Uzak İhtimal

8,10

( 16 kişi yorum yaptı )

Uzak İhtimal

(Wrong Rosary)

Sinema Filmi

2008

İstanbul’a resmi tayini çıkan Musa, müezzin olarak Galata’da küçük bir camiye yerleşir. Caminin müezzin lojmanı olarak kullandığı daireye yerleşen Musa, karşı dairede yaşayan Clara ile karşılaştığında hayatında neler değişebileceğinden habersizdir. İstanbul’un aristokrat ailelerinden birine mensup olan ve şimdilerde sahaflık yapan Yakup Demir, yıllar önce birlikte yaşadığı Anita’ dan doğan kızını aramaktadır. Rahibe adayı Clara, müezzin Musa ve Sahaf Yakup Demir’in hayatları Galata’da kesişir. Üç farklı hayat, üç farklı insanlık durumu kesiştiğinde ortaya sıcak, kimi zaman neşeli, kimi zaman da hüzünlü bir öykü çıkar. Müezzin Musa’nın gün geçtikçe Clara’ya aşık olması ve fakat ifade edememesi bir başka hüzünlü hikayenin başlamasına neden olur. Musa bir yandan Clara ile yakınlaşmaya çalışır ken diğer yandan da sahaf Yakup Demir’in dünyasına girmektedir. Bu süreç Musa’yı bambaşka dünyalara yakınlaştırırken, hayata bakışında da değişik kapılar açmaktadır. Musa artık İstanbul’a geldiği günden farklı bir kimlik olarak karşımızdadır. Yakup Demir’in yaşam öyküsünde ortaya çıkan büyük bir sürpriz bütün kahramanlarımızın hayatlarını alt üst eder. Bu yeni durumda Musa’nın bir karar vermesi gerekmektedir. Musa’nın kararı çok kolay olmayacaktır. Üç Mesele; üç farklı insanın hayatını gerçek bir dille anlatırken, sıradışı bir aşkın insani sıcaklığını taşıyor.

Ödüller

En İyi Senaryo (28.İstanbul Film Festivali-2009)

En İyi Senaryo (28.İstanbul Film Festivali-2009)

En İyi Erkek Oyuncu (28.İstanbul Film Festivali-2009)

En İyi Senaryo (28.İstanbul Film Festivali-2009)

En İyi Yönetmen (28.İstanbul Film Festivali-2009)

En İyi Sanat Yönetmeni (28.Fajr Film Festivali-2010)

En İyi Erkek Oyuncu (16. Uluslararası Altın Koza Film Festivali-2009)

En İyi Kadın Oyuncu (16. Uluslararası Altın Koza Film Festivali-2009)

En İyi Yönetmen (16. Uluslararası Altın Koza Film Festivali-2009)

En İyi Erkek Oyuncu (42.Siyad Türk Sineması Ödülleri-2010)

En İyi Film (38.Uluslarası Rotterdam Film Festivali-2009)

En iyi teknik kamera (28.Fajr Film Festivali-2010)

Daha Fazlası

Ekip

Kurgu Çiçek Kahraman (Kurgu)
Sanat Yönetmeni Selda Çiçek (Sanat Yönetmeni)
Kostüm Tasarım Hale İşsever (Kostüm Tasarım)
Hale İşsever (Kostüm Tasarım)
Meral Aktan (Kostüm Tasarım Asistanı)
Yapım Ekibi Önder Önsal (Yapım Amiri)
Hüseyin Ergüden (Set Amiri)
Ülgen Bağlar (Set Amiri)
Serdar Karaibiş (Set Asistanı)
Yönetmen Ekibi Ayhan Özen (Yardımcı Yönetmen)
Müge Uğurlar (Yönetmen Yardımcısı)
Duygu Karanlık (Yönetmen Yardımcısı)
Canan Özbay (Reji Ekibi)
Kamera Ekibi Özgür Demir (Kamera Asistanı)
Gürkan Özkan (Kamera Asistanı)
Özgür Gür (Focus Puller)
Kubilay Özoğlu (Bestboy)
Post-Prodüksiyon Önder Önsal (Post-Prodüksiyon Sorumlusu)
Hasan Bilgi (Post-Prodüksiyon Asistanı)
Işık Ekibi Özgür Gülabi (Işık Şefi)
Mustafa Bayraktar (Işık Asistanı)
Sanat Ekibi Ruhan Ünlüer (Sanat Yönetmeni yrd.)
Davut Kanmaz (Sanat Yönetmeni yrd.)
Ruhan Ünlüer (Sanat Asistanı)
Davut Kanmaz (Sanat Asistanı)
Meral Aktan (Kostüm Asistanı)
Makyaj Ekibi Esra Bakar (Makyaj)
Ses Ekibi Murat Çelikkol (Ses Mühendisi)
Duygu Çelikkol (Re-Recording Mikser)
Deniz Demirtürk (Boom Operatörü)
Oyuncu Seçimi Harika Uygur (Cast Direktörü)

Firmalar

Tiglon (Dağıtımcı)
Hokus Pokus Film (Yapım)
Hasılat 243.860,0 TL
Toplam İzleyici 33.020
Vizyonda Kaldığı Hafta 17 Hafta

Son Yorumlar (16)

mansuryıldırım avatar mansuryıldırım 05 Temmuz 2015 08:50:45

7

Gerçekçi bir havası olan belgeselvari ilerleyen film etkileyici hikayesi ve iyi oyunculukları ile bir ilk filme göre başarılı bir film kısaca iyi bir film sanat filimlerini sevenler kaçırmasın.

portiangel avatar portiangel 25 Şubat 2012 11:51:02

5

kötü bir filmdi.

baran34 avatar baran34 27 Haziran 2011 00:02:06

8

 Filmin çekim platosu büyüdüğüm Galata semtinde geçince ister istemez filme daha iyi konsantre oluyorum. Senaristlerden Tarık Tufan'ı tanımıyordum. Meğerse aynı yıllarda Kabataş Erkek Lisesinde okumuşuz. Film; çocukluğumun ve gençliğimin geçtiği T ophane ve Galata semtlerinde cereyan edince şaşırdım. Clara'nın görevli olduğu Saint Pierre kilisesi okuduğum ilkokulun karşısındaydı. Musa'nında müezzinlik yaptığı Karabaş Camiisi de halihazırda bütün akrabalarımın teşrif ettiği kutsal bir mekandır. Filme gelince, Ahmet Hakan Coşkun'un kardeşi M.Fazıl Coşkun'un ilk film yönetmenliği olmasına rağmen çoğu festivallerden ödül bombardımanına tutuldu. Kuşkusuz bunda Ülke Tv'de ki Meksika Sınırı programının yazar, şair ve film eleştirmeni olan İsmail Kılıçarslan ve Tarık Tufan'ın rolü büyük. Beypazar'lı olan İsmail Kılıçarslan senaristliğinin yanında yapımcılıkta yapınca filme katkısı daha filmin başında Meşhur Beypazar şekerlemeleri dükkanından alışverişle başladı:))Musa rolündeki Nadir Sarıbacak 5 festivalden en iyi erkek oyuncu ödülü alarak sükse yaptı.Bu kadar başarılı olmuş bir filmi Türkiye'de topu topu 30 bin kişinin seyretmesi sinemada ki adaletsizliğin en çarpıcı örneği.Bu tarz filmlerin sinema salonlarını doldurması için Recep İvedikvari böğürüşmelerin ya da bol patlamalı aksiyon sahnelerininmi olması gerekiyor.Bence izlenmeli. 

bjkemre06 avatar bjkemre06 26 Mayıs 2010 05:58:05

10

Film çok içten yaşatarak çekilmiş emeklerine sağlık tüm ekibin...

badem ağacı avatar badem ağacı 09 Mart 2010 23:15:03

9

filmin konusu tabi ki de ilginç. bir müezzinle bir rahibenin aşkı her zaman rastlayacagımız türden bir hikaye olmaz. tabi hayatta olmayacak şey yok, üstelik istanbul gibi bir kentte değişik yaşamlar fazlasıyla mümkün elbette. bundan sonra türk sinema asında takip edilecek yönetmenler arasına fazıl çoşkun da girdi. oyunculuklar çok çok iyiydi. imkansızın anlatmı içinde karakterlerin durgunluğu tercih edilmiş bir özenti gibi dursa da herşeye ragmen kaliteli bir başlaçgıç yaptıgı ortada. özelliklle kullanılan o naif müzik çok fazla hoşuma gitti. rahman altın ın daha önceki çalışmaları da dikkatten kaçmış değil tabi... öyle ya da böyle iyi bir başlangıç ancak mutlu eder

nonself avatar nonself 15 Şubat 2010 11:30:02

Filmin konusu çok da ilginç sayılmaz. Zira sosyal olaylarla az çok ilgilenen sinema izleyicisi; dindar bir müslümanla dindar bir gayri müslimin yan yana geldiklerinde yaşayacakları, hissedecekleri toplumsal baskıdan, dile getirilemeyen iç duygulardan haberdardır. Filmin işleyişi de vasat. Vasat olması belki de ilk görüm için iyi bir şeydir yönetmeni için. Kim bilir...Semih Kaplanoğlu'nun minimal planlarına  yakın duruyor gibi geldi ...Fazıl Coşkun'un devamındaki işlerini takip edeceğiz öyle görünüyor, tabi ki bir işe girişirse..

Yandex.Metrica