Tatil Kitabı

8,22

( 10 kişi yorum yaptı )

Tatil Kitabı

Sinema Filmi

2008

Tatil Kitabı, Silifkeli bir ailenin bir yaz boyunca başından geçenleri, daha çok ailenin küçük oğlu Ali’nin bakış açısını ön plana çıkararak anlatıyor. Filmin olay örgüsü, Ali’nin sert mizaçlı babası Mustafa ile ailenin diğer üyeleri arasındaki gerilimler üzerine kurulu. İstanbul’da askeri lisede okuyan büyük oğlu Veysel’in askeriyedeki kariyerini yarıda bırakarak üniversite sınavına girme isteğine şiddetle karşı çıkan Mustafa, çekingen ve içine kapalı bir çocuk olan Ali’yi de yaz tatilinde çalışıp kendisi gibi ticaret öğrenmeye zorlar. Kendisini aldattığından şüphelenen eşi Güler ve geçmişte şehirde şansını denemiş, ama tutunamayıp Silifke’ye dönerek baba mesleğini sürdürmek zorunda kalmış kardeşi Hasan’la Mustafa arasında da sürekli bir gerginli k vardır. Tüm bu gerginlikler, limon tüccarı olan Mustafa’nın, iş için gittiği Ürgüp’ten dönüşte beyin kanaması geçirip komaya girmesiyle geri plana itilir. Başta, aileyi bir arada tutmak için Mustafa’nın yerini almak zorunda kalan Hasan olmak üzere, filmdeki karakterler belirgin bir şekilde değişir.


58. Berlin Film Festivali Forum bölümüÇekimleri Silifke'de yapıldı.

Künye

Yönetmen Seyfi Teoman
Senaryo
Yapımcı Nadir Öperli , Yamaç Okur
Görüntü Yönetmeni Arnau Valls Colomer
Vizyona Giriş Tarihi 12 Eylül 2008
Süre 92 dk
Tür Dram
Ülke Türkiye
Etiketler Aile, Amca, Çocukluk, Dergi, Hastane, Daha Fazlası
Internet Sitesi http://www.bulutfilm.com

Ödüller

En İyi Film (3.Uluslararası Dadaş Film Festivali-2008)

Jüri Özel Ödülü (54.Taormina Film Festivali-2008)

En İyi 3. Film (32.Montreal Film Festivali-2008)

En İyi Film (27.İstanbul Film Festivali-2008)

FIPRESCI Ödülü (27.İstanbul Film Festivali-2008)

En İyi Film (16.Artfilm Uluslararası Film Festivali-2008)

Daha Fazlası

Ekip

Yapımcı Töre Karahan (Ortak Yapımcı)
Mehmet Betil (Ortak Yapımcı)
Kurgu Çiçek Kahraman (Kurgu)
Sanat Yönetmeni Nadide Argun (Sanat Yönetmeni)
Yapım Ekibi Zümrüt Burul (Yapım Asistanı)
Yönetmen Ekibi Nur Arık (1. Yönetmen Yardımcısı)
Ümit Deniz Akagün (2. Yönetmen Yardımcısı)
Kamera Ekibi İlker Çanga (Kamera Asistanı)
Tufan Kılınç (1. Kamera Asistanı)
Meryem Yavuz (2. Kamera Asistanı)
Işık Ekibi Adem Güney (Işık Şefi)
Mücahit Vural (Işık Asistanı)
Sanat Ekibi Hasan Alp Aydemir (Sanat Asistanı)
Ses Ekibi İsmail Karadaş (Ses Mühendisi)
Cenker Kökten (Ses Tasarım)
M. Cem Öztüfekçi (Boom Operatörü)

Firmalar

Bulut Film (Yapım)
Bir Film (Dağıtımcı)
Hasılat 88.229,6 TL
Toplam İzleyici 13.921
Vizyonda Kaldığı Hafta 32 Hafta

Son Yorumlar (10)

Göztepe avatar Göztepe 24 Kasım 2019 20:42:20

9

Güzel bir film yönetmen Seyfi Teoman'ın sade ve etkili anlatım dili filme çok olumlu yansımış. Öncelikle samimi olmak gerekirse Mersin,Silifke ilçesi kadraja çok iyi yansımış sağdan,soldan tepeden yapılan çekimlerle. Taner Birsel ailenin amca rolünü limon ticareti yapan baba Mustafa'nın şüpheli vefatı falan filmin sürükleyici tarafıydı. Zevk aldığım ödüllü bir film ama tüm bunlara rağmen 10 puanı hakeden bir film değil bence.

gecedensonra avatar gecedensonra 20 Nisan 2012 18:35:04

iki uzun metraj filmi olan seyfi teomanın ilk uzun metraj filmi. otuzunu devirmiş bir yönetmenin sanat filmlerini bir bir hatim ettikten sonra : "acaba bende film çeksem nasıl olur ?" diyerek işe soyunması ile ortaya çıkan bir film olduğu ç ok sırıtıyor bence. taner birsel ise filmde öyle göze batıyor ki kalitesi ile : burda ne işi var sorusu aklıma geldi izlerken .. senaryosu iyi oyunculuğu kötü kurgusu iyi klişeleri bunaltıcı bir film.replik olmayınca sanat filmi oluyor ekolüne sıkı sıkıya bağlanmış bir ilk film. ikincisinde ise kendini geliştirme çabalarını görüyorsunuz. ( bizim büyük çaresizliğimiz)

ÇiğdemAsya avatar ÇiğdemAsya 02 Haziran 2011 17:04:06

2

İzledikten sonra 'yine mi bu tarz sıkıcı bir fim?!?' demekten alıkoyamadım kendimi. Tamam, bir yaz tatili havası verilmek istenebilir, ama bu sırf iç sıkıcı olaylarla mı olmak zorunda? Kamera çekimi berbat; seyirci adeta aptal aptal ortalıkta duruyor , hem de daima uzakta olduğundan sıkılıyor artık insanların durgunluklarını gözetlemekten. Ortada olay yok, estetik adına bir kaç güzel manzara dışında bir şey yok - ki bu manzaraları kendim de semaya, tabiata bakıp görebilirim- ve en önemlisi bir mesajı yok! Hiç kimse hayatından memnun değil, ama öyle yaşayıp gidiyorlar. Bir çözüm önerisi dahi yok. Böyle filmleri izleyince Türk sinemasının hala emeklemekte olduğunu üzgünlükle görüyorum... 

afarikan avatar afarikan 28 Aralık 2009 11:59:12

7

Uzun zamandır izlemek istediğim ve beklentimin yüksek olduğu bir filmdi dün dvd'sini alıp izleme imkanı buldum.Zaten filmin sade bir yapısının olduğu belliydi ama daha ayrıntılı ve işlevsel olarak inceleneceğini tahmin etmiştim. Bir ailenin yazın geç en zaman diliminde başından geçenleri anlatıyor bana farklı gelen bişey öğreten ya da sinema tadı veren pek bir bölüm göremedim sadece son sahne hoşuma gitti.. Belki yapısal olarak iyi bir film olabilir ama bana bir şey kazandırmadı malesef

demagoji 17 Ekim 2009 21:46:10

1

Ben beğenmedim bu filmi. Sizin 3 ay boyunca, bi yaz tatilinde evinizde neler oluyor? Kayda değer en fazla bir kaç olay değil mi. İşte film aynen böyle. Bir ailenin tekdüze yaşamı sadece video kaydına alınmış. Hepsi bu. Genede emeğe saygı duymak lazım .

sezi avatar sezi 15 Nisan 2009 20:09:04

5

Film içerik itibarı ile dört ayrı karakterin yaşam öyküleri üzerine kurulu. Bunların her birinin öyküsünde kendi yaşantımızdan kesitler bulabileceğimizi söylemek mümkün. Bu kadar duru olan bu filmde özellikle veyselin öyküsündede pekiştirildiği gibi planlar üzerine kurulu istediğimiz gibi bir yaşam sürdüremeyeceğmizi görüyoruz...Görsel olarak değerlendirdiğimde ise; çok vasat bir  kamera düzeni kullanılmış. Hiç bir estetik incelik göremedim.

Yandex.Metrica