Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Yetimhane (El Orfanato - The Orphanage)

Yetimhane

8,37

(16 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 30 Mayıs 2008 1 Saat 45 Dk Aksiyon Gizem Gerilim Dram Korku Aksiyon, Gizem, Gerilim, Dram, Korku
IMDb puanı: 7.9

Yönetmen: J.A. Bayona J.A. Bayona

Ülke: meksika, ispanya

Gişe: 10.321

Oyuncular: Geraldine Chaplin, Andrés Gertrúdix, Fernando Cayo, Mabel Rivera, Montserrat Carulla, Belén Rueda, Deniz Kurtuluş, Edip Saner, Füsun Kokucu, Funda Ersin Devamını Gör...

Konusu : Laura (Belen Rueda), çocukluğuna dair en mutlu günlerini deniz kenarındaki bir yetimhanede geçirmiştir. Yetimhanenin çalışanları ve Laura’nın birlikte büyüdüğü arkadaşları ona her zaman ilgi ve sevgi göstermişlerdir. Şimdi, 30 yıl sonra, Laura, kocası Carlos (Fernando Cayo) ve 7 yaşındaki oğlu Simon’la (Roger Princep) çok güzel yıllar geçirdiği yetimhaneye geri dönmüştür. Hayali, uzun süredir kapalı olan yetimhaneyi restore ettikten sonra engelli ve hasta çocuklar için bir yaşam alanı haline getirmektir. Burası çocukların deniz kenarında ve temiz havada rahatça oynayabileceği bir yer olacaktır. Yeni ev ve bu evdeki gizemli atmosfer Simon’ın hayalgücünü fazlasıyla canlandırır. Küçük çocuk kafasında hayali hikayeler canlandırmaya ve çok da masumane olmayan oyunlar oynamaya başlar. Simon’ın görünmez arkadaşları gün geçtikçe artar ve Simon onlarla vakit geçirmekten çok hoşlanmaktadır. Simon’ın rahatsız edici davranışları Laura’yı da etkiler. Çocuğun bu ilginç dünyasına gün geçtikçe daha fazla giren Laura, çocukluğuna dair, uzun süredir unutulmuş olan, tedirgin edici hatırlarla yüzleşmeye başlar. Açılış yaklaştıkça aile içindeki gerilim daha da artar. Carlos, bu konuda şüpheci davranmaktadır. Ona göre tüm bu olanlar Simon’ın umutsuzca dikkat çekmek için uydurduğu şeylerdir. Ama Laura uzun süredir gizlenen, ürkütücü ve ortaya çıkmayı bekleyen bazı olayların bu eski evde gizlendiğine yavaş yavaş ikna olmaya başlamıştır. Laura’nın ailesini bu durumdan kurtarabilmesi için yetimhaneden ayrıldıktan sonra o evde neler yaşandığını öğrenmesi gerekmektedir.capone

20 Kasım 2016 18:11

peter pan masalının gotik versiyonu. film, avrupa sinemasının son yıllarda çıkardığı iyi filmlerden. hollywood yeniden çevrim olarak telif haklarını satın aldı. zamanında başrol için amy adams düşünülmüştü.

Cevap Yaz

M.Y

27 Kasım 2015 11:46

Film baştan sona sürükleyici kendini izleten bir film temposu düşük olsada sıkılmadan izleniliyor dram,gizem ve gerilim iyi harmanlanmış baş rolde belen rueda iyi performansıyla filmi izlenilir kılmış son olarak film korku gerilim olmadığı için korku gerilim beklentisiyle izlenirse hayal kırıklığı yaratabilir afiş ve konu öyle hissettirsede film dram,gizem ve gerilim filmi kısaca film izlemeye değer iyi bir film.

Cevap Yaz

XduygusuzX

27 Kasım 2015 08:44

bu filmde %25 gerilim %25 gizem ve %50 dram öğeleri içeriyor..ona göre izlerseniz eminim daha büyük bi keyif alırsınız filmden..Bir anneinin üvey evladına beslediği sevgiyi çok etkili bir biçimde anlatıyor..aldığı ödülleri sonuna kadar hakediyor ..elbette bir baş yapıt değil ama kalitesiz olduğunu söylemek çok ama çok yanlış..

Cevap Yaz

vitruvian

28 Şubat 2015 10:26

Düşündüğüm kadar kaliteli değildi. Aklınızda kalacak tek bir sahnesi yok diyebiliriz, hatta çoğu klişe sahne ve kurgu da yerini almış El Orfanato da. Bir korku-gerilim filmi düşünün ki 85 dakika boyunca hemen hemen hiç gerilim ögesi barındırmasın, bütün numaralarını (onlar da çok sıradan) son yirmi dakikasına saklasın ve başladığı yavanlıkta bitsin. İşte o film ''El Orfanato''. En son dakikalarına bıraktığı geriliminde de pek öyle matah bir yönü olmayan, izlediğimiz drama bölümleri oldukça ağır ve sıkıcı olabilen, en büyük başarısı ses efektlerine başvurmaması olabilecek bir "deneme." İzledikten sonra nette yazılanları okuduğunuzda aynı film olduğuna inanmakta güçlük çekebilirsiniz, yıllardır abartılı bir şekilde övülen bir yapım var karşımızda. O kadar ki korku demeyi geçtim, kısıtlı sahnesiyle tam bir gerilim filmi olduğunu bile iddia etmek güç. Başına geçmeden önce şişirilmiş bir balon çıkabileceğini hesaba katmak gerek. Belen Rueda nın oyunculuğunu takdir ettim ancak film ne çok sürükleyici ne de çok gerici. Normal normal izleyip kalkıyorsunuz, iki gün sonra unutuyorsunuz. Daha güzel bir şey bekliyordum dediğim gibi. Oldukça klasik çıktı.

Cevap Yaz

black_eagle_09

9 Ekim 2013 15:35

deep_impact arkadaşımıza katılıyorum. Kaliteli bir film değil.

Cevap Yaz

anelka39

22 Ağustos 2012 02:20

kanal d de izledim süper gerilimi yüksek merak uyandıran ne oldu ne olacak diye filmin sonunu bekledim süperdi, kadın öldü sonunda oğluna kavuştu

Cevap Yaz

pleiadess

9 Ağustos 2012 20:18

film güzeldi , biraz gerilim, birazdan fazla dram, oyuncular iyi özellikla Laura ( Belén Rueda) hakkını vermiş. sonunda ise şok ve hüzün bir arada tavsiye edilir ..

Cevap Yaz

engin yüksel

29 Kasım 2011 09:52

bu filmi mutlaka izleyin çok kaliteli bir yapım 8/10

Cevap Yaz

ceyhun_mr

24 Mayıs 2010 03:04

yer yer korkutan genelde ise gerilme üzerine yapılmış,hayal ile gerçeğin iç içe geçtiği, biraz fantastik biraz gerçek kurgulu farklı bir film.'Pan'ın Labirenti' filmindeki üsluba yakın bir üslub.Bence sıkılmadan izlenecek güzel bir film.

Cevap Yaz

benSTILLER

24 Ocak 2010 14:03

Korku,gerilim deniyor ama ben bu filmde duygusallaştım...

Cevap Yaz
Yandex.Metrica