Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Süt (Süt)

Süt

7,26

(15 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 2 Ocak 2009 1 Saat 38 Dk Dram Dram
IMDb puanı: 0

Yönetmen: Semih Kaplanoğlu Semih Kaplanoğlu

Ülke: almanya, fransa, türkiye

Gişe: 6.613

Oyuncular: Tülin Özen, Semra Kaplanoğlu, Orçun Köksal, Şerif Erol, Alev Uçarer, Saadet Işıl Aksoy, Rıza Akın, Başak Köklükaya, Melih Selçuk, Tansu Biçer Devamını Gör...

Ödüller: FIPRESCI ÖdülüHalk Jürisi ÖdülüEn İyi Görüntü YönetmeniUmut Veren Genç Erkek OyuncuEn İyi Görüntü Yönetmeni

Konusu : Genç Yusuf (18-20), annesi Fatma 'nın (38-40) kasabadaki istasyon şefi ile yaşadığı gizli ilişkiyi keşfedince ne yapacağını şaşırır. İçinde yetiştiği erkek egemen kültürün gelenekleri yönünde mi davranacaktır yoksa son yıllarda Anadolu'da da yaşanan modernleşmenin getirdiği yeni bakış açısıyla mı? Yusuf ile annesi, Yusuf'un yıllar önce ölen babasından kalan ineklerin sütüyle geçinmeye çalışmaktadırlar. Yaşadıkları İç Anadolu kasabası son yıllarda etrafta kurulan sanayi tesisleri nedeniyle modernleşirken geleneksel üretim yöntemleri ve bazı meslekler hızla yok olmaktadır. Liseyi bitirdikten sonra üniversite imtahanını kazanamayan Yusuf'un büyük bir tutku ile yazdığı şiirler, adını sanını kimsenin duymadığı bazı edebiyat dergilerinde yayınlanmaktadır. Ama ne şiirin ne de değeri günden güne düşen sütün Fatma ve Yusuf'a bir katkısı vardır. Fatma, istasyon şefine duyduğu aşkla kadınlığını hatırlar ve hızla değişir. Annesinin ilgisinin kendisinden başka bir erkeğe yöneldiğini geç de olsa fark eden Yusuf, askerlik yoklaması ve muayene için apar topar büyük şehre gitmek zorunda kalır. Şehirde şiire meraklı, üniversiteli genç kız Semra ile tanışır ama bu heyecan kısa sürer; çocukken yaşadığı ateşli bir hastalık nedeni ile askerlik yapamayacağı ortaya çıkınca kasabaya geri döner. Hem görmezden gelmek zorunda kaldığı Fatma'nın ilişkisi hem de çürüğe çıkarılmış olmanın ağırlığı, erkek kültürün egemen olduğu topraklarda Yusuf'u bir seçim yapmaya zorlar. Genç Yusuf değişimin acısıyla baş etmenin yolunu bulabilecek midir?Göztepe

10 Eylül 2018 00:44

Evet güzel fazla diyalogu olmayan bir film Yumurta,Süt,Bal üçlemesinin yönetmen Semih Kaplanoğlu fimlerinden. Yumurta filminde olduğu gibi bu filmde İzmir, Tire ilçesinde çekilmiş. Melih Selçuk özellikle bu filmde başrolde iyi bir oyunculuk sergilemiş sütçü rolüyle. Sanat filmi ama doğa ve kasaba motifleri dahilinde bu görsellerle filmi beslemişler.

Cevap Yaz

M.Y

24 Kasım 2015 08:23

Film yumurta filminin devam filmi aynı yumurta filmi gibi şiirsel sinematoğrafik ve düşük tempolu bir film sanat filmlerinin hepsi böyledir bu tarz filimlerde gişe filmlerindeki yüksek tempo ve eğlence ararsanız hayal kırıklığına uğrarsınız bu yüzden filmi festival filmi severlere tavsiye ediyorum semih kaplanoğlu aynı yumurta filminde olduğu gibi yönetmen ve senarist olarak başarılı bir iş çıkarmış özgür eken de aynı yumurta filminde olduğu gibi görüntü yönetmeni olarak iyi bir iş çıkarmış oyuncularda melih selçuk iyi bir performans göstermiş filmi izlenilir kılmış başak köklükaya da rolünde fena değildi kısaca film izlenmeye değer iyi bir film.

Cevap Yaz

enginyuksel1982

23 Kasım 2015 13:45

kişisel gelişim döneminin en kritik aşamalarında zor günler geçiren bir çocuğun sessiz ve kırılgan dünyası aktarılmış fakat bu kadar sıkıcı bir şekilde olmamalıydı 4/10

Cevap Yaz

mavi ege

30 Temmuz 2010 17:53

çok sıkıcıydı oyuncular  konuşmuyor sadece oynuyor

Cevap Yaz

gsArDa35

21 Şubat 2010 21:58

Film kendi alanında gayet başarılıydı.Üçlemenin son filmi olan ''BAL'' filmini merakla beklemekteyim bu tür dinlendirici filmlere ihtiyacımız var. Son olarak; bu tür filmler hasılat kaygısı gütmez sanat filmlerini sevmeyen arkadaşlar diğer filmlere gitmekte özgürdürler!

Cevap Yaz

baran34

2 Ocak 2010 00:46

 Yumurta,süt,bal. Üçlemesinin ikincisi olan bu filmin senaryosu diğerleri ile fazla bir paralellik oluşturmuyor. Örneğin Semra rolünde ki Saadet Işıl Aksoy; Yumurta filminde Yusuf'un annesinin akrabasıydı. Bu filmde tesadüfen bir kitapçıda Yusuf'la karşılaşıp tanışıyorlar. Bir de filmin sonu çok saçma bitiyor. 5 dakika boyunca kamera anlamsız bir biçimde Yusuf'un abisinin baretinin ışığını tam ekran gözümüzün içine neden yansıttı çözemedim. Anlayan biri bere gele! Bunları bir kenara bırakırsak. Film 60 bin dolar gibi komik bir hasılatı hakedecek kadarda kötü değil. Başrolde ki Melih Selçuk iyi bir seçim olmuş. İleride adından fazla söz ettirebilir. 10 üzerinden 5

Cevap Yaz

pazuzu

27 Ağustos 2009 01:38

lütfen filmlere tavsiye ediyorum gidin yok tavsiye etmiyorum gitmeyin gibi saçmasalak şeyler yazmayın lütfen çok komik oluyor yaaa;)

Cevap Yaz

pazuzu

27 Ağustos 2009 01:36

hangi filme gideceğimi sanamı sorucam şölle ukala ukala  yorumlar yazmayın yaaa

Cevap Yaz

sezi

13 Temmuz 2009 19:32

Süt filmini izledikten sonra doğal olarak yumurta ile kıyasladım ve bu filmin yumurta kadar beni etkilediğini söyleyemem.

Cevap Yaz

afarikan

8 Mart 2009 14:28

Herkes kendi evinde, meleğin düşüşü, yumurta ve süt: Semih kaplanoğlunun uzun metraj bütün filmlerini seyretme olanağım oldu kendisi sinemada sadelikten yana ve her filminde bu amacını daha da artırarak geliyor.Süt:benim tam anlamıyla idrak olamadığım bir film yumurtadan bağımsız düşünüldüğünde gereksiz bir film gibi duruyor malesef.bende fazla etki bırakamadı.Soyut ruhsal öğelere sadeliğe oldukça girior ama belki de bu filmi sevmek için baya alışkın olmak lazım bu tür filmlere.sadece filmlere değil sanatın bütün dallarında bu tipe alışkın olmak gerekli.Aslında bu filmden bir gün önce altın aslanlı dönüş filmini seyretmiştim biz  87 ömer kavur ustamızın ANAYURT OTelinden fıbrısco ve gizli yüzde son defa katılmıstık süt'ün venedikte yarışması önemli ve sevindiriciydi gerçekten.öte yandan kaplanoğlunun bildiğimiz oyuncu keşfi bu filmde de var melih selçuk iyi oynamış.başak köklükaya zaten benim beğendiğim kadın oyunculardan.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica