Bozuk Düzen

8,50

( 7 kişi yorum yaptı )

Bozuk Düzen

Sinema Filmi

1965

Dostluk, dayanışma ve sevgi üzerine kurulmuş, sıcak bir atmosfer taşıyan iddiasız bir deneme. Küçük insan öykülerinden oluşuyor. Annelerinin beklenmedik ölümü üzerine üç kardeş yalnız kalırlar. Birbirlerinden kopuk bir yaşam içinde savaş verirlerken biri futbolcu olmayı tercih eder. Biri ailesine bağlılığı sürdürür. En gençleri ise içine kapanık bir dünya içine gömülür. Antalya'da "en iyi film” seçilen "Bozuk Düzen”e, sinemasal anlatımdan çok bir tiyatro ustası olan Haldun Dormen’in teatral havası egemendir. (Agah Özgüç'ün 100 Filmde Türk Sineması Kitabından)

Ödüller

En İyi Senaryo (3. Antalya Film Şenliği-1966)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (3. Antalya Film Şenliği-1966)

En İyi Film (3. Antalya Film Şenliği-1966)

Firmalar

Hdfp (Yapım)

Son Yorumlar (7)

kamilzafer 04 Aralık 2012 14:11:53

8

Herkes 3 kardeşten bahsediyor.Ben sayısına enflasyon oranın da 1 ilave yapacağım.Eee ne yapalım aradan geçmiş koskoca 47 sene.Dolayısıyla bunun adına "Güncelleme" de diyebilirsiniz !
Seyretmediğimi öncelikle belirteyim ama kaynağım kale gibi sağlam. Hem seyretmiş hem de yorumunu yapmış.
Dedik ya 4 kardeş.En büyüğü (E.Keskin),tüm sorumluluklar onda ve de bu yüzden evlenememiş.Evli kızkardeş (N.Güvenç) kocasının (M.Kenter) içki hobisi nedeniyle mutsuz.Üçüncü kardeş (E.Bora) kibar bir serseri futbolcu.En ufakları (S.Güney) duygulu,müziksever bir genç.
Herşey annelerinin hastalanmasıyla başlıyor.Abi evlenmeyi düşünüyor,bacısı kocasıyla kavga ediyor.Futbolcu,zengin ve şımarık ancak sağduyulu bir kızla (B.Doruk) arkadaşlık ediyor.En küçükleri de bir kıza aşık oluyor.
Sonrasında abi sevdiği kadının bir bar kadını olduğunu öğrenecek,bacısı da kocasını terk edecek.Futbolcu,yaşadığı sefih hayat sonucu sevgilisinden ayrılacak,evden de kovularak kaçakçılık yapacak sonunda da polis tarafından vurulacak.En ufakları da sevgilisi tarafından terk edilecek.
Kısaca konu böyle.Yorumcusu konusunu iyi bulmakla beraber dramatik yapı ve gerilim açısından zayıf,yönetmenini tutuk,E.Bora hariç hiç bir oyuncusunu beğenmemiş. Zafer ALGAN

isocum avatar isocum 02 Kasım 2010 12:41:11

9

Annelerinin ölümünden sonra yanlız kalan ve birbirlerini anlamayan üç kardeşin hikayesi.biri ailesine bağlı diğeri futbolcu en gencide duygulu içine kapanık.

mkurtsen avatar mkurtsen 08 Ekim 2009 12:43:10

9

Güner Sümer'in Oyunundan Haldun Dormen'in uyguladığı film. Bu günlerde İBŞT.Kerem Yılmazer sahnesinde  oynanıyor. Genç yönetmen Burçetin Zago yepyeni bir yorumla sahneye koymuş. Zaman ve Mekanlarla oynamadan. Herkese izlemelerini salık veriyorum. Git meyen bir tiyatro şöleninden mahrum kalır, benden söylemesi. İyi seyirler.

sevgi ışığı avatar sevgi ışığı 04 Eylül 2009 00:34:09

10

Bu Filmi izlemeyi çok istiyorum maalesef ulaşamadım, nasıl izleyebilirim bilgisi olan varsa benimle paylaşırsa çok sevinirim.

doktor hüseyin 20 Temmuz 2009 16:44:07

Belgin Doruk ilk defa bu filmde kendi sesini kullanmıştır

göknil avatar göknil 07 Ocak 2009 20:21:01

Annelerinden ayrılan gençleri anlatıyor.

Yandex.Metrica