Nokta

8,50

( 7 kişi yorum yaptı )

Nokta

Sinema Filmi

2008

Derviş Zaim’in geleneksel minyatür sanatını içeren Cenneti Beklerken’den sonra çektiği son filmi, bir zamanlar işlediği bir suç yüzünden azap çeken ve çektiği azaptan kurtulmaya çalışan bir adamın hikâyesini anlatıyor. Ahmet, yakın bir arkadaşının ön ayak olması ile tarihi değeri yüksek bir Kuran’ın çalınmasına istemeden bulaşır. Ancak kalkıştığı iş onu hiç istemediği bir noktaya sürükler. Geleneksel Osmanlı hat sanatının da organik bir biçimde dahil olduğu film, tıpkı bu sanat gibi tek ve kesintisiz bir plandan oluşuyor. Nokta, içeriğinde suç ve ceza, görev ve sorumluluk, kötülük, gelenekten yararlanma gibi konuları tartışmaya açıyor.


Konya'nın Cihanbeyli ilçesinde çekildi.

Künye

Yönetmen Derviş Zaim
Senaryo
Yapımcı Baran Seyhan , Derviş Zaim
Müzik Mazlum Çimen
Görüntü Yönetmeni Ercan Yılmaz
Vizyona Giriş Tarihi 08 Mayıs 2009
Süre 85 dk
Tür Dram
Özellikler Renkli
Ülke Türkiye
Etiketler Amaç, Cinayet, Dayak, El Yazması, Geleneksel, Daha Fazlası
Internet Sitesi http://www.dotthemovie.net

Ödüller

En İyi Yönetmen (3.Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali-2008)

En İyi Müzik (30.Montpellier Film Festivali-2008)

En İyi Dijital Film (33. Kahire Uluslararası Film Festivali-2008)

En İyi Yönetmen (27.İstanbul Film Festivali-2008)

En İyi Müzik (45.Antalya Film Şenliği-2008)

Jüri Özel Ödülü (45.Antalya Film Şenliği-2008)

En İyi Yönetmen (45.Antalya Film Şenliği-2008)

En İyi Görüntü Yönetmeni (15. Uluslararası Altın Koza Film Festivali-2008)

En İyi Müzik (15. Uluslararası Altın Koza Film Festivali-2008)

Daha Fazlası

Ekip

Danışman Ulaş Cihan Şimşek (Post-Prodüksiyon Danışmanı)
Sanat Yönetmeni Natali Yeres (Sanat Yönetmeni)
Artun Yeres (Sanat Yönetmeni)
Yapım Ekibi Natali Yeres (Yapım Asistanı)
Yönetmen Ekibi Fatih Sezgin (Yönetmen Yardımcısı)
Kamera Ekibi Sedat Koçak (1. Kameraman)
Sedat Koçak (Focus Puller)
Sanat Ekibi Önder Kaymak (Yardımcı Sanat Yönetmeni)
Ses Ekibi Duygu Çelikkol (Ses Kayıt)
Murat Çelikkol (Ses Ekibi)
Efektler Berat Türkbıkmaz (Efekt Ekibi)
Serkan Semiz (Efekt Ekibi)
Oyuncu Seçimi Harika Uygur (Cast Direktörü)

Firmalar

Maraton Filmcilik (Yapım)
Tiglon (Dağıtımcı)
Hasılat 113.031,06 TL
Toplam İzleyici 18.429
Vizyonda Kaldığı Hafta 29 Hafta

Son Yorumlar (7)

Payaza avatar Payaza 06 Haziran 2011 02:57:06

10

Derviş zaimin, tek plan gibi çektiği, yönetmenliğini ispatladığı film. Oyunculukları iyi bulmayanlar olabilir, ya da senaryoyu derin bulmayanlar olabilir ama dikkat edilmesi gereken şey yönetmenin nerdeyse stop demeksizin çekmiş olmasıdır. 

badem ağacı avatar badem ağacı 13 Eylül 2009 23:53:09

10

bu sefer bir hat hikayesi... tarihi bir rivayetten yola çıkarak kaleme alınmış filmde eski bir hat öğrencisinin suçuna, vicdanına kulak vererek cezasına razı oluşuna tanık oluyoruz. yine etkileyici bir müzikle(mazlum çimen) derviş zaim son noktayı ko yuyor.

mkurtsen avatar mkurtsen 05 Haziran 2009 01:40:06

9

Geleneksel Osmanlı sanatlarından yararlanarak (Filler ve Çimen'de Ebru, Cenneti Beklerken'de Minyatür, Nokta'da Hat) bir üçleme yapan Derviş Zaim Nokta'da hat sanatını kullanıp  kurgusal bir hikayeden yola çıkarak  polisiye bir olay anlatıyor. Hikaye nin çıkış noktası 13. yüzyılda  bir hattat  ve talebesi Moğol saldırılarına karşı koymak için Tuz Gölü'ne kocaman harflerle 'Af Allahü anh' (Allah Onu Affetsin) yazarlar, mürekkep biter, nun'un noktasını koyamazlar. Genç öğrenci  şehre mürekkep almaya gider, dönmüş mü dönmemiş mi meçhul, hikaye bütün yorumlara açık günümüze gelmiş (Derviş., bir söyleşide bununla ilgili 18 ayrı senaryo yazdığını söylüyor) ve Nokta Filmi'ne konu olmuş,  vicdani bir hesaplaşmayı, suç ve ceza ikilemini anlatıyor. Film  kesintisiz  baştan sona tek planda sürüyor. Bunu yaparken Zaim hat sanatında tek seferde yazma tekniği İHCAM' dan ilham alıyor. Filmin mekan olarak kullandığı Tuz Gölü hattatın üzerinde yazı yazdığı kocaman beyaz bir kağıt., üzerindeki insanlar harfler gibi nokta gibi bir kompozisyon oluşturup, birleşerek polisiye bir hikaye anlatıyor. Mazlum Çimen'in müthiş etkileyici güzel müziği eşliğinde. Hikaye erkek karakterler üzerine kurulmuş, bütün oyuncular hepsi birbirinden başarılı özellikle Settar Tanrıöven, Mehmet Ali Nuroğlu, Şener Kökkaya Ve Derviş Zaim 45. Antalya Film Festivalinde aldığı En İyi Yönetmen Ödülünü sonuna kadar hak ediyor. Anasının ak sütü gibi helal olsun.

afarikan avatar afarikan 05 Mayıs 2009 19:54:05

9

Reha Erdemin Hayat var'ından sonra Derviş Zaimin Nokta filmi de Türk Sinemasının geldiği nokta bakımından beni oldukça memnun etti. Nokta filmindeki zaman geçişleri müzikler çok güzel. Aslında kısaca cesur bir film diye özetleyebiliriz noktayı tek pl anda çekilen bu film yönetmenin kendi çizgisini yaratmak bir tarz oluşturmak anlamında hakkından kolayca gelinmicek bir işi yapabildiğini gösteriyor. Tuz gölünün muhteşem görüntüsü ve oyuncuların etkili performansı göz kamaştırıyor. 

gorkem_devrim avatar gorkem_devrim 29 Ekim 2008 11:55:10

Filmle beraber tuz gölünde 85 dakika geçiriyor ,bu arada bolbol su içmek istiyor caniniz..Yazi yazma sanatina merakli olanlar yahut  hayattan bir müddet kopup ba$ka atraksiyonlara seyirci kalmak isteyenler varsa "Nokta" iyi bir seçim olacak tir.Her kare tuz üzerinde alinmi$ lakin oyuncular bulunduklari yere o kadar nefis adapte olmu$ ki,mekanla ilgilenmeye firsat bile vermiyorlar.Ayrica Mazlum Cimen'i gönülden tebrik etmek gerek,müzikler birbirinden lezzetli ve e$siz.Son olarak buram buram orjinalite kokan bu eseri kaçirmamakta yarar var.Uzerinde durulmai  gereken bir çok detay olmasina ragmen $imdilik bunlari ele aldim,belki geri kalanini yahut benim göremediklerimi sizler ilave edersiniz:) Herkese iyi seyirler!! 

fatma kv 28 Nisan 2008 23:26:04

8

keşke 18nisan 2008 de istanbul film festivalinde olmak isterdim . film o gün gösterilmiş. bence cenneti beklerken filmi gibi güzel olmuştur inşallah yakın zamanda gösterime girer... 

Yandex.Metrica