Gölgesizler

7,98

( 17 kişi yorum yaptı )

Gölgesizler

Sinema Filmi

2008

Hepimizin hayatı sırlarla, kimseye söyleyemediğimiz gizli arzularla, korkularla, yalanlarla dolu. Yalanlara, rivayetlere inanmak, başkalarının gerçeğine uymak ve itaat etmek çoğumuza daha kolay geliyor. Ama ya kendi yalanlarına inanmaya başlarsa insan?
Berlin'de çalışan bir Türk berber, sanki memleket hasretiyle, "hem burada, hem de çok uzaklarda" olmak ister. Ve birgün aniden başını alır ve o çok uzaklara gidiverir. Çok uzaklarda, bir "hiçkimse" olarak yepyeni bir hayata başlamak mümkün müdür?
Orada bir köy vardır uzakta? O köy neresidir, Türkiye'nin neresindedir? Bilinmez. Yıllardan hangi yıldır, zamanlardan hangi zamandır? Bilinmez. Orada, zaman sonsuz bir baharda donmuş gibidir.
Orda bir köy vardır uzakta? Peki o köy kimin köyüdür? O köy Muhtar'ın köyüdür. Berlin'den gelen Berber bu ücra köye yerleşir. Köyün eski berberi Cıngıl Nuri yıllar önce ortadan kaybolmuştur. Yeni Berber onun dükkanını kiralar, dükkanı işletmeye başlar. Köy, hayallerdeki masum köylerden değildir. Köyün yöneticisi, herşeyi, Muhtar, tuhaf kayıplarla uğraşıp durmaktadır. Köyün en güzel kızı, Güvercin, hiç bir iz bırakmadan kaybolmuştur. Muhtar ve tek silahlı adamı Bekçi, köydeki herkesi sorguya çekerler. Muhtar en çok Cennet'in Oğlundan kuşkulanır. Bu şair ruhlu, hayalci delikanlıyı sorgu sırasında öldüresiye döver ve Cennet'in Oğlunun aklını kaçırmasına sebep olur. Muhtar ve Bekçi köye korku salar ama Güvercin'i bulma konusunda başarılı olamazlar. Cennet'in Oğlu, hiç kar yağmayan bu köyün sokaklarında "Kar neden yağar, kar?" diye sorarak dolaşmaya başlar.

Muhtarın çaresizlikle akıl danıştığı köyün bilgesi Dede Musa, ona köyün tarihinin de günahla, kayıplarla, sırlarla dolu olduğunu hatırlatır. Daha da tuhaf şeyler olur. Durduk yerde Cıngıl Nuri çıkıp geliverir mesela. O gelir ama bu kez yıllarca sabırla Nuri'nin yolunu bekleyen karısı kaybolur ortadan. Güvercin'in inatçı ve inançsız babasını, son çare olan büyünün gücüne ikna etmek için düzmece bir aşk büyüsü yapılır ama büyü ters teper ve masum bir gencin ölümüne sebep olur. Muhtar ve giderek işin içine giren Bekçi ve köylüler, her adımda karşılaştıkları kayıplardan, ölümlerden dehşete düşerler. Hayatın karmaşıklığı, bir türlü anlamayamadıkları yazgıları başlarını döndürür. Muhtar tarifi imkansız dertlerini çözmek için devlete başvurmaya karar verir, ilçeye gider ve bir daha asla dönmez.
Güvercin bulunur ama bulunması hiç bir sorunu çözmez. Tam tersine köy halkının kendi uydurdukları çok büyük bir yalan içinde kaybolmasına sebep olur. Berber bütün bunlara soğukkanlı bir seyirci gibi uzaktan, dışarıdan bakmakla yetinir sanki. Kavak tozlarının asla yağmayan kar taneleri gibi köyün göklerinde uçuştuğu bir günde köyü terkeder, son kez bir tepeden köyü seyreder. Ama çok uzaklardan, onu da seyreden biri daha vardır!


Kırklareli Karadere Köyünde çekildi.

Ödüller

En İyi Sanat Yönetmeni (16. Uluslararası Altın Koza Film Festivali-2009)

Ekip

Danışman Cengiz Çağatay (Proje Danışmanı)
Kurgu Çiçek Kahraman (Kurgu)
Sanat Yönetmeni Serdar Yılmaz (Sanat Yönetmeni)
Yapım Ekibi Sezgin Acuner (Yapım Sorumlusu)
Vahit Sandalcılar (Yapım Amiri)
Yönetmen Ekibi Cem Tabak (Yardımcı Yönetmen)
Sertaç Kasaplar (Yönetmen Yardımcısı)
Gülbin Aydın (1. Yönetmen Yardımcısı)
Işık Ekibi Ali Salim Yaşar (Işık Şefi)
Mehmet Bildik (Işık Asistanı)
Makyaj Ekibi Ahsen Gülkaya (Özel Makyaj)
Ses Ekibi Mert Özer (Ses Tasarım)
Murat Şenürkmez (Ses Kayıt)
Ulaş Ağce (Müzik Kayıt)
Suat Onur Ayas (Ses Fx)
Furkan Atlı (Boom Operatörü)

Firmalar

Narsist Film (Yapım)
UIP (Dağıtımcı)
Hasılat 321.747,0 TL
Toplam İzleyici 41.835
Vizyonda Kaldığı Hafta 26 Hafta

Son Yorumlar (17)

mansuryıldırım avatar mansuryıldırım 13 Haziran 2015 18:46:21

6

Beklentileri karşılamayan bir film yinede çok iyi bir oyuncu kadrosu ve iyi bir sanat yönetimi var fantastik yönü başarılı ama temposu düşük bir film bir çok hikaye anlatıp hiç bir şey anlatmıyor nerdeyse olmamışlık filmde hissediliyor yinede ortala ma bir film oyuncu kadrosu için izlenebilinir.

kozmozxytz avatar kozmozxytz 23 Kasım 2014 06:17:32

tuhaf bi filmdi etkilendim atin cocugu ezme sahnesi etkileyici adam bi kiz yerine atin yelesinden bi tutam veriyo sanirim buyu ters tepiyo hocanin o kadinla munasebeti cok cirkin ve gereksiz bi sahne ayni sekilde kiz ayidanmi hamile kaliyo ucube gibi bisey doguruyo diger adamin komurlugundeki elini uzatan o sey ne ilginc bi film.

dara sönmez 09 Mayıs 2012 06:19:05

Çok sıkılarak izlediğim bir film oldu.

engin yüksel avatar engin yüksel 30 Kasım 2011 08:24:11

4

beklentileri karşılayamayan bir film 4/10

asinur avatar asinur 30 Temmuz 2010 01:58:07

10

Karmaşık kurgu severler için güzel bi film!

melisrenan avatar melisrenan 15 Nisan 2010 22:23:04

Kitabı okusam acaba film daha anlamlı gelir miydi?Aradaki geçişler ve bağlantılar bence çok karmaşık olmuş daha sade yada akıcı olsa güzel olurdu bence. film akışını pek beğenmedim. Filmde ki tüm oyuncu seçimi ve oyunculukları mükemmeldi.

Yandex.Metrica