Mustafa

6,61

( 52 kişi yorum yaptı )

Mustafa

Sinema Filmi

2008

10 Kasım 2008, Atatürk’ün ölümünün 70. yıldönümü…
Türkiye 70 yılda Ata’sı için dört başı mamur bir film yapamadı. Onu Türkiye’ye, dünyaya, yeni yetişenlere tam anlatamadı.
Yapılan belgeseller, Türkiye ölçeğiyle sınırlı, belli bir dönemle kısıtlı ve resmi bir dilde tutsak kaldı.
Selanik’ten Dolmabahçe’ye kadar hayatını başından sonuna mercek altına alan, onu şablonlardan uzak olarak askeri, siyasi, insani boyutlarıyla anlatan bir filmin eksikliği hep hissedildi.

“Mustafa”, işte bu ihtiyaca cevaben hazırlandı

Künye

Yönetmen Can Dündar
Senaryo
Yapımcı Dilek Dündar
Müzik Goran Bregovic
Görüntü Yönetmeni Candan Murat Özcan
Vizyona Giriş Tarihi 29 Ekim 2008
Süre 130 dk
Tür Belgesel, Biyografi
Özellikler Renkli
Ülke Türkiye
Etiketler Fotoğraflar, Komutan, Sigara, Yorgun Daha Fazlası
Internet Sitesi http://www.mustafa.com.tr

Ekip

Kurgu Andreas Treske (Kurgu)
Yönetmen Ekibi Hacı Mehmet Duranoğlu (Yardımcı Yönetmen)
Ses Ekibi Ulaş Ağce (Final Miks)
Efektler Uğur Erbaş (Animasyon)

Firmalar

Warner Bros (Dağıtımcı)
Hasılat 8.506.941,0 TL
Toplam İzleyici 1.101.014
Vizyonda Kaldığı Hafta 14 Hafta

Son Yorumlar (52)

Rıza_Nur avatar Rıza_Nur 09 Mayıs 2015 19:14:02

7

Gerçek tarihi az da olsa gösterdiği için başarılı.Filmdeki el yazılarının daha fazlasını internette bulabilirsiniz.7 puan veriyorum.

vatansever10 avatar vatansever10 05 Mayıs 2015 18:12:14

1

meclis konusmasının o kısmı restore ettık ayagına mıllete servıs edıldı kasıtlı olarak.halk atatürkü böyle bılsın dıye.ölülerımız için fatıha okuyacaksam onların ıcınde atatürkte her zaman olur.....gerısı artık atatürkle ALLAH arasındadır...

MGUNAY avatar MGUNAY 05 Mayıs 2015 15:01:39

10

M. Kemal Paşanın son meclis konuşması önümüzde. İlhamlarını hayattan aldığını söylüyor. Gözünün görmediği şeylere inanmadığını söylüyor. Başka yoruma da gerek bırakmıyor.

vatansever10 avatar vatansever10 05 Mayıs 2015 09:49:03

1

Rahmet turgut özakman filmin nerdeyse tamamı yanlış gel başbaşa verelim yeniden çekelim bu filmi demişti can dündara. Can dündar kabul etmedi.ilkokul cocuklarının bildiği atatürkle can dündarın bildiği atatürk arasında hiçbir fark olmadıgını filmi iz ledikten sonra anlayabilirsiniz..Atatürkü kötülemek adına ne varsa bu filme konulmus..Büyük önder atatürke ve silah arkadaslarına ALLAH'tan rahmet dilerim.mekanları cennet olur ınş. can dündarın atatürkuyle değil,cephede göğsüne şarapnel parçası geldiği halde savası bırakmayan atatürkle kuruldu bu ülke...

MGUNAY avatar MGUNAY 04 Mayıs 2015 11:28:43

10

Belgeselin sonunda M. Kemal Paşanın son meclis konuşmasında Can Dündar'ın yorumu harika. İkdidarı gök yüzünden yer yüzüne indirmek. Gazi ömrü boyunca bunun mücadelesini verdi diyor. Böyle bir yorumu ne Cumhuriyet filminin senaryosunu yazan Turgut Öza kman ne de Veda filminin senaryosunu yazan Zülfü Livaneli yapabildi. Can Dündar bu gerçeği söyledi diye sanırım bu belgesel bu kadar eleştiri aldı.

engin yüksel avatar engin yüksel 29 Kasım 2011 09:48:11

7

Nihayetinde Mustafa Kemal Atatürk bir insandır ve hayatında bazı yanlışlarının olması kaçınılmazdır. Zaten kendisi de bu hataları dile getirmiştir. Fakat özel hayatındaki dalgalanamalara rağmen onun insanüstü mücadelesi ve eserleri tartışılamaz Dikka timi çeken bir nokta var sadece.1- Dönemin Avrupa basını Atatürk dönemini diktatörlük olarak isimlendirmiş. Kendi içindeki faşist yapılanmaları göremeyen ve dünyayı topyekün bir harbe sürükleyen Avrupa basını Atatürkü diktatör olarak yansıtmak istemiş. Demek ki Avrupanın bu topraklara ve bu topraklar üzerindeki toplumsal olaylara bakışı o dönemden beri ezbere dayanan gerçekçiliği olmayan bir şekilde devam etmekte.

Yandex.Metrica