Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Kubilay

Kubilay

6,49

(19 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 29 Ekim 2010 1 Saat 37 Dk Belgesel Dram Savaş Tarihi Politik Dini Belgesel, Dram, Savaş, Tarihi, Politik, Dini
IMAX 2d

Yönetmen: Ahmet Akıncı Ahmet Akıncı

Ülke: türkiye

Gişe: 26.840

Oyuncular: Uğur Galip Kayalı, Mehmet Yüksel, Anıl Yıldız, Bülent Yaşık, Nevin Yılmaz Taşdöğen, Hasan Yıldız, Haluk Yüksel, Özcan Varaylı, Numan Çakır, Yalçın Mıhçı Devamını Gör...

Konusu : 1. Dünya Savaş'ından yenik çıkan Osmanlı İmparatorluğu'nun toprakları bir bir işgal edilmektedir. Padişah  bu işgallere engel olamamaktadır. Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşları bir Kurtuluş mücadelesi için Anadolu'ya geçerler. Büyük Millet Meclis'ini kurup İstanbul Hükümeti'nin başaramadığını başarırlar ve yurdu düşman işgalinden kurtarıp yeni bir devlet kurarlar. Yeni hükümet Lozan Antlaşması ile varlığını tüm dünyaya duyurur. Yeni ve bağımsız devleti içine sindiremeyler yenilgiyi kabullenemeyenler vardır. İnkılaplar devam ederken Türk milletinin aydınlanmasını istemeyenler ayaklanmalara başlar. Kubilay genç bir öğretmendir. Askerliğini yapmak üzere asteğmen olarak İzmir'in Menemen ilçesine gelmiştir. Kendini mehdi ilan eden Derviş Mehmet ve adamları, Şeyh Esat ve Laz İbrahim'in yönlendirmeleriyle yeni bir ayaklanma için Manisa'ya giderler. Manisa'ya giderken aralarından Çakır Ramazan kaçar. Kendilerini ihbar edeceğini düşünen Derviş Mehmet ayaklanmayı Menemen'de çıkarmaya karar verir. Bunu duyan Ragıp Bey, Menemen halkını tanıyan Kubilay'ın olayla ilgilenmesini ister. truer

12 Aralık 2015 01:24

bu filme sinemada denk gelen oldu mu acaba?

Cevap Yaz

MGUNAY

29 Ekim 2015 03:39

Sacit Onan gibi usta bir seslendirmenin de vefat etmeden önce bu filmi seslendirmesi ayrı bir talihsizlik.

Cevap Yaz

mansuryıldırım

28 Ekim 2015 12:24

Film sinema filmi olmasına rağmen çoğu arşiv görüntüsü olduğu için belgesel sanılmış olabilir filmi youtube yasal siteden 720p hd izledim ama görüntü 360p gibiydi çünkü ışıklandırma ve görüntüsü kötü bir film yönetmenlik kötü oyunculuklar kötü ve abartılı senaryo taraflı ve dini kesimden bir tane iyi insan yok hiçmi iyi insan olmaz tamam eleştiri yapabilirsiniz ama böyle taraflı bir yaklaşımla değil filmin adı kubilay menemen olayı ama 50 dakika cumhuriyetin kurtuluşu anlatıldıktan sonra son 47 dakika menemen kubilay olayı anlatılıyor film o zaman 47 dakikalık bir belgesel olsaydı ne gereği vardı bu kadar uzatmaya arda kural sanki zorla oynuyordu role girememiş sadece kubilaya tip olarak benziyor anlamadığım ses tonu bu kadar iyiyken neden dublaj yapılmış yapılan dublajda kötüydü hatta bütün oyuncular dublajlı oynamış ve tarihi kıyafetler yepyeni hiç inandırıcı değil film 1920 lerde geçsede yağlı boyalı odalar, pencereler ve ayakkabılar günümüzdeki haliyle varlar hiç değiştirilmemiş filmin o kadar çok hatası varki hangisini yazayım kısaca her şeyiyle çok kötü bir film buna rağmen dönem filmi çekmek zor diye filme olumlu baktım ama film tarafsız olmadığı için ve düşük tempolu bir film olduğu için sıkıcı bir filmdi yinede sonuna kadar izledim ama izlerken çok sıkıldım zorlandım kısaca film çok vasat bir film.

Cevap Yaz

Kleberson

28 Ekim 2015 03:12

evet film kötü cekilmis diye düsünebilirsiniz ama ne olursa olsun bu film gercekleri anlatmakta,üstelik film belgesel bir film ve gayette güzeldi ben begendim yani belgesel olarak cekildigi icin gayet normal,filmde arda kural cok iyiydi cok basarili buldum zaten kendisi cok iyi bir oyuncu,diger oyunculadan rahmetli ünsal emre nur icinde yatsin cok basariliydi ve tabi diger oyunculardan selahattin tasdögen özcan varayli ve mustafa kemal rölünde yalcin mihcida cok basariliydi dedigim gibi gayet iyiydi bu film bence.

Cevap Yaz

şabanoviç

28 Temmuz 2015 14:49

kötü bir film amatör filmlerden biri hiç beğenmedim

Cevap Yaz

tepegöz

15 Kasım 2014 07:40

vasat bir film faik akıncı kusura bakmasın film okul müsameresi gibi olmuş

Cevap Yaz

baran34

7 Haziran 2012 02:58

 Sinemasal hiçbir değeri olmayan okul piyesi monotonluğunda ruhsuz bir çalışma olmuş. Bence Kubilay konusu 3 gömlek büyük gelmiş senaryoyu yazan zaatı muhtereme! Ortada ne elle tutulur bir senaryo var, ne kurgu var, ne oyunculuk ne de efekt ve ses tarzı şeyler var. Hayatımda seyrettiğim en kötü çalışma olmuş. Dikkat edin film demiyorum. Çünkü tamamen ideolojik bir yaklaşım sergilemiş. Sinema severlerin Türk filmlerinden soğumamaları için bu yönetmene film çekmeme cezası verilmeli.

Cevap Yaz

şabanoviç

20 Temmuz 2015 12:12

aynen katılıyorum size çok güzel yorum

kariz_ma_35

13 Mart 2012 18:20

Yeni yeni izleme şansı bulduğum yeni dönem filmlerinden. Cumhuriyet tarihimizin kısa bir özeti şeklinde belgesel tadında akıcı bir film olmuş. Tarikatlar,zikir çekmeler çalkantılı dönem isyan çıkarma,ayaklanma gibi konulara değinilmiş. Tayini Menemen'e çıkan "Kubilay" Arda Kural'ın ayaklanma sonucu şeriatçılar tarafından katledilişi. Mustafa Kemal Atatürk'ün kanunları uygulaması Cumhuriyet'i ilan etmesi. Oyunculuklardan fazla anlatımı ve belgesel tadında olması filmi izlenir kılmış. Bu filmin gişede pek iş yapmaması ilginç bir durum ayrıca. Son olarak bu filmi izledikten sonra şu güzel sözü yazmak istiyorum. "Atatürk'e sarhoş dediler,dinsiz dediler adamın sarhoşken kurduğu devleti ayıkken yönetemediler" Bu söz tabi anlayabilene. Benim nazarımda Cumhuriyet tarihimizin ve Kubilay olayı döneminin kısa bir özeti olmuş bir film..

Cevap Yaz

hakan samsun

19 Haziran 2011 16:46

bence vasat bir film  daha iyi olabilirdi

 

Cevap Yaz

MGUNAY

17 Aralık 2010 17:30

karizma arkadaşa katılıyorum ama tarih olayı biraz çarpıtmış olarak anlatmış olabilir Kubilay'ı şehit eden adamların kesinlikle dindar olmadıkları hatta esrar kullandıkları STV haberde ısbatlandı kısacası müslümanım diyen kimse bu cinayeti işleyemez filmi izlemedim ama bakalım umarım güzeldir.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica