Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Orada

Orada

7,26

(7 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 25 Aralık 2009 1 Saat 36 Dk Dram Aile Dram, Aile
IMAX 2d
IMDb puanı: 0

Yönetmen: Melik Saraçoğlu Hakkı Kurtuluş Melik Saraçoğlu, Hakkı Kurtuluş

Ülke: türkiye

Gişe: 2.383

Oyuncular: Bahtiyar Engin, Füsun Erbulak, Erol Günaydın, Sinan Tuzcu, Dolunay Soysert Devamını Gör...

Ödüller: Umut Veren Yeni YönetmenUmut Veren Yeni Yönetmen

Konusu : Orada, anne, baba, bir abla ve bir erkek kardeşten oluşan, parçalanmış, dört bir yana savrulmuş eski İstanbullu bir ailenin öyküsüdür. Huzurevinde yaşayan annenin “ölmeye yatması”, daha doğrusu kalp krizini tetikleyip vefat etmesi sonucunda, aile 24 saatliğine de olsa tekrar bir araya gelecektir. 65 yaşındaki anne, İstanbul yakınlarında kızı tarafından yerleştirildiği huzurevinde yaşamına son vermiş ya da en azından ölümünü çabuklaştırmış; 36 yaşındaki abla atlattığı onca badireden sonra kendine yeni bir yaşam kurmuşken annesinin vefatıyla sarsılmıştır. 32 yaşındaki erkek kardeş de yıllardır dönmediği ülkesine apar topar dönmüştür. Bir araya gelen abla-kardeş önce annelerini defneder, ardından da Büyükada’daki aile evinde münzevî bir yaşam sürmekte olan 71 yaşındaki babalarını bulur. Kısa süreliğine de olsa bir araya gelen aile fertleri, o güne dek konuşamadıklarını en sonunda konuşacaklardır.mansuryıldırım

2 Haziran 2015 06:18

Aslında çok iyi bir film olabilirmiş konu çok iyi ama yönetmenler bergman özentisiyle film yapmaya kalkışınca iyi film olarak kalmış sinan tuzcu ve dolunay soysert gerçekte karı koca iken burda abla kardeşi oynamış ve rollerinde fena değillerdi imam ve papaz rolünde bahtiyar enginde iyi iş çıkarmış ayrıca anne rolünde füsun erbulak ve baba rolünde erol günaydında fena değildi yönetmenler melik saraçoğlu ve hakkı kurtuluş hem yönetmen hemde senarist olarak iyi iş çıkarmış kısaca günümüzde çokça rastlanan parçalanmış aile tespitiyle yıllar sonra yeniden keşfedilecektir kısaca hatalarına rağmen izlenmeye değer iyi bir film.

Cevap Yaz

gururalp

15 Eylül 2013 17:49

mkurtsen yorumuna katılıyorum ama ingmar bergman yerine kendi sitillerini bulmalılar ve mümkünse tek başlarına ayrı yazıp yönetsinler

Cevap Yaz

GururAlp_1

15 Eylül 2013 00:16

ortakarar ile iyi arası bu bile bir ilk film için önemli ama herkesin sevebileceği bir film değil temposu çok düşük

Cevap Yaz

mkurtsen

2 Eylül 2012 23:21

Orada iki genç yönetmen Melik Saraçoğlu (1984) Hakkı Kurtuluş (1980) birlikte kurdukları İkifilm yapım şirketinin ilk film. İkilinin birlikte yönettikleri İkinci Filmleri "Gözümün Nuru" ise çekim aşamasında". Orada" ufak tefek hatalarına rağmen iç burkan başarılı bir film olmuş. Günümüzde etrafımızda çokca astladığımız parçalanmış İstanbul'lu bir ailenin annelerinin ölümü ile bir araya gelip günah çıkarmalarını konu ediniyor. Filmi izlemek için sıraya koyduğum 10-15 film içinde en son izlediğim için yönetmenlere haksızlık etmişim.. Bir noktayı daha belirteyim, filmde geçen yıl Belgeselini yaptıkları Ingmar Bergman filmlerine bir öykünme var gibi. bende hissettim. Yinede güzel bir iş çıkarmışlar. Tebrikler, Tebrikler "Gözümün Nuru "için elinizi çabuk tutun.

Cevap Yaz

baran34

24 Şubat 2011 09:01

Beyaz Melek'ten ilham alan bir film örneği. Fakat Fransa'da film eğitimi alan yönetmenlerimiz güzel bir konuyu final sahnesi hariç heba etmişler. Ayrıca kamera çekim tekniği felaket. Oyunculuk olarak Bahtiyar Engin'i çok beğendim. Gerçek bir imam gibiydi. Hiç detone olmadı. Papaz rolünde ki rum şivesi de fena değildi. Onu daha önce Emret Komutanım dizisinde ilk defa izlemiştik. Neden bazı sahneleri çok uzattıklarını anlamadım. Film ağır aksak ilerliyor. Ama sırf konusu içinde olsa seyredilmesi gerekiyor. Özellikle metropolde yaşayan yeni neslin aile kavramından örf ve milli değerlerimizden ne kadar bihaber olduğunu anlamamız için kurgulanmış sahnelerin olduğu bu filmi seyredip ibret almaları gerekir.

Cevap Yaz

afarikan

3 Mayıs 2010 16:47

Filmi güzelce değerlendirebilmek için öncelikle ortadan bi ikiye ayırmalıyız bence. Çocukların babayla karşılaşıncaya kadar olan bölümü gerek görsel gerek hikayesel anlamda çok güzel.10 üzerinden 9.5 verilir bence sizi rahatsız eden farkındalık yaratan bir takım gerçekleri sorgulatan sinemasal anlamda da takdirinizi toplayan bir yapıda ilk bölüm. Ancak çocuklar babayla karşılaştıktan sonra bir takım merak edilen sorular işin içine giriyor ve film gittikçe inandırıcılığını kaybetmeye başlıyor. Sonlara doğru ise klişe denilebilecek bir yapıda sonlanıyor. Oyunculuklarda dikkat çekecek bir hata gözlenmiyor. İlk yönetmen olarak değerlendirirsek iyi bir deneme denilebilir belki ama daha yenilikçi ve cesur olmalılar bence ilerisi için. Bu filmde ilgilenenler için Bergman havası da seziliyor.

Cevap Yaz

muharremgsgs91

15 Aralık 2008 22:47

dolunay soysert varsa tamamdır çok başarılı bir oyuncu güzel film

Cevap Yaz
Yandex.Metrica