Gündüz Güzeli

8,68

( 9 kişi yorum yaptı )

Gündüz Güzeli

(Belle de jour)

Sinema Filmi

1967

Çok sevdiği kocasıyla mutlu bir hayat yaşamak Séverine'nin hayatının sadece görünen yanıdır. Diğer yanıyla çok mutsuz bir hayat yaşayan genç kadın mutluluğu gündüzleri bir genelevde çalışmakta bulur. Gündüzleri zevk için genelevde çalışıp akşamları ruhsuz bir ev kadını kimliğine bürünen Séverine'in belalı müşterisi Marcel'le gereğinden fazla yakınlaşması, genç kadın kocasının hayatını hiç beklemedikleri bir yöne doğru sürükleyecektir.

Oynayanlar

Catherine Deneuve Catherine Deneuve Séverine Serizy / Gündüz Güzeli
Jean Sorel Jean Sorel Pierre Serizy
Michel Piccoli Michel Piccoli Henri Husson
Geneviève Page Geneviève Page Madam Anais
Pierre Clémenti Pierre Clémenti Marcel
Françoise Fabian Françoise Fabian Charlotte
Macha Méril Macha Méril Renee
Claude Cerval Claude Cerval Adam
Michel Charrel Michel Charrel İşçi
Iska Khan Iska Khan Yanaşma
Bernard Musson Bernard Musson Majordomo
Marcel Charvey Marcel Charvey Prof. Henri
François Maistre François Maistre Asteğmen
Francisco Rabal Francisco Rabal Hyppolite
Georges Marchal Georges Marchal Dük
Francis Blanche Francis Blanche Adolphe
Adélaïde Blasquez Adélaïde Blasquez Hizmetçi
Luis Buñuel Luis Buñuel Gardencafe'deki Adam
Dominique Dandrieux Dominique Dandrieux Severine'in Çocukluğu

Son Yorumlar (9)

engin yüksel avatar engin yüksel 12 Nisan 2012 20:33:04

3

izlenmeyecek kadar sıkıcı bir film 3/10

gecedensonra avatar gecedensonra 27 Ekim 2011 17:37:10

8

luis bunuel altın aslan ödüllü filmi.( venedik film festivali - en iyi film ödülü) ilk olarak luis bunuel in ilk renkli filmi olduğunundan da bahsetmek gerekiyor sanırım. bunuel bu filmiyle de burjuvaziyi kırbaçlamaya devam ediyor.. zengin bir k adın - cinsellik ihtiyacı karşılanmayan güzel severine karakteri filmin göbeğinde.. filmde bazı sahnelerle sanırım godadrd ın a bout de souffle filmine de göndermelerde mevcuttu. new york herald tribune sesleri yine paris caddelerinde yankılandı ve marcel in polis tarafından cadde de öldürülmesi gibi sahneler beni bir an godard ın filmine götürdü. acaba bunuel godard a ve fransız yeni dalga sinemacılarına : hadi ordan sizde sinema mı yapıyosunuz !!! gibilerinden bir şeyler mi söylemeye çalıştı acaba. bunuel ispanyol malumunuz ama fransız sinemasına da parmağını dokundurmadan edememiş bu filmiyle. ben niye film hakkında bir şey yazmıyorum da böyle saçmalıyorum ona geleyim filmin sürekli gerçekler ve hayallaer ile gel gitlere uğratmasından kaynaklı sanırım ipin ucunu kaçırdığınızda gerçek mi hayal mi anlamanız iyiden iyiye zorlaşıyor ve işin ucu kaçınca da filme çok saçma bu ne şimdi diyorsunuz haliyle.. gündüz güzeli adı fransızca'da sadece gündüzleri açan bir tür zambak çiçeğinin adından geldiğini de öğrendiniz mi filmden önce raylar hafiften yerine oturyor haliyle. ama birde gece güzeli deyiminin fransızca da fahişe demek olduğunu öğrenmişseniz demeyin keyfinize filmden alınacak tat bir kat daha artmıştır. şimdi izleyebilirsiniz filmi anlatacak değilim sonuçta.

afarikan avatar afarikan 17 Haziran 2010 17:08:06

8

Benlik ego çatışması..Kendini arayan ve kaybolan bir kadının öyküsü..Sağlam bir senaryosu var. Sürekli aryış içerisinde olan biz insanlara faydalı olabilecek bir film bence.

emre84 avatar emre84 05 Eylül 2009 10:44:09

Başarılı bir film senaryo mükemmel Catherine Deneuve muhteşem

badem ağacı avatar badem ağacı 01 Eylül 2009 00:49:09

9

kimlik bunalımı yaşayan bir kadının hayatı ve kendini tanımasındaki sürecin öyküsü evlilik üzerine bir sorgulama aynı zamanda. Deneuve son derece başarılı...

Ugu-r avatar Ugu-r 18 Haziran 2009 19:28:06

7

daha tempolu olmasını beklerdim

Yandex.Metrica