Veysel Karani

8,59

( 6 kişi yorum yaptı )

Veysel Karani

TV Filmi

2007

Veysel, Karen köyünde güttüğü develer için ücret bile istemeyen, çobanlık yapan garip biridir. Sessiz, dostları arasında yalansız, dolansız bir hayat sürmekte, ıssız vadilerde, kaya kovuklarında ibadet eden Veysel’e insanlar divane gözüyle bakmaktadır. Veysel’in yaşlı, kör ve kötürüm birde annesi vardır. Veysel Annesine bebek gibi bakmakta, bir sözünü iki etmemektedir. Gelgelelim Veysel’in yüreği tek bir arzuyla yanmaktadır; Hazreti Peygamber’i bir kereliğine bile olsa gidip görebilmek ve sohbetinde bulunabilmek. Ve gün gelir Peygamber Efendimizin hasreti içinde kor olur, ciğerini yakar. Resulullah aşkıyla ağlar, ağlar…

Fakat annesi Veysel’in bu uzun ve büyük hasret yolculuğuna razı değildir. Annesinin sözünden hiç çıkmayan ve çıkmayacak olan Veysel hasretini yüreğine gömer ama o günden sonra daha fazla ağlar, daha fazla yalvarır. Sonunda ana yüreği dayanamaz ve tek bir şartla Veysel’in gitmesine izin verir, Veysel Resulullah’ı evinde görecektir. Eğer Resulullah evinde yoksa O’nu aramayacak, hemen eve geri dönecektir… Veysel sonunda çöllere düşer. Uzun ve zorlu bir yolculuktan sonra Medine'ye varır. Fakat kapıyı peygamberin hanımı açar… Resulullah evinde yoktur… Fakat Veysel annesine bir söz vermiştir…

Künye

Yönetmen Nazif Tunç
Senaryo
Görüntü Yönetmeni Mehmet Demirhan , Hüseyin Özşahin
Süre 100 dk
Tür Biyografi, Dini, Dram
Özellikler 16 mm
Ülke Türkiye
Etiketler Çoban, Çöl, Hırka, Tv Filmi Daha Fazlası

Ekip

Yapımcı Ziya Dökmetaş (Yapım Koordinatörü)
Arif Hakverdi (Yapım Koordinatörü)
Kurgu Ömer Cebeci (Kurgu)
Sanat Yönetmeni Rabia Durak (Sanat Yönetmeni)
Yapım Ekibi Ömer Miraç Tunç (Yapım Ekibi)
Ali Topçu (Yapım Sorumlusu)
Yönetmen Ekibi Serhat Solmaz (2. Yönetmen)
M. Emin Tok (Yardımcı Yönetmen)
Burcu Salcı Özkal (Yardımcı Yönetmen)
Güneş Güneş (1. Yönetmen Yardımcısı)
Kamera Ekibi Uğur Başar (Focus Puller)
Post-Prodüksiyon Necdet Tok (Kurgu Yönetmeni)
Işık Ekibi Naci Temel (Işık Şefi)
Sanat Ekibi Ela Uyar (Kostüm Asistanı)
Ses Ekibi Erdem Dayıoğlu (Ses Kayıt)
Hakan Çiçek (Final Miks)

Firmalar

Halk Film (Yapım)

Son Yorumlar (6)

vatansever10 avatar vatansever10 30 Aralık 2015 09:53:35

10

MGUNAY arkadaşımın daha önceden belirttiği gibi 1993 yapımı başrolünü Bulut Aras'ın oynadığı Veysel Karani Hz. / Sonsuzluğun İki Yakası filmi ile kıyasladığımda Dursun Ali Erzincanlının performansının yetersiz kaldığı kanısındayım.Peygamberimizi gö remedim diye üzülen,mahsunlaşan bir Bulut Aras varken,somurtup oturan,asık suratlı Dursun Ali Erzincalı var.Oyunculuk olarak vasat kalmış.

portiangel avatar portiangel 27 Şubat 2012 16:49:02

10

Sevgili MGUNAY burada sadec oyuncular yada sadece yapımlar hakkında fikir beyan edeceğiz diye bir kaide yok bence.bazen proje yada konu yada sahne o kadar iyidirki oyuncuları yada oyunculukları bile geride bırakabilir.bu yapımda benim sadece konusu i tibarı ile merakımı cezbetti mesela. ve izledim. ve burda benim yakaladığım sadece sadakat duygusunun kutsallığı mesela.Din, Allah(c.c) veya peygamber aşkı bir tarafa veysel'in annesine verdiği söze olan sadakati beni çok etkilemiştir.

MGUNAY avatar MGUNAY 30 Temmuz 2010 11:26:07

3

bu film Bulut Aras ve İsmail Güneş yapımı 1993 yılı filmine göre çok sönük kalıyor birde anlamıyorum Dursun Ali Erzincanlının oyunculukta ne işi var iyi şiir okuyabilir diye oyuncu yapmak bana abes geliyor Ali Ercan ve Eşref Ziya Terzi gibi kişilerid e aynı katogoriye koyabiliriz herkez bence kendi mesleğini icra etmeli bir kişi dindar yaşıyor diye dini filmde oyuncu olacak diye bir kaide yok bırakın bu oyunculuk mesleğini sinema ve tiyatro oyuncuları icra etsin. 

ylm 15 Ocak 2010 11:32:01

bu film çok etkileyici,yalan söylemiyorumgecenin bir vakti tv de izledim. Gözlerime yaşlar doldu.daha iyi imkanlarla çekilebilseydii teşke dedim ama o zamanda farklı bir atmosferi olmazdı heralde..

toyran_35 14 Ekim 2007 05:06:10

10

film gerçekten süpwer olmu? peygamber a?k?yla yanmak çok güzel in?allah öbür dünyada sefaatine nail oluruz

alpermutlu58 22 Eylül 2007 06:26:09

10

Dün İzledim gerçekten etkileyiciydi...

Yandex.Metrica