILAR Her zamanki kapasiteleri dahilinde oynamışlar.. Benim de adını ilk kez duyduğum bir isim "Korhan YURTSEVER"İN Film'e senarist ve yönetmen olması filmin fazla reyting yapamamasın da tabiatı ile bir etmen olarak kabul görmüş de olabilir...

Cevap Yaz

MGUNAY

24 Ocak 2012 16:42

gene muhteşem bir filmimiz daha Cahit Berkay'ın muhteşem müziği oyuncuların mükemmel performansıyla izlenmeyi hak eden bir film özellikle doğum sahnesinde Yağda (Betül Aşçıoğlu)'ya yapılan cehaleti görünce yuh diyeceksiniz mutlaka izlenmesi gereken filmlerimizden ayrıca bu yönetmenin adını ilk defa duyuyorum umarım diğer filmlerinide izlemek nasip olur.

Cevap Yaz

MONTOW

29 Aralık 2011 10:51

her alanda insanlarin cahil kalmamasinin gerekliligini anlatan surukleyici  bir film

Cevap Yaz

demagoji

7 Kasım 2009 19:27

Güzel bir film. Yağda doğum yapar ama bir türlü iyileşmez ve batıl inançların sonucunda köpek salyası bulanmış tezeğin üzerine oturtulur. sonunda kudurur ve fırat'ın kenarına bırakılır bir başına. en esaslı rolü budur.

Cevap Yaz

gsArDa35

19 Eylül 2009 03:19

izleme fırsatı bulamadığım yeşilçam'ın kıyıda,köşede kalmış cevherlerinden(ÖYLE DÜŞÜNÜYORUM) sadece birisi...müzikleri Cahit Berkay'a ait olan hangi film kötüdür ki.

Cevap Yaz

anlabeni

13 Ocak 2007 10:00

bence değeri anlaşılamamış bir film mutlaka seyredilmeli

Cevap Yaz
Yandex.Metrica