Mülteci

8,22

( 7 kişi yorum yaptı )

Mülteci

Sinema Filmi

2007

Şivan, Güneydoğu Anadolu bölgesinde yaşayan, 20 yaşında bir gençtir. Şivan’ın dedesi Şaho, varlığını sürdürebilmek için hem devlet güçlerine hem de bölgede güçlü olan örgüte mesafeli duran Givdanlı aşiretinin ağasıdır. Şivan, sevdiği kız Berfin ile tarlada buluştuğu bir gün, tarlaya sabotaj düzenlenir ve köyün tüm harmanı yakılır. Olay üzerine başlayan polis sorgusu, olay anında tarlada olduğu kanıtlanan Şivan’ın hayatını geri dönülmez bir şekilde değiştirir. Sorguya alınan Şivan, hem polis ve örgütün arasında kalmıştır. Torununun hayatının tehlikede olduğunu düşünen dedesi Şaho, Şivan’ın yurtdışına çıkarılmasını sağlar. Bir şebeke aracılığıyla Almanya’ya kaçırılan Şivan, burada bir sığınmacılar kampına yerleştirilir. Ne var ki dilini bilmediği bu ülkede Şivan’ ;ı Türkiye’de yaşadığı deneyime farklı boyutlar ekleyecek bir sınav beklemektedir.


SENARO YAZIMI (Gerçek bir hikaye)Reis Çelik Finlandiya Kültür Bakanlığı nın davetlisi olarak gittiği Oulu kentinde tanıdığı birTürkiye li bir akıl hastasının gerçek hikayesini Almanya’daki kaplara taşıdı . Uzun süre mülteci kamplarını dolaşarak buradaki hikayeleri toplamaya başlayan yönetmen zaman zaman kaçak girdiği kamplarda tutuklanmalaryaşadı. Yazım ve ön çalışmaları 6 yıl süren Mülteci filminin sahneleri gerçek bir kampta neler nasıl uygulanıyorsa bu işlem ve süreleri bire bir aynen yazıldı.

Künye

Yönetmen Reis Çelik , Reis Çelik
Senaryo
Yapımcı Baran Seyhan
Müzik Kalan Müzik
Görüntü Yönetmeni Reis Çelik
Vizyona Giriş Tarihi 07 Mart 2008
Süre 104 dk
Tür Dram, Politik
Özellikler Renkli
Ülke Türkiye
Etiketler Ağa, Aşiret, Dede, Örgüt, Polis, Daha Fazlası

Ekip

Yapımcı Numan Acar (Yürütücü Yapımcı)
Danışman Ercümend Koçana (Post-Prodüksiyon Danışmanı)
Kurgu Ulaş Cihan Şimşek (Kurgu)
Sanat Yönetmeni Numan Acar (Sanat Yönetmeni)
Ekrem Çelik (Sanat Yönetmeni)
Yapım Ekibi Mete Şen (Yapım Amiri)
Efektler Uğur Erbaş (Görsel Efektler)

Firmalar

Rh Politik Yapımcılık (Yapım)
Özen Film (Dağıtımcı)
Hasılat 15.112,5 TL
Toplam İzleyici 2.381
Vizyonda Kaldığı Hafta 3 Hafta

Son Yorumlar (7)

güney_21 avatar güney_21 26 Temmuz 2008 15:17:07

Film çok geniş olmasada dar kapsamlı konuyu iyi işlediğini söyleyebilirim bence gayet iyi bir film...

EdvardaMack avatar EdvardaMack 15 Nisan 2008 23:35:04

Cesur ya da vurucu bir film olmamış; biraz baştan savma buldum. Bir kolaj çalışması gibi, geçişler başarısız, karakter derinlikleri yok; argümanlar havada kalmış ve yine fragmanlar halinde. Özellikle Rizeli karakterinin fonksiyonu çok anlaşılmaz, bir komedi veya ironi unsuru olmayı da beceremiyor. İnat Hikayelerinden sonra, gerçi kategori ve konu olarak farklılar ama, beklentilerim yüksekti ve maalesef onun kadar iyi olmamış. Başından sonuna kadar uyandırıcı bir replik bekledim, senaryonun kendi yarattığı klişeleri yıkmasını istedim ama böylesine baştan savma bir filmi replikler de kurtaramazdı zaten. İnandırıcılık da 10 üzerinden 2. Mültecilik gibi önemli bir kavram üzerinde bence daha fazla emek verilmeliydi.

emre84 avatar emre84 10 Nisan 2008 21:11:04

İyi bir film cast daha iyi olabilirdi

hülya66 avatar hülya66 18 Mart 2008 01:04:03

8

Filmi izledim. Mutsuz çıktım sinemadan. Kendini bir anda bilmediği başka bir dünyada bulan her insanın yaşayacağı kısılmışlık, yalnızlık ve panik vardı mültecide.. Çok özgün, çok çarpıcı bir işleyiş yoktu filmde. İçten olarak söylemem gerekirse, haya l kırıklığına uğradım. Yapay konuşmalar, garip geçişler, boş boş bakışlar (gerçekten boş, duygusuz bakışlar).. Hatta sıkıldım diyebilirim.

sineumut avatar sineumut 12 Mart 2008 18:16:03

Herekse Merhabalar.Sayın Reis Çeliğ'in be yıllar önce Işıklar Sönmesin adlı filminie gitmiştim.Mülteci'de dört,dörtlük bir çalışma olmuş tebrik ediyorum.

say 09 Mart 2008 00:44:03

10

reis çelik imzası oldugu belli olmakta... oyunculuklar genel olarak iyi, filmi sürükleyen ise Rize'li rolü... filmin en ii tarafı ise müzikleri...

Yandex.Metrica