Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Julie & Julia (Julie )

Julie & Julia

8,00

(3 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 1 Ocak 1970 Dram Biyografi Dram, Biyografi

Yönetmen: Nora Ephron Nora Ephron

Ülke: ABD

Oyuncular: Stanley Tucci, Mary Lynn Rajskub, Vanessa Ferlito, Jane Lynch, Meryl Streep, Amy Adams, Dave Annable, Chris Messina Devamını Gör...

Ödüller: En İyi Kadın Oyuncu (Komedi)

Konusu : Nora Ephron’un son komedisi “Julie & Julia”da Meryl Streep, Julia Child’ı, Amy Adams ise yazar Julie Powell’ı canlandırıyor. Ina’dan önce, Rachael’dan önce, Emeril’den önce, Julia vardı. O, Amerika’nın yemek pişirme biçimini sonsuza dek değiştiren kadındı. Oysa 1948’de, Julia Child (Meryl Streep) Fransa’da yaşayan bir Amerikalıydı sadece. Eşinin işi gereği Paris’e gelen genç kadın yorulmak nedir bilmez biri olarak kendine meşgaleler aradı. Tarih bundan elli yıl sonrasını gösterirken, Julie Powell (Amy Adams) yerinde sayan bir kadındır. Otuzlarına merdiven dayamıştır; Queens’de yaşamaktadır; ve arkadaşları muazzam başarılar elde ederken kendisi küçücük bir masa başında çalışmaktadır. Julie, enerjisini görünüşte delice bir plana kanalize etmeye karar verir: Tam bir yılını Julia Child'ın (Louise Bertholle ve Simone Beck’le birlikte yazdığı) Mastering the Art of French Cooking (Fransız Yemek Sanatında Uzmanlaşmak) adlı kitabındaki 524 tarifin tamamını pişirmeye ayıracak ve deneyimlerini bir blog’a aktaracaktır. Yönetmen-yazar-yapımcı Nora Ephron bu iki gerçek hikayeyi bir komedi yapıtında mükemmel bir şekilde harmanlayarak, tutku, saplantı ve tereyağını doğru oranda karıştırarak hayatınızı değiştirebileceğinizi ve hayallerinize ulaşabileceğinizi gösteriyor.Ali_Alamuti

26 Haziran 2019 00:06

Öncelikle böyle filmler beni mutlu ediyor. Pozitif, enerji dolu, neşeli ve becerikli iki kadının hikayesi. Hayatlarındaki boşluğu doldurmak için yemek yapıp, başkalarına da öğretmek için bitmeyen çabaları, takdire şayan. Insanın böyle bir eşi olsun, hem gülsün hem de süper yemek yesin, daha ne olsun. Eşleri de bu kadınlara köstek olmayıp destek oldular. Hayatta birçok engel var, bir tane de evde olmasına ne gerek var zaten. Bu fransızların da sadece dilleri değil, mimarileri, arabaları bs değil, yemekleri de çok güzel. Filmdeki tarifleri gördükçe hepsini yemek istedim, istakoz hariç. Meryl Streep e neden daha uygun bir eş secmemişler anlamadım. Filmde eşi kendinden 10 yaş büyük ama oyuncu 10 yaş küçük. Ve bu farkediliyor.

Cevap Yaz

nerkn01

5 Nisan 2010 23:11

@Doris, demekki birileri izlemiş. Türkiyede olmayan da sinematurk seyircileri var demekki.

Çok iyi bir film, sevgili ile izlenecek, tutku ve iştah dolu bir film. Bir işe odaklanmanın ye basaşrmanın öyküsünün yanısıra lezzetinden ölünesi yiyeceklerin hazrılandığı, arada tarihe (çok eskiler değil 1960'lara) uzandığımız güzel bir film.

Julie'yi tebrik etmek lazım, sabrederek pizzacının üst katında oturan biri olmaktan öteye ilerlemiş.

Cevap Yaz

Doris

12 Mayıs 2009 14:30

Filmi merakla bekliyorum ama Türkiye'de gösterime girer mi ondan bile emin değilim. Hâlâ bir gösterim tarihi verilmedi.

Yine daha gösterime bile girmeyen bir filme oy verilmiş. Ne yapılmaya çalışılıyor anlamadım. Filmlerin gösterime girene kadar oylamaya kapatılması gerekiyor sanırım. 

Cevap Yaz
Yandex.Metrica