Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Dönüş

Dönüş

8,37

(10 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 1 Ocak 1970 Dram Dram
IMDb puanı: 0

Yönetmen: Faruk Turgut Faruk Turgut

Ülke: türkiye

Oyuncular: Raci Kiper, Hilmi Poyraz, Günay Güney, Engin Çelik, Yaman Okay, Nur Sürer, Tarık Akan, Esen Günay, Timuçin Caymaz, Ünal Gürel Devamını Gör...

Konusu : Osman Şahin'in "Son Cirit" adlı öyküsünden alının hikayesinde, başrollerini tarık akan ve nur sürer paylaştığı cirit çok önemli kabul edildiği hano köyünde, aşağı ve yukarının cirit mücadelesindeki bir çobanın farklı duyguları.vatansever10

9 Haziran 2017 14:28

Güneydoğu şartlarında yokluğun ne olduğunu iliklerine kadar hisseden bir çobanın kolaylıkla kandırılmasını anlatan bir film.Çıkarlar uğruna insanların hayatları kolaylıkla karartılabilir ellerinden çalınabilir,bu filmde de bunu çok açıkca izledim. Din öğretmesi gereken,insanları islam/din adına doğru yola sevk etmesi gereken sözde 'şıh'ın nasılda hayatları mahvettiğini sinir olarak izledim.Birçok Tarık Akan filmi gibi bu yaşıma kadar tvlerde hiç görmediğim filmlerinden birtanesi..

Cevap Yaz

AlınYazısı

23 Kasım 2016 09:51

Tam on beş yıl.. Berde anlam veremediği bir sevdanın uğruna kolayca kandırılıp yurdundan tam on beş yıl ayrı kalır. Kim İçin ne için? Koca bir hiç içindir bu. Adını koyamadığı bir hisle içindeki kin ve nefret dolur taşar. İnadı asiliği ve köy yerindeki duruşu ile herkese korku salar. Kulaktan dolma şeylerle hemen kükrer. Ama intikamı acı olur. Tarık Akan ve Yaman Okay’ın iyi oyunculuğuyla izlenebilir bir yapım.

Cevap Yaz

afak

18 Eylül 2016 01:11

DÖNÜŞ.. ismi de filmin konusu kadar manidar.. gerçekten döndüğünde her şey bıraktığın gibi midir.. kaldığın yerden devam edebilir misin hayatına.. TARIK AKAN ( yerinde rahat uyusun ) 1980 lerden sonra yaptığı toplumsal eleştiri içerikli güzel filmlerinden birisi daha. kan davası, töreler, yöre kültürü ve dinin çeşitli şekillerde yansımaları ile bundan rant sağlayan insanlar.. tarık akan baş kahraman berde yi çok güzel şekilde canlandırmış ayakta alkışlanacak bir performans sergilemiştir. yaşamını sürdürmeye çalışan anadolunun gariban insanlarını kişisel hırslarına alet eden kişilerle eğitimin ve farkındalığın önemine de vurgu yapılmıştır. son sahnede çeşitli fetvalarla insanları kışkırtan imamın vurulması bence can alıcı sahne olmuştur.. problemin ancak ana sebebine inersek problemleri çözebiliriz. emeği geçen herkesin emeğine sağlık. saygılarımla..

Cevap Yaz

Göztepe

5 Şubat 2015 23:11

Yine bilindik töre filmlerinden birisi fakat bu defa konu daha farklı şıh hazretlerinin sözünün çok geçtiği bir yerde. İstediği herşeyi beyin yıkayarak din yoluyla 'dinimiz böyle emreder' diyerek cinayet bile işletmesi son derece yanlış ve çok günah. Bu rolde Mustafa Yavuz filmde oldukça başarılıydı maalesef gerçek hayatta bu tür şeyler var. Tarık Akan birileri tarafından kullanılmış bir çoban, usulünce tuzak kurularak hapise attırılmış rolde oldukça başarılıydı. Taaki sonradan şıh'ın onun eski gözağarasını himayesini aldığını öğrenene ve şıh hazretlerini öldürene kadar. Cirit oyunu ise bu filmin tam kırılma noktasıydı. Yaman Okay'da filmde olmazsa olmazlardan yönetmen Faruk Turgut'un izlediğim ilk filmi.

Cevap Yaz

liondaddy

28 Haziran 2013 22:10

Tarık Akanın 80'li yılların sonlarına doğru oynadığı en iyi dram filmlerinden biri. Töre, Din, Cinayet kavramları filmin bir çok sahnesinde geçiyor ve bunun üzerine hazırlanmış bir senaryo. İzlenmesi gereken güzel bir film.

Cevap Yaz

performer

20 Mayıs 2013 22:29

Salih Dikişçi'nin harika kamera kullanımı ve Yaman Okay'ın güçlü oyunculuğu için bile oturup izlenebilir.

Cevap Yaz

Halil Güneşli

17 Temmuz 2008 11:31

film hakkında yorum yapmayacağım 10numara film, keşke yılmaz güneyde bu filmde tarık akanla birlikte oynayabilseydik. filmindeki köyün ismi aşağı hanodur. tarık akanın ismi ise berde dir.

Cevap Yaz

kerem25

2 Haziran 2008 15:04

mükemmel bir film.tarık akan oyunculuğu ile yine ön planda...

Cevap Yaz

nedim yıldız

8 Kasım 2007 10:53

şeyhin kışkırtmasıyla katil olan bir gencin,hapisten çıktıktan sonra sevdiğini şeyhle evlenmiş bulur.kendi çocuğunu şeyh kendisine karşı silah olarak kullanmak isteyince,artık son kararını verip,köyün başına bela olan şeyhi öldürecektir...şıh rölündeki mustafa yavuzun sanat hayatındaki en başarılı filmi..izlemeye değer bir film...

Cevap Yaz

yangınım

2 Haziran 2006 14:48

MÜKEMMEL BİR FİLM ZATEN YILMAZ GÜNEYDEN SONRA TARIK AKAN BİRİNCİDİR BU FİLMİDE YİNE 15 YIL HAPİS YATAN KİŞİLİĞİ ANLATIYOR HAPİSTEN SONRA KÖYÜNE DÖNÜYOR

Cevap Yaz
Yandex.Metrica