Çirkin Kral

8,28

( 15 kişi yorum yaptı )

Çirkin Kral

Sinema Filmi

1966

‘Love at Last’ (1962) (Monty Norman) melodisi ile dans eden Nurlan. [‘Kardeş Kavgası’ (1967) filminde Alev’in olan] Evde annesini bekliyor. Fakat onun yerine Oski ve arkadaşları gelince kendimizi dur durak bilmeyen bir maceranın içinde buluyoruz.
Jenerikteki “Oddjob’s Pressing Engagement”den (1964) (Barry) sonra, gece yarısı bir pavyon. Gösteri bitmiş, artık toparlanma zamanı. Tek Gözlü Ahmet’in adamları baskın yapıp ortalığı dağıtıyorlar. Konuşmalardan anladığımız şu ; Gazinonun sahibi ‘eski hızlılardan ve Kara Nara diye tanınan’ Cahit şimdi hapiste. İşlerle karısı Ayfer ilgileniyor. ‘Thunderball’ (1965) için yapılan ‘Bond Below Disco Valente’ (Barry) ile izlediğimiz baskında Oski, genç kadına (Cüne yt Türel’in sesi ile) “Vaktimiz olsa seninle meşgul olurduk (bayıltana kadar attığı dayak yetmedi galiba) ama daha kızınla işimiz var” diyor. Belli ki işler iyice karışacak.
Eve vardıklarında Oski ; “İşin 4 köşesi perçinli olsun diye kızı da kaldıracağız. Karısı ile kızına olanları duyunca kuduracaktır hapisteki herif.” Tam Nurlan’ı kaçıracakları sırada ‘Beyaz Atlı Prens’ değil ama ‘34 FR 654 plakalı Beyaz Arabalı Çirkin Kral’ ortaya çıkıp çetenin (neredeyse) pişmiş aşına soğuk su katar. Oski, beyaz ceketi nedeniyle onu ‘papatya tarlası’na benzetmişti ama dayağı yiyince ‘papatya değil ısırgan’ olduğunu anlıyor. Çete, sonradan Nurlan’ı da annesini de kaçıracaktır.
Gangsterlerin reisi Ahmet (bir sahnede telefonu yanıtlarken “Ben Tuncer” diyor. Dostu Suzan ile yataktaydı belki bu nedenle şaşırmıştır) Gülbahar Pavyon’un sahibi. Sol gözündeki bantla o dönemin İsrailli politikacısı Moşe Dayan’a benziyor. Filmin sonuna doğru, asıl patronun Baha (diğer adı Vampir Reha’ymış) olduğunu anlayacağız. Esrar, eroin gibi işler için bir moda evini ‘paravan olarak kullanıyor’. Kadınlardan sonraki tutkusu ‘eskrim’.
Metin..Hakkında ‘polis, Enterpolün yıldızı’ gibi şeyler söylense de daha çok o yılların bir detektifine benziyor. Neşeli, dövüşken, içkiyle ve elbette kadınlarla arası iyi, para sorunu olmayan, fişek gibi biri. Nurlan’a “Mesleğim..kavga etmek, bela bulmak, kurtarmak, sevişmek” demişti. Gerçekten, filmin sonuna doğru ağır yaralı olan Suzan’ı, henüz ölmemişken, fırsat bu fırsat (biraz da konuşturmak için) birkaç kez öper. ‘Çalışmalarında gerekli bilgiyi' gazeteci arkadaşı Virgül Ali’den (bazen de Noktalı Virgül diyor) alıyor.
Olanları duyup ‘delikten tüyen’ Cahit’le önce biraz dalaşır ama sonra arkadaş olurlar. (Gazetedeki ‘Kara Nara Hapishaneden Kaçtı’ haberinin altında “Ele geçirilen sanıklardan biri Orta Doğu Teknik Üniversitesinde talebe” açıklaması var.) Artık, çeteyi onların elinden alabilene aşk olsun.


Flöre ile eskrim hareketleri yapan Baha, Ahmet ve Suzan..
Baha ; “Şimdi böyle silahların kullanılmayışı yazık doğrusu. Eskiden adam öldürmenin bile şiirli bir tarafı varmış.” (Filmin sonunda Metin'in kılıcı göğsüne saplanıp 5. kattan düşünce olayın hem ‘şiirli’ hem ‘şiirsiz’ tarafını görüyor.)
Ahmet ; “Birini öldürürken şiir filan düşünmem ben. Vız gelir bana.”
Suzan ; “Ruhunuz yok ki işin artistik tarafını arayın.”
‘Raiders of the Lost Ark’ (1981) filminde kılıcını sağa sola sallayıp gösteri yapan Arap ve tabancasını çekip onu tek kurşunla yere seren Indiana Jones geliyor aklımıza.
(Yazan : Murat Çelenligil)

Künye

Yönetmen Yılmaz Atadeniz
Senaryo
Yapımcı Işık Toraman
Görüntü Yönetmeni Ali Yaver
Süre 66 dk
Tür Macera
Özellikler Siyah Beyaz
Ülke Türkiye
Etiketler Gazino, İçki, Kavga, Kılıç, Silah Daha Fazlası

Ekip

Yönetmen Ekibi Savaş Eşici (Yönetmen Yardımcısı)
Kamera Ekibi Tangör Toydemir (Kamera Asistanı)
Post-Prodüksiyon Ender Teker (Negatif Kurgu)
Kenan Hacaman (Negatif Kurgu)
Işık Ekibi Ekrem Köksalan (Işık Şefi)
Ses Ekibi Necip Sarıcıoğlu (Ses Kayıt)
Mustafa Kent (Senkron)
İsmail Kalkan (Senkron)
Müzik ekibi Sevim Şengül (Şarkılar)
Seslendirme Sacide Keskin (Seslendirme Yönetmeni)

Firmalar

Metin Film (Yapım)

Son Yorumlar (15)

bysiirtli56 avatar bysiirtli56 26 Mart 2013 23:38:56

10

james bondun ölümsüz elmaslar filminden izleri çok rastlarsınız bu filmde

Göztepe avatar Göztepe 15 Ocak 2013 19:33:19

9

Çirkin Kral namıyla maruf rahmetli Yılmaz Güney'in çok hareketli bir filmi. Hareketli olmasıyla birlikte görüntü kalitesi biraz düşük olan ve sonu tamamlanmadan biten bir film. Görüntü kalitesi düşük olmasına rağmen beğendiğim bir film olmuştu. Taak i filmin sonlarına kadar son yazısına görmeden ve sonlarına izleyemeden bitmesine kadar. Bu durumda filmin yönetmeni Ylmaz Atadeniz'de Yılmaz Güney'in Çirkin Kral namı almasında büyük bir pay sahibi almış oldu..!

liondaddy avatar liondaddy 18 Eylül 2011 18:56:09

10

Büyük Ustanın lakabını aldığı ilk filmidir,görüntü kalitesi pek iyi olmasada bu tür filmlerin biraz da çekildiği yıllara göre değerlendirilmesi lazım.

performer avatar performer 26 Ekim 2010 20:41:10

8

filmin görüntüsü çok kötüydü izleyemedim.

ali87 avatar ali87 24 Nisan 2010 22:35:04

özellikle virgül ali çok komik 

selahatk 23 Nisan 2010 15:52:04

yılmaz güneyin en sevdiğim filmleriden biri.filmi geçenlerde bir tv de seyrettim.görüntü kalitesi iyiydi.ama piyasda dolaşan vcd baskıda görüntü çok kötü. piyasadaki vcd formatında eski türk filmerinin görüntüsü iyi sayılmaz.orjinal kopyadan güzel ak tarımlamış olmasıdan kaynaklanıyor.80 li yıllarda filmler vhs ve beta kasetlere aktarılmış.gönümüzdeki kayıtlar hala bu kasettlerden  vcd veya dvd fomatına dönüştürülmektedir..tabi bu orada çoğu filmin orjinal koyları kayıptır.

Yandex.Metrica