Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Solaris (Solyaris)

Solaris

8,13

(7 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 1 Ocak 1970 2 Saat 45 Dk Gizem Dram Duygusal Bilim Kurgu Gizem, Dram, Duygusal, Bilim Kurgu
IMDb puanı: 8.1

Yönetmen: Andrei Tarkovsky Andrei Tarkovsky

Ülke: rusya federasyonu

Oyuncular: Donatas Banionis, Jüri Järvet, Vladislav Dvorzhetsky, Natalya Bondarchuk Devamını Gör...

Ödüller: FIPRESCI ÖdülüBüyük Jüri Ödülü

Konusu : Solaris isimli bir gezegen, zeka ve sonsuzluğun 'uydusu'... Rus bilim adamları, Solaris'in gizini çözmek için bir operasyon düzenliyorlar. Ancak birşeyler ters gidiyor, bilim adamları 'mantıksız' davranmaya başlıyorlar. Bunun üzerine 'merkezden' durumu kontrol altına almak için yeni bir bilim adamı yollanıyor. Fakat Solaris'ın okyanusu, kısa sürede bu adamı da etkısı altına alacak... Olağanüstü bir Stanislav Lem uyarlaması.enginyuksel1982

27 Haziran 2015 00:07

ağır ilerleyen bir yapım olsa da verdiği mesajlarla hayatı sorgulamanıza yardımcı olacak 6/10

Cevap Yaz

vitruvian

28 Şubat 2015 12:44

Tarkovski sinemasını genellikle kaldırmakta güçlük çekerim. Hem inanılmaz derecede minimalist hem de bir o kadar sürrealist öğeler taşır, tabi ki bu da izleyeni çok yorar, seyir sevkini azaltır. Solaris ise Tarkovskinin diğer filmlerine göre daha klasik bir anlatı yapısına sahip bir filmdir. Tabi bu da filmin seyir zevkini yükseltir daha en başta. Bir de uyarlandığı kitaptaki konu çok özgün olunca ortaya çıkan film de çok iyi oluyor. Yine de her bünyeye gelmeye bilir ama bence sinema tarihindeki en iyi bilim kurgudur. Son olarak; Solaris; vicdanıyla, anılarıyla, kökleriyle karşılaşmaya, kendisiyle hesaplaşmaya gitmiştir. Başlangıçta bilimsel bir ziyaret olan bu gezi, sonrasında hakikati bulma arayışına dönüşmüştür. Solaris; anaya, babaya ve yar'a yakılan bir ağıttır. Bu filmi, Büyük Usta'nın bize verdiği bir armağan olarak algılamalı ve gereken saygıyı göstermeliyiz. Burada eleştirdiğimiz film, Star Wars, Maymunlar Cehennemi gibi bilim kurgu filmleri değil, Solaris'tir.

Cevap Yaz

kemerlee

17 Kasım 2014 14:06

Usta sinemacı Tarkovsky’nin bilimkurguya ilk girişini doğu bloğun en ünlü romanlarından biriyle yapıyor. Hayatın, insanın ne olduğunu gerçek dediğimiz şeyin kozmik bir şakadanmı ibaret olduğunu sorguluyor.Tanrı figürü kişiyle direk etkileşime geçebilen denizimsi bir canlıyken, tüm bildiklerimizin bir yanılsama olduğu çıkıyor ortaya.Tartışmasız bilimkurgu sinemasının yapı taşlarından biri solaris, kendisinden sonra gelen yüzlerce filme ilham kayağı olduğuda açık, hem üzerinden geçen süre, hem ustanın uzun sekanslı yavaş anlatımı, huzursuz edici havaylada birleşince seğir zevki biraz sancılı ilerliyor kuşkusuz. Oyuncu performansları pek etkileyici değil yer yer teknik yetersizlikte kendisini belli ediyor ama kesinlikle seğredilmesi ve üzerine düşünülmesi gereken bir eser.

Cevap Yaz

menegroth

2 Ağustos 2013 17:12

Tarkovski zaten filmlerinde kendine has yöntemleri olan ve avama hitab etmeyen şiirsel bir uslub kullanmaktadır.Kendi tabiri ile ”şiirsel sinema” tarzı ile oldukça eleştiri almış ve bu eleştirilere kesinlikle kulak asmamış hatta zaman zaman sinirlenmiş bir yönetmendir.Hatta bir seferinde kendisi ile filmleri hakkında röportaj yapmaya gelen gazeteci ile nerdeyse kavga etmiş ve evden kovmasına az kalmıştı. Çoğu kitapçıdan temin edebileceğiniz ”mühürlenmiş zaman” adlı kitabında, kendi tarzını, filmlerine nasıl bakılması gerektiğini ve sinema sanatını hangi cihetten ele aldığıyla ilgili ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Cevap Yaz

kökten

20 Ekim 2008 14:19

tarkovski bu filminde bütün yetkinliğini gösterdi..müthiş bir film.,

Cevap Yaz

montserrat

19 Aralık 2007 11:42

Stanislav Lem'in kitabından muhteşem bir uyarlama. Tarkovsky sanatını konuşturmuş. Kesinlikle Kült bir film...

Cevap Yaz

karakoc

15 Ocak 2007 12:17

Mühteşem bir senaryo ve muhteşem film. Gözümü kırpmadan izledim. Mistisizm ve tanrı inancı arasında insanı anlatıyor. Tanrının resmini yapma cesaretini göstermiş.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica