Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Zodiac (Zodiac)

Zodiac

8,17

(9 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 18 Mayıs 2007 2 Saat 38 Dk Aksiyon Polisiye Macera Gerilim Dram Aksiyon, Polisiye, Macera, Gerilim, Dram
IMDb puanı: 7.9

Yönetmen: David Fincher David Fincher

Ülke: ABD

Gişe: 47.954

Oyuncular: Elias Koteas, John Getz, Chloë Sevigny, Richmond Arquette, John Carroll Lynch, Brian Cox, Robert Downey Jr., Anthony Edwards, Mark Ruffalo, Jake Gyllenhaal Devamını Gör...

Konusu : “Se7en” ve “Fight Club”ın yönetmeni David Fincher, San Fransisco körfez bölgesini dehşete boğmuş ve onlarca yıl boyunca şifreleri ve mektuplarıyla dört ayrı yargı bölgesinin yetkilileriyle alay etmiş bir seri katilin gerçek hikayesine dayanan gerilim filmi “Zodiac”la tekrar karşımızda. Bir avcıyı avlamak dört adam için bir saplantı hâlini alır; bu öyle bir saplantıdır ki onları eski hâllerinin birer hayaletine dönüştürür, yaşamları katilin bıraktığı sonu gelmeyen ipuçlarıyla bir kurulup bir yıkılır.capone

9 Eylül 2019 09:21

klasik polis-katil filmi değil. filmden yüksek tempo bekleyenler umduğunu bulamayacaktır. ancak insan geren anlar mevcut. filmde daha çok gyllenhaal ve ruffalo arasında paylaşılmış gözüküyor. robert downey jr pek ağırlıklı değil. . ben filmi beğendim. vizyona girdiği dönemde de çoğu eleştirmen beğenmişti. ayrıca empire dergisinin tüm zamanların en iyi 500 listesine girmiş bir film.

Cevap Yaz

ali2y

5 Mayıs 2019 23:57

Olay örgüsünde basitlikler var ama gerçek olaylara dayandığı için ihmallerin olması mantıksız gözükmedi. Merak uyandıran ve canlı tutan bir film.

Cevap Yaz

Kpax08

31 Temmuz 2015 11:48

İnsanda büyük beklentiler oluşturan bir giriş, oldukça durağan bir gelişme ve beklentileri karşılamayan bir son olarak özetlenebilecek bir film. İzlense de olur izlenmese de...

Cevap Yaz

mansuryıldırım

27 Temmuz 2015 09:37

Temposu çok iyi başlıyor ama sonra giderek tempo düşüyor film aslında beklenildiği gibi zodiac ile bir komserin kedi kovalamcasını bekleyenleri hayal kırıklığına uğratabilir ama medyanın ikiyüzlülüğünü anlatan türün başarılı örneklerinden izlemeye değer iyi bir film.

Cevap Yaz

vitruvian

28 Şubat 2015 10:46

Akan bir senaryo, estetik bir yönetim ve kusursuz oyuncu performanslarıyla, izlenebilecek en sağlam seri katil filmlerinden. Karanlık atmosferinin verdiği ürperti ve gerçekçilik için bile izlenilebilecek bir film. Bana göre David Fincher'ın en iyilerinden biri. Yıllar önce çekilmiş bir filmin yeni yorumu. Hayla üzerine bir sır perdesinin örttüğü Zodiac Katilini anlatıyor film adından da anlayacağınız gibi. Arka arkaya cinayetler, gizli şifreli simgeler ve mesajlar, ipuçları, şüphe, içine ustaca yerleştirilmiş gizli imgeli mektuplar. Hepsi sizi alıp görüntünün, merakın içine düşürüyor. İzlediğim en iyi polisiye yapımlardan biriydi. Şehrin sessiz, sakin ama bir o kadar ürkünç havası, bana göre çok iyi olan bıçaklama sahnesi için bile izlenilebilir. Polislerin aklını allak bullak eden bilmeceler, sırlar sizi de çözüme ulaşmaya doğru kafanızda soru işaretleri ve meraklı gözler bırakacak. Sanki bir labirentin içinde çıkışı ararcasına katil kim ve neden öldürüyor sorusunun cevabını arayacaksınız. Ne yazık ki bu soruların cevapları meçhul. Bilen veya gören yok. Gölge gibi belirsiz bir polisiye gerilim. Zaten Fincher işin içindeyse bilinmelidir ki bizi bir başyapıt bekliyor. Gerçi Zodiac bir başyapıt olmasa da insanı sürükleyen bir film. En azından beni sürüklediğini söyleyebilirim ve filmin süresi uzun dense de açıkçası bana hiçte öyleymiş gibi gelmedi. Hatta daha devam etmesini bile isterdim. Filmin amacı Zodiac'ın hayatını, sapkınlıklarını aktarmak değil. Zaten Zodiac'ı göremiyorsunuz çünkü gerçekte de akıbeti belli değil. Anlatılmak istenen Zodiac'ın etrafında dönenler üzerine. Medya ve polisin işbirliği, bir karikarütistin şifre çözme merakı ve tek başına Zodiac üzerine yaptığı araştırmalar, bulgular. Dönem çok güzel yansıtılmış, sanki o dönemin havasını ciğerlerime çekmiş gibi oldum. Tabii her izleyiciye uygun bir film değil, sürekli şişirilmiş ve görselliğe dayalı abuk filmlerle gözümüz o kadar boyandı ki sinemanın sanatsal dilini kullanan filmlere üvey çocuk muamelesi yapar olduk. Zodiac'ta öyle çok sanat kokan bir film değil elbette lakin arşivlerde yer alması gereken özenle yönetilmiş, ahiden emek verildiğini hissettiren bir Fincher klasiği oldu da kesin bir gerçektir.

Cevap Yaz

hasanbatuhan

3 Mart 2010 13:15

bu tür filmlere sabrım olmasına rağmen cidden sıkan bir film..fincher diilde başka birisinin imzası olsaydı kimsenin bu olmulu yorumları yapacağını sanmıyorum.

Cevap Yaz

ozflaneur

12 Kasım 2007 09:42

hikaye gerçek olduğu için sonunu biliyoruz, yani katil yakalanamıyor, fakat sonunu bilmemize rağmen fincher bunu unutturup filmi heyecanla sonuna kadar izlettirmeyi başarmış.Bence güzel bir film, en azından değişik bir tadı var.

Cevap Yaz

Ahmet

28 Haziran 2007 02:30

Fincher'da bir Fight Club tadı alamıyoruz artık ama filmleri hala seyirlik..

Cevap Yaz

b-l-a-c-k

19 Mayıs 2007 12:29

sinemadan yeni geldim. hala etkisindeyim :) müthişti diyebilirim. bazı sahneler çok uzatılmış gereksiz ayrıntılarada yer verilmiş ama sanırım bu kafa karıştırmak içindi. bence gidilmesi görülmesi gereken bir film. pişman olmazsınız. içimde bulmaca çözme kanıt bulma isteği var :p :)

Cevap Yaz
Yandex.Metrica