Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Çileli DünyaAlınYazısı

25 Nisan 2015 09:39

Zalimdir kader, acı kederli çileli geçen ömür ve alınteriyle yaşama azminin verdiği umut. insanları hayattan koparmaz yıldırmaz ve ümitsiz bırakmaz. Emektir verdikleri topraktır sürdükleri Kendi canları gibidir toprak. Bir avuç Mahsül için neler feda edilmezki.Yaşamak için şarttır toprak bir karış olsada şarttır. Zaman olmuş ki, kendini insanlığın en üstün mertebesi gören ve parası olan zalimler güçsüzleri ezmiş korkutmuş dövmüş öldürmüş.Kanunsuzluklar para ile satın alınan yalancı şahitleri hep kendi tarafından beslemiş.Emeklerini sömürmüş, topraklarını canlarını elinden almış. Acımadan haktan korkmadan İnatlaşarak acı vererek mağlup etmiş. Çileli Dünya filmi bu zülmü bu ağıtı bu haykırışı anlatan bir eser. Küçük bir ailenin bir karış toprakta verdikleri Emek ile yaşama mücadelesini ve Zalim Battaloğlu Kasım'a karşı yenilgilerinin Öyküsü.Evin En büyük Delikanlısı Seyit (Tanju Gürsu) sevdalanmış köyün bir kızına aşık olmuştur. ne acıdır ki o kıza zalim battaloğlu da aşıktır. Ancak Gönül bazen para zenginliğine değil, Kalbin gönlün İnsanlığın zenginliğine düşer. Elvan, seyidi sever ona evet der. Zalim Battaloğlu bunu kendine yediremez gurur abideliği yapar. ve Ailenin bütün hayatını mahveder. Önce Anne Kahırdan ölür,Çünki battaloğlu seyidi öldürmek istemiş. Başaramamış, ama herkes seyidin cesedinin bulunmayışını artık gelmez öldü sanarak, ona öldü gözüyle bakmış.Baba, Battaloğlunun rahat durmayacağını namusunu lekeleyeceğini bilir ve Seyidin karısı Elvanı, Küçük Oğlu İhsan'a Nikahlar.Mecburdur buna Gelenek ve Töreler böyle yazmıştır.Battaloğlu kuduz köpekler gibi bu durumu görerek daha çok diş biler. Acı içinde kardeş ve babayı Öldürür daha sonra Seyit bir gün çıkar gelir, Durumu öğrenen Seyit İntikam yemini edip bu acılara dayanamayıp Battaloğlunu yok eder. Küçük bir umuttur ki, Annesizliğin kardeşsizliğin ve babasızlığın yokluğuna dayanması zor olsada, Elvanın yaşaması belki seyidi Hayata bağlayacak ufak bir nedendir. Filmin finalinde Elvanın bu acılara dayanmayıp pes etmiş olması Boynunda İlmik İpte Sallanırken görmek Seyit'i ve İzleyiciyi En çok yıkan durumdur.

Cevap Yaz

aysenazan

18 Şubat 2013 23:13

hüzünlü bir Aykut Düz filmi. yine Aykut Düz yine Tanju Gürsu ve yine acı. bu film bana Kadersizleri hatırlattı. Demek ki Aykut Düz'ün böyle bir tarzı var. güzel bir filmdi. izlenmesi gerek. Tanju Gürsu yine çok iyiydi.

Cevap Yaz

MGUNAY

14 Ocak 2013 14:40

tekrar çekilmesi 10 sene sonra İntikam Yemini adıyla gene Aykut Düz yönetiminde çekildi başrolde Cüneyt Arkın, Meral Orhonsay ve Hulusi Kentmen var iki filmde fena değil vakit geçirmek için izlenebilir.

Cevap Yaz

izbe2

29 Mart 2007 15:56

Çileli Dünya\'nı konusu: Sevdiği insanla evlenen adam öldürülmek istenir. Balık tutmak için göle girdiği sırada silahla yaralanır. cesedi bulunmayınca öldü sanılır. Genç gelin kötü niyetli köy eşkiyasınca eş yapılmak istenir. Buna razı gelmeyen kayınpeder gelini diğer oğluyla evlendirir. Gölde öldü sanılan genç adam köye çıkagelir. Köy eşkiyası baba ve kardeşe zulmederken onları kurtarır. Genç gelin se olup bitenler karşısında intihar eder.. Film bizim köyde çekilmiş. Kimi evler hala aynı şakilde duruyor. 1972 yılında ben hayatta yoktum tabi.. Çekimler sırasında köylüde film de yer almış. bazıları günümüzde halen yaşamakta.. yeşilçam da zaman zaman gösterilmekte. İyi bir sinama gözlemcisi olarak diyebilirim ki film o dönemin sartları ve görüntü kalitesi olarak gayet güzel. izlemenizi tavsiye ederim.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica