Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Veda

Veda

8,09

(25 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 26 Şubat 2010 Dram Tarihi Dram, Tarihi
IMAX 2d
IMDb puanı: 0

Yönetmen: Zülfü Livaneli Zülfü Livaneli

Ülke: türkiye

Gişe: 1.028.270

Oyuncular: Altuğ Dilmaç, Necati Utkan, Sunay Akın, Ayhan Aktaş, Barış Özkan, Atilla Karagöz, Şenay Aydın, Kemal Pala, Neslihan Yeldan, Tolga Yeter Devamını Gör...

Konusu : Selânik’te çocukluktan başlayan arkadaşlık önce silâh arkadaşlığına sonrasında cumhuriyetle birlikte aynı ideallerin peşinde yürüyen yarım asırlık dostluğa ve ölene kadar süren kardeşliğe dönüştü… Atatürk ve Salih Bozok… “Veda” Salih Bozok’un anlatımıyla, bu dostluğun, Atatürk’ün hayatının dönüm noktalarının, vatanı kurtarmak için ölüme meydan okuyan bir kuşağın komutanının hikâyesi…

Yapımcı

Kurgu

Sanat Yönetmeni

Kostüm Tasarım

Yapım Ekibi

Yönetmen Ekibi

Kamera Ekibi

Post-Prodüksiyon

Işık Ekibi

Sanat Ekibi

Makyaj Ekibi

Ses Ekibi

Efektler

Oyuncu Seçimi

Müzik ekibi

Ulaşım

DiğerMGUNAY

23 Nisan 2016 08:48

Netde gezinirken birşey dikkatimi çekti Salih Bozok 25 Nisan 1941'de ölmüş. Oysa filmde bize M. Kemal Paşayla beraber 10 Kasım 1938'de öldü diye gösterildi. Sanırım intihar girişimini gerçekleştirememiş. İntihar girişiminden yaklaşık 2,5 sene daha yaşamış Salih Bozok Bey.

Cevap Yaz

vatansever10

21 Temmuz 2015 11:31

Filmde yeni dikkatimi çeken ve şaşırdığım olay ise Kazım Karabekiri Sunay Akın'ın canlandırmış olmasıdır..

Cevap Yaz

vatansever10

20 Ocak 2015 08:58

can dündarın hayalinde kı atatürk olan mustafa filmi çekıldıkten sonra rahmetlı turgut özakman can dündara gel bu filmi yeniden çekelım demişti.yanlıslıklarla dolu halkı yanıltma demişti. ama can dündar gişede sanırım umdugunu buldu bu fıkre yanasmadı. kımsenın atatürk fılmı cekerken hıcbır tarıhcıye sorugunu ınanmıyorum.

Cevap Yaz

MGUNAY

19 Ocak 2015 17:01

evet bu sinemaya bayağı emek verilmiş izleyiciyi izlerken sıkmıyor. ama ya senaryo sadece Zülfü Livaneli'nin hayalindeki Atatürk'ü yansıtıyor. jenerikteki bütün isimleri okudum Zülfü Livaneli bu senaryo doğru olmuş mu diye her hangi bir tarihçiden onay almamış galiba. oysa bir tarihi film çekilirken bir kaç tarihçiye sorulur film doğru mu yanlış mı diye. zaten google Veda filminin yanlışları diye yazarsanız tarihçilerimiz maddeler halinde sıralıyorlar. ayrıca Cumhuriyet düşmanı olduğumuz da yalandır. bizce de en iyi yönetim Cumhuriyetdir. ama gerçek Cumhuriyet. ayrıca tarihi şahsiyetlerin filmleri çekilsin doğru senaryoyla ama. mesela bir Fravun veya Nemrut'dun hayatı da çekilebir. ayrıca Hür Adam filmi çekildiğinde yönetmenini ve filmi niye eleştirdiklerini de bir sormak lazım aslında.

Cevap Yaz

Göztepe

16 Ocak 2015 19:09

Kendisine büyük bir hayranlık saygı ve sevgi duyduğum Cumhuriyet'imizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün hayatını ele alan. Çocukluk arkadaşı başyaver'i Salih Bozok'un gözünden filme uyarlanan bir film. Filmi biraz eksik bulsamda duygusal yoğunluğu üst seviyede bir filmdi. Çanakkale,Dumlupınar, savaşları İzmir'in yunan işgali ve çocukuluğunun geçtiği Selanik'i konu alan bir film. Filmde aşkta var savaşta var kahramanlıkta var Atatürk'ü seven her bir bireyin Türk Milletinin kendinden bir şey bulabileceği hissedeceği bir film. Bir o kadarda Atatürk ve Cumhuriyet düşmanları için çok kötü bir filmdir daha fazlasını yazmaya terbiyem müsade etmiyor. 7 düvele meydan okuyan Ata'mızı ve silah arkadaşlarını saygı ve sevgi'yle anıyoruz vatan size minnetar Ne Mutlu Türküm Diyene.

Cevap Yaz

tepegöz

13 Kasım 2014 10:45

çok kötü filimdi dizi bölümü gibiydi

Cevap Yaz

vatansever10

2 Temmuz 2014 19:29

mustafa diye yapılan salakça filmlere karşı yapılmıs ve atatürkü anlatan en güzel film bencee..oyunculuklar ve senaryo güzel.emeğine sağlık livaneli

Cevap Yaz

selincennetgulmez

27 Ocak 2013 13:02

sanki kabul olacakmış gibi ne olur ölmesin diye dua ederek izledim.ne olurdu ölmeseydi.

Cevap Yaz

baran34

6 Ocak 2013 13:41

Filmin tek kazanımı Dolunay Soysert'in oynadığı Zübeyde Hanım karakteri olmuş. Muhacır şivesini mükemmel kullanmış rol yeteneğide süper. Hem gençliğini hemde yaşlılığını göze batmadan sergilemiş. Fakat aynı şeyleri Fikriye Hanım ve Latife Hanım karakterlerini oynayan oyuncular için söyleyemeyeceğim. Çünkü karakterler çok karikatürize edilmiş. Birde çok gereksiz sahneler vardı. Mesela uzuneşşek oyununda Mustafa Kemal'i oynayan oyuncunun ben eğilmem demesi çok komikti. Hangi çocuk bu oynarken eğilmez ki? Sinan Tuzcuoğlu bir nebze Atatürk'e benzetilmeye çalışılmış fakat şu zeybek oyununu keşke oynamasaydı öyle zeybekmi olur ya bakışından ürperdim:). Savaş sahnelerinde de Atatürk hiç bir zaman silahını eline alıp siperden tek başına çıkıp kamikaze askerleri gibi ölüme susamış gibi saldırmamıştır. Anlaşılan Z. Livaneli "Mustafa" filminde Atatürk'ün itibarının zedelendiğini düşünüp burda düzeltmeye çalışmış fakat bu düzeltmeden ziyade fazla abartı derecesinde anlam yükleyerek filmi inandırıcılıktan çıkarmış. Filmin özetine gelirsek; Veda filmi yaver Salih Bozok'un oğluna yazdığı veda mektubu ve Atatürk'ün ölümünde payı olan kalp krizlerinde paydası olan Latife Hanım'ı Zübeyde Hanım ölüm döşeğinde Salih Bozok'a oğluna vasiyet olarak Latife Hanım ile evlenmesini münasip görmediğini beyan ediyor fakat o Atatürk'ün mutluluğu bozulmasın diye söylemeyip olayların geldiği vehamet sonucunda kendisini ihanet etmiş addediyor ve Atatürk'ün rahatsızlanmasında kendinde bir nebze pay çıkararak intihar ediyor. 2010 yılında 1 milyon izleyici barajını aşmış fakat prodüksiyon bence daha iyi olabilirdi kurguda ve senaryoda aksaklıklar var fakat Atatürk'ün yaşamının bir kesitini bizlere gösterdiği için Zülfü Livaneli'yi tebrik ediyorum.

Cevap Yaz

tevfikcakmak

29 Ekim 2012 03:33

Güzel bir ATATÜRK filmi.Tüm film ekibini tebrik ederim.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica