The Wind Will Carry Us

8,11

( 3 kişi yorum yaptı )

The Wind Will Carry Us

(Bad ma ra khahad bord)

Sinema Filmi

1999

Birkaç film yapımcısı film çekmek için küçük bir kasabaya iner. Köyün en yaşlı kadını ölmek üzeredir. Bu kadının ölmesini beklerken film ekibi kendilerini köylülerin günlük yaşantısının içinde bulur.

Yönetmen Behzad, sürekli çalan telefonuna bir türlü cevap veremez çünkü köyde telefon çekmemektedir. Bu nedenle bir tepeye doğru yol alır. Bu tepede de bir adam hazine aramaktadır. Behzad hazine için çukur kazan adamla iletişim kurmak istemesine karşın adam çukurdan çıkmaz. Seyirci tarafından merak edilen bu adam bir türlü kamera karşısına çıkmaz. Zaten filmin bir sürü karakteri de seyirciye gösterilmez.

Künye

Yönetmen Abbas Kiarostami
Senaryo
Yapımcı Abbas Kiarostami , Marin Karmitz
Müzik Peyman Yazdanian
Görüntü Yönetmeni Mahmoud Kalari
Süre 118 dk
Tür Dram
Özellikler Renkli
Ülke Fransa Iran
Etiketler Ağaç, Canlı Gömülme, Çiftlik, Dağ, Film Ekibi, Daha Fazlası

Son Yorumlar (3)

baran34 avatar baran34 16 Kasım 2016 18:23:10

Abbas Kiarostami bizlere ölüm ve yaşam arasında ki ince çizgiyi filmlerinde detay odaklı bir şekilde aktarıyor. Bu filmin ödüllü olması ve ünlü yapımcı S. Schneider'ın "ölmeden önce izlenilmeli" dediği 1001 film arasında yer alması filmin Kiarosta mi'nin en iyi filmi olduğu anlamına gelmemeli. Çünkü bu filme kadar bütün filmlerini izledim. Ne çok iyi ne de çok kötü. Vasat. Bir "Kirazın tadı" değil veya "Close-up" filminin yanından bile geçmiyor. Hele hele bir "White Baloon" hiç değil. Filmin bu popülaritesi kanımca "Kirazın Tadı" filmi sayesinde dünya sinema sektöründe üst kategori yönetmen sınıfına dahil olmasıdır. Kirazın tadı filminin kirazlarını bu filmde yemesidir. Başrol oyuncusu çok kötü bir seçim. Behzad Dorani'nin ilk filmi olmasından ziyade amatörlüğün dibine vurması ve en kötüsü bir vücud dilinin dahi olmaması filmi izlenilir kılmaktan uzak. Yine de İran'ın doğal tabiatını ve yöre insanlarının saflığını izlemek güzeldi. İran'ı ziyaretlerim sayesinde zaten biliyorum. Çok ta abartılmaması gereken bir film.

Nümayiş avatar Nümayiş 22 Haziran 2011 14:46:06

10

Rüzgar Bizi Sürükleyecek diye çevirmişler. Bence güzel de olmuş. Süper bir film... İran Sineması denince aklıma Kiarostami, Kiarostami denince de Rüzgar Bizi Sürükleyecek geliyor.

gecedensonra avatar gecedensonra 15 Mayıs 2011 20:32:05

9

türkçe adıyla : rüzgar bizi götürecek .... bir zamanlar gecenin bi vakti trt 2 de izlemiştim  evet evet trt de o zamanlar zaten bu klasik ve değişik filmleri bizim kuşak hep trt den takip etti şimdi mi hiç bi halt yok sanat kanalıydı oldu sana haber kanalı.. bu filmi izlerken yalınlığı doğallığı tipik iran coğrafyası ve tipik doğu insanın ürkek ama içten tavırlarını görürüz .. izlenilesi bir filmi diyebilirim.. ha ben zaten nuri bilge bile izleyemiyorum diyorsanız bulaşmasanız daha iyi olur  o zaman..

Yandex.Metrica