Hayatın Tuzu

7,92

( 8 kişi yorum yaptı )

Hayatın Tuzu

Sinema Filmi

2009

Medine (Güzin Çorağan), altmışlı yaşlarına merdiven dayamış dul bir kadındır. Artık birer yetişkin olan çocukları ise hala annelerinden kopamamıştır. Kırklı yaşlarındaki Şehsuvar (Levent Ülgen) Bitlis'in tarihi camilerinden birinde imam olarak çalışmaktadır. Ortanca oğlu Sırrı (Bülent Düzgünoğlu) tütün fabrikasında, meşhur Bitlis sigarasının üretildiği bölümde çalışmakta ve mutsuz olduğu bu hayattan kurtuluşu kendi işini kurma hayallerinde bulmaktadır. İstanbul'da korsan CD satarak hayatta kalmaya çalışan ve işleri kötü giden küçük oğlan Harun (Görkem Kanbolat) bir süre için Bitlis'e gelmiştir. En küçük çocuk Meryem (Asiye Dinçsoy) ise üniversiteli olabilmek için uzun süreden beri dershaneye giden yıllanmış bir ÖSS hazırlık öğrencisidir.

Medine’nin dertleştiği tek komşusu Sühey la, Harun’un eski aşkıdır ve mutsuz bir evliliği vardır. İki kadın, ortak tutkuları olan çiçek yetiştirmek için ilginç bir yöntem uygular. Şehsuvar, altı yaşında ölen ve hiç fotoğrafı bulunmayan bir kız çocuğunun yaşlı dedesi için çocuğa çok benzeyen bir suret aramaktayken, çalıştığı tarihi caminin onarımında bir sır ortaya çıkar. Sırrı, fabrikadaki işini aksatmak pahasına dükkan ararken, gizemli bir yer keşfeder. Harun elinde kalan CDleri Bitlis'te satmaya çalışır. Bu arada kaçakçılık için şehre gelen yabancılar, kahvehanelerde haber okuyan eski ve yeni kuşak seyyar haberciler, fabrikada üretilen Bitlis sigaralarının üzerine yazılmış gizemli mesajların sahibi, belediye mezbahasında kesimden kaçan yaralı bir inek ve peşindeki görevliler eşliğinde boğucu ama bir o kadar da sıra dışı bir yaşamdır asıl izlediğimiz.
Engebeli yapısıyla tepelerin arasında sıkışıp kalmış Bitlis şehri, tüm bu insanları cendereye almış gibidir.


Yönetmenliğini Murat Düzgünoğlu'nun yaptığı, senaryosu Ender Özkahraman'a ait Hayatın Tuzu filminin çekimleri Bitlis'te yapıldı. Kültür Bakanlığı'nın katkılarıyla hayata geçen filme; Bitlis Valiliği, Bitlis Belediyesi ve yöre halkı da katkı sağladı.

Künye

Yönetmen Murat Düzgünoğlu
Senaryo
Yapımcı Murat Düzgünoğlu
Müzik Reşit Gözdamla
Görüntü Yönetmeni Ercan Özkan
Vizyona Giriş Tarihi 04 Eylül 2009
Süre 98 dk
Tür Dram
Özellikler 35 mm, Renkli
Ülke Türkiye
Etiketler Bitlis, Bitlis Sigarası, Cami, Cd, Çiçekçilik, Daha Fazlası
Internet Sitesi http://www.hayatintuzufilmi.com

Ödüller

Jüri Özel Ödülü (3.Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali-2008)

Umut Veren Genç Kadın Oyuncu (16. Uluslararası Altın Koza Film Festivali-2009)

Ekip

Yapımcı Hülya Gürsoy (Genel Koordinatör)
Kurgu Murat Düzgünoğlu (Kurgu)
Dilber Toğaç (Kurgu)
Sanat Yönetmeni Osman Özcan (Sanat Yönetmeni)
Yapım Ekibi Hakan Sünger (Yapım Sorumlusu)
Engin Denizhan (Yapım Asistanı)
Çetin Karadağ (Set Asistanı)
Yönetmen Ekibi Nursel Doğan (Yardımcı Yönetmen)
Hülya Yavuz (Yönetmen Yardımcısı)
Funda Karakaya (Yönetmen Yardımcısı)
Kamera Ekibi Serdar Güz (Kamera Asistanı)
Özden Uzun (Kamera Asistanı)
Evrim Kaya (Kamera Asistanı)
Barbaros Engin (Kamera Asistanı)
Eyüp Erdoğan (3. Kamera Asistanı)
Ebrahim Mokhtary (Set Fotoğrafları)
Çiğdem Vitrinel (Set Fotoğrafları)
Bülent Düzgünoğlu (Set Fotoğrafları)
Veli Kahraman (Kamera Arkası)
Post-Prodüksiyon Osman Yıldız (Film Baskı)
Işık Ekibi Arda Erkmen (Işık Şefi)
Özer Çalık (Işık Ekibi)
Burak Parlak (Işık Ekibi)
Sanat Ekibi Cengiz Toprak (Sanat Yönetmeni yrd.)
Ses Ekibi Kerem Aktaş (Ses Tasarım)
Nurkut Özdemir (Ses Kayıt)
Muhammed Mokhtary (Ses Ekibi)
Ebrahim Mokhtary (Ses Ekibi)
Diğer Murat Yaman 2 (Muhasebe)

Firmalar

Fono Film (Stüdyo)
V Işık (Işık Malzemeleri)
İstanbul Tem Stüdyoları (Kamera Malzemeleri)
Tiglon (Dağıtımcı)
Fikirtepe Film (Yapım)
Hasılat 19.110,0 TL
Toplam İzleyici 2.801
Vizyonda Kaldığı Hafta 10 Hafta

Son Yorumlar (8)

mansuryıldırım avatar mansuryıldırım 03 Ekim 2014 04:44:48

6

Yönetmen murat düzgünoğlu dizilerden kazandığı para ile umut veren bir ilk filme imza atmış ama reklamı pek yapılmadığı için film gişede batmış bunun ayrıca bir nedenide temposunun çok düşük olması levent ülgen komedi dışında dram rolündede iyi bir performan çıkarmış ayrıca mahşer isimli tutmamış bir dizidede kötü adam performansındada iyi bir performansı vardı harika bir oyuncu flmi tek başına sırtlamış yönetmen bu tarz flimlere devam etmeli dizilerden kazandığı ile yine böyle filimler yapmalı ilerde kendisini hatırlatacak şeyler bu tarz filimleri olur ama sanırsam tek filimde kalacak gibi artık sadece dizi yönetiyor filmin gişede başarısız olması buna neden olmuş olabilir bu tarz filimler zaten bu kadar izleniyor bence sinemaya devam etmeli arada gişe filimleride yapsın ama sinemaya küsmesin bu tarz filimlere devam etsin sinema tarihinde çok örneği var bu tarz filimler yıllar sonra keşfedilip kült oluyor.

baran34 avatar baran34 25 Şubat 2014 07:40:18

6

İyi niyetle çekilmiş bir film. Yönetmenin ilk denemesi ayrıca maddi olarak bütçesinin az olması filmi vasat olarak sınıflandırmamıza neden oluyor. Gişede sadece 3000'e yakın seyircinin izlemesi reklamının bile yapılamamasından kaynaklanıyor. . Böyle bir filmin çekildiğini bile duymamıştım. Reklamı yapılsaydı en azından bu işten zarar edilmezdi... Neyse dönelim filme.. Levent Ülgen'i "Akasya Durağı" dizisinden komedyen olarak tanıyorduk. Böylece dram filmlerinde de hünerini gösterdi. Şehsuvar karakterini mükemmel bir şekilde tasvirledi. Fakat aynı şeyi Medine rolünde oynayan yılların tiyatrocusu Güzin Çorağan için söyleyemeyeceğim. Bitlis şivesi Türkçesi felaketti. En azından normal Türkçe ile diyalogları söyleseydi bu kadar sırıtmazdı. Ya da ne bileyim dublajı yapılsaydı. Film de Bitlis'in tarihi mekanlarından enstantaneleri görüyoruz. Doğasının güzelliği filmin monoton geçen seyrini bir nebze olsun atıyor. Konu çok dağınık kalıyor bir türlü toparlanamıyor. Gurur temalı film bize sadece yönetmenin gelecekte daha iyi işlerle karşımıza çıkması için umut veriyor

ceyhun_mr avatar ceyhun_mr 13 Eylül 2010 17:51:09

7

bitlis'de ufak bir yerden bir portre yansıması gibi olmuş.Farklı sorunları olan insanların sıkıntılarını anlatan yöresel bir film.Orada en büyük problem;cehalet ve 'hayatın tuzu' olan gurur.Hikayesi ve anlattıkları farklı olan bir film olduğu için iz lenmeyi hak ediyor.

fdts avatar fdts 08 Eylül 2009 21:28:09

8

çok güzel hazırlanmış bir film konusuna çok uygun olarak hazırlanmış.

farukguzeltas 24 Ocak 2009 20:10:01

10

Ben bir Bitlis'li olarak Bitlis'te b denli kaliteli bi film çekmişler ya buda yeter bize. Fragmanı çok güzel. İnşallah hak ettiği değeri bulur.

export35 avatar export35 08 Ocak 2009 16:01:01

8

HİKAYESİ ETKİLEYİCİYDİ, UMARIM ANLATIMIDA ÖYLE OLUR.

Yandex.Metrica