Pontypool: Öldüren Kelimeler

7,93

( 0 kişi yorum yaptı )

Pontypool: Öldüren Kelimeler

(Pontypool)

Sinema Filmi

2008

Radyocu Grant Mazy, bir kez daha büyük şehir radyolarından kovulmuş ve Pontypool kasabasının tek kilisesinin bodrumundan yayın yapan CLSY Radyo’da sabah programı yapmaya başlamıştır.

Yoğun kar fırtınası sebebiyle okul otobüsünün iptal edilmesiyle başlayan her zamanki sıkıcı Pontypool günlerinden biri, birdenbire kâbusa dönüşüverir. İnsanların acayip cümleler kurarak korkunç şiddet olaylarına giriştiği yönünde bir yığın tuhaf söylenti yayılmaya başlamıştır. Ancak olan bitenle ilgili hiçbir resmi haber yoktur. Acaba bütün bunlar gerçek midir?

Çok geçmeden kendilerini radyo istasyonunda bir tür tuzağın içinde bulan Grant ve küçük CLSY ekibi, kasabayı hükmü altına alan bu cinnetin İngilizceye yayılmış bir virüsten kaynaklandığını kavrarlar.

Kurtarılma ümidiyle yayını sürdürürk en aslında acaba radyo dalgalarıyla virüsün bütün dünyayı ele geçirmesine yardım mı etmektedirler?


• PONTYPOOL’un dünya premieri Toronto Uluslararası Film Festivali’nde 6 eylül 2008’de gerçekleştirildi.•  PONTYPOOL, 2008 yılında Toronto Film Festivali Seçici Kurulu tarafından Kanada’nın en iyi 10 filmi arasında gösterildi.• PONTYPOOL’un bütçesinin tamamı sadece üç ay içerisinde yapımcılar Jeffrey Coghlan, Ambrose Roche ve yürütücü yapımcı Miles Dale tarafından, özkaynaklardan karşılandı.• PONTYPOOL, yönetmen Bruce McDonald’ın ilk psi kolojik/gerilim/korku filmi olma özelliğini taşıyor.• PONTYPOOL, Tony Burgess’in “Pontypool Changes Everything” isimli romanından yine onun tarafından senaryoya uyarlandı.• Prodüksiyon Tasarımcısı Lea Carlson’un, eski bir kilisenin bodrumunu 660 CLSY radyo istasyonuna çevirmesi yaklaşık üç hafta aldı.• PONTYPOOL’un çekimi sadece 15 gün sürdü ve kronolojik sırayla gerçekleştirildi.• PONTYPOOL’un görsel efektleri, çalışmaları arasında MAX PAYNE, RESIDENT EVIL, EASTERN PROMISES, DAWN OF THE DEAD VE THE FACTORY gibi yapımlar bulunan Mr.X effect tarafından gerçekleştirildi.• Stephen McHattie, Grant Mazzy rolü için önceden düşünülmüş bir oyuncuydu. Ardından sabah programı yapımcısı Sydney Briar rolü için Lisa Houle seçildi. Ancak, her şeyi bilen teknik eleman “Laurel Ann Drummond rolü için cast aramaları oldukça uzun zaman aldı ve Georgina Reilly, çekimlerden sadece 3 gün önce kesinleşti.

Künye

Yönetmen Bruce McDonald
Müzik Claude Foisy
Görüntü Yönetmeni Miroslaw Baszak
Vizyona Giriş Tarihi 18 Eylül 2009
Süre 96 dk
Tür Korku
Ülke Kanada
Etiketler Kar, Kış, Kilise, Radyo, Virüs Daha Fazlası

Oynayanlar

Stephen Mchattie Stephen Mchattie Grant Mazzy
Lisa Houle Lisa Houle Sydney Briar
Georgina Reilly Georgina Reilly Laurel Ann
Hrant Alianak Hrant Alianak Dr. Mendez
Rick Roberts Rick Roberts Ken Loney
Boyd Banks Boyd Banks Jay / Osama

Firmalar

Tiglon (Dağıtımcı)
Hasılat 46.197,0 TL
Toplam İzleyici 5.678
Vizyonda Kaldığı Hafta 12 Hafta

Son Yorumlar

Yandex.Metrica