Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Bizim Büyük Çaresizliğimiz

Bizim Büyük Çaresizliğimiz

8,13

(6 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 15 Nisan 2011 1 Saat 42 Dk Dram Dram
IMAX 2d 2d
IMDb puanı: 0

Yönetmen: Seyfi Teoman Seyfi Teoman

Ülke: almanya, hollanda, türkiye

Gişe: 24.445

Oyuncular: İlker Aksum, Enver Akbaş, Ilgaz Kocatürk, Mehmet Ali Nuroğlu, Baki Davrak, Taner Birsel, Güneş Sayın, Fatih Al, Selim Gürata, Damla Kabakçı Devamını Gör...

Ödüller: En İyi FilmSinema Yazarları ÖdülüEn İyi Görüntü YönetmeniJüri Özel ÖdülüHalk Jürisi Ödülü

Konusu : Bizim Büyük Çaresizliğimiz, lise yıllarından beri yakın arkadaş olan, 30’lu yaşların sonundaki iki adamın, Ender ve Çetin’in dostluğunu konu alıyor. Uzun yıllar hayatları farklı yönlere giden iki yakın arkadaş, Çetin’in yıllar sonra Ankara’ya dönmesiyle çocukluk hayallerini gerçekleştirir ve aynı evde yaşamaya başlarlar. Tam birlikte yeni bir hayat kurmuşlarken, yurtdışında yaşayan arkadaşları Fikret Türkiye’de tatildeyken bir trafik kazası geçirir ve annesiyle babasını kaybeder. Almanya’ya geri dönmesi gereken Fikret, Ender ve Çetin’den, Ankara’da üniversite öğrencisi olan kız kardeşi Nihal’in okulunu bitirene kadar, yani iki yıl boyunca, onlarla kalmasını ister. Birlikte yaşama hayalleri tam gerçekleşmişken üçüncü birinin eve gelmiş olması ilk başlarda Ender ve Çetin’i rahatsız eder. Ölümlerin travmasını atlatamayan Nihal de onlarla iletişim kurmak istemez, ama zamanla birbirlerine alışırlar. Aralarında ev merkezli üçlü bir yakınlık oluşur; beraber vakit geçirmeye ve bundan hoşlanmaya başlarlar. Bir süre sonra kaçınılmaz olan gerçekleşir; Ender ve Çetin, birbirlerinden habersiz bir şekilde Nihal’e aşık olurlar. Bu ortak aşklarını fark etmeleri, Ender ve Çetin’i birbirinden uzaklaştırmayacak, tersine onların dostluğunda yeni bir sayfa açacaktır.

Yapımcı

Kurgu

Sanat Yönetmeni

Kostüm Tasarım

Yapım Ekibi

Yönetmen Ekibi

Kamera Ekibi

Post-Prodüksiyon

Işık Ekibi

Sanat Ekibi

Makyaj Ekibi

Ses Ekibi

Oyuncu Seçimi

Ulaşım

DiğerZebercet_Gezgin

31 Temmuz 2015 14:41

Ankaralıların bildiği bir Ankara sıkıntısı vardır. Hatta Zeki Demirkubuz'un özgün uyarlaması Yeraltı'na konu olmuştur. İşte o sıkıntının buram buram hissedildiği bir filmdir BBÇ. Sevdiklerimizdendir.

Cevap Yaz

umutilkay

5 Temmuz 2012 17:09

Mütevazı filmdi. Filmden olay( aksiyon), düğüm, çözüm,  ille de bir mesaj iletimi, bir didaktizm bekleyen bünyelere zarar türden filmdir. Oyuncular sanki kendilerini oynmaışlar gibi, doğal. 1969 ve civarı doğumluların gençliklerine bir selam gönderir aynı zamanda. Gerçek bir Ankara filmi... Bana Sait Faik'in durum öykülerini anımsatmıştı. Sait Faik'i de anlatımı nedeniyle seversiniz, o anın içine sizi çekebildiği için.

Cevap Yaz

sharapnell

8 Mayıs 2012 07:55

barış bıçakçı'nın aynı adlı romanından uyarlanarak yapılmış bir film.

 sanırım televizyon kanallarında yayınlanan filmi izlemenin yanılgısı içindeyim ama bana bir derdi olmayan, bir şey anlatmayan bir filmmiş gibi geldi. kaldı ki, kitabını okuyan arkadaşlarımdan duyduğum kadarıyla tam anlamıyla bir roman uyarlaması da olmamış. kısaca köklerine bağlı kalamamış, eksik bir film. (DVD'sini izledikten sonra belki bu düşünceleri değişebilir o da ayrı konu.)

Cevap Yaz

Nümayiş

19 Nisan 2012 15:12

Bence harika bir film... Sadeliği, kadın-erkek ilişkilerine ve arkadaşlığa bakışının farklılığıyla, dinginlik veren üslubuyla çok hoştu.

Cevap Yaz

mkurtsen

10 Şubat 2012 17:45

Emeğe saygısızlık etmeyeyim diye kötü demiyorum. Arif olan anlar.   DVD nin kapağında 61. Berlin Film Festivali Altın Ayı adayı diye yazmışlar.  Ama ortada  film yapılacak hiçbirşey yok. B ana kalırsa sinemada yok.

Cevap Yaz

rasim78

26 Mayıs 2011 12:58

Acımasız olmak istemiyorum ama kötüydü.. Uyumamak için kendimi zortuttum ama dayanamadım.

Çok basit bir konu bu kadar dağınık anlatılırmış. Vasatın ötesine geçmesi imkansız. Sinemada tek kişiydim izleyen sırf saygımdan kalkıp gitmedim.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica