Arkadaşım Şeytan

8,30

( 23 kişi yorum yaptı )

Arkadaşım Şeytan

Sinema Filmi

1988

Fatih (Mazhar Alanson)arkadaşlarıyla barlarda müzik yaparak geçimini sağlayan. içine kapanık bir gençtir. yaptığı işe çevresindeki kimse önem vermez. onun hayali ise ünlü bir müzisyen olmaktır. Dertleştiği tek arkadaşı ise bir gelinlikçi vitrinindeki mankendir. Bir gün karşısına Şeytan (Ali Poyrazoğlu) çıkar ve ruhunu kendisine satması karşılığında Fatih' e istediklerini vereceğini söyler.Atıf Yılmaz ustadan hafif politik soslu fantastik bir film.

Ödüller

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (2. Ankara Film Şenliği-1989)

En İyi Kurgu (2. Ankara Film Şenliği-1989)

Ekip

Yapımcı Leyla Özalp (Yapım Koordinatörü)
Kurgu Mevlüt Koçak (Kurgu)
İzzet Öz (Kurgu)
Sanat Yönetmeni Metin Deniz (Sanat Yönetmeni)
Kostüm Tasarım Neslihan Yargıcı (Kostüm Tasarım)
Yapım Ekibi Ahmet Altunterim (Yapım Asistanı)
Kamera Ekibi Ahmet Servidal (Kamera Asistanı)
Post-Prodüksiyon Erim Gözen (Jenerik Tasarım)
Işık Ekibi Ali Salim Yaşar (Işık Şefi)
Müzik ekibi Yekta Kara (Şarkılar)
Ferda Arıkan (Vokal)
Sait Sökmen (Dans)
Seslendirme Mustafa Alabora (Seslendirme Yönetmeni)
Ergün Işıldar (Seslendirme Yönetmeni Yardımcısı)
Nevzat Çankara (Seslendirme Yönetmeni Yardımcısı)

Firmalar

Odak Film (Yapım)

Son Yorumlar (23)

Göztepe avatar Göztepe 20 Kasım 2018 11:24:16

9

Nasıl yorum yapacağım bilemiyorum çok değişik bir filmdi ama iyi bir filmdi. Bu filmden çıkardığım ana mesaj insanların şeytanlardan daha şeytan olduğudur. Ali Poyrazoğlu şeytan rolüne çok yakışmış ama filmin mantıksız yönleri de vardı. Her şeye rağm en iyi bir film M.F.Ö'nün genç hallerini görmek açısındanda film bulunmaz bir nimet gibiydi.

capone avatar capone 19 Kasım 2018 08:24:06

10

meraklısı dışında çok fazla bilinmeyen hoş bir film. ali poyrazoğlu nefis. filmdeki; şeytan çoğu insanın hayalindeki fırlama şeytan yerine gayet ağırbaşlı ve eski istanbul beyefendisi tadında. ama yine kibrini "insana secde etmem" diyerek elden bırak mıyor. ancak zamanla insanın yanında melek kalarak öyküsü giderek trajikomik bir hal alıyor. cansız mankeni canlandıran yaprak özdemiroğlu üzerinden dönen muhabbetler ise oldukça komik. karakter sanki atıf yılmaz'ın 80'li yıllarda bolca çektiği kadın filmleri kahramanlarının bir özeti gibi. filmde birol'un sekreteri pelinsu pir, fatih ve şeytanın apartman merdiveninden inerken alt komşu kadının bıçakla kovaladığı adam levent tülek. filmdeki hoş detaylardan bir diğeri; dilimizde şeytanla ilgili vecizelerin filmde komik detaylarla ortaya çıkması. filmde ara ara siyasi dokundurmalar mevcut. 2012 yılında d&r mağazasından hayallerim,aşkım ve sen, aahh belinda ve arkadaşım şeytan filmlerini adet fiyat olarak 2,50 tl gibi bir tutar karşılığında arşivime katmıştım. bulduğunuz zaman kaçırmayın izleyin mutlaka...

ayegulyetkin avatar ayegulyetkin 08 Ekim 2016 11:28:07

9

Turk sinemasında böylesine güzel hek eğlenceli hem mesaj veren. Fantastik film olması sevindirici mutlaka izlenmeli .Ayrıntılar çok güzel.

gezgin1903 avatar gezgin1903 17 Nisan 2014 17:57:12

10

mesaj veren filmlerden mazhar alanson ve ali poyrazoğlu iyi bir ikili olmuşlar

filologhüseyin avatar filologhüseyin 22 Eylül 2013 23:28:05

vasataltı ve çok salaş bir film... zaman kaybından başka bir şey değil..

eylül fırtınası avatar eylül fırtınası 05 Ekim 2010 22:35:10

10

Her devrin adamı Atıf Yılmaz'ın 80'ler de hızını alamayıp coştukça coştuğu o neşeli fantastik filmlerinden birisidir Arkadaşım Şeytan.Atıf Usta bu filmde de sosyal olaylara ve kadına olan bakışını gerçeküstü öğelerle harmanlayarak renkli,hareketli ve eğlenceli bir film ortaya koymuş.Ayrıca Mazhar Alanson'un desteğiyle de Asiye Nasıl Kurtulur'dan sonra bir kez daha müzikale göz kırpmış.Sürekli ayni konuları tekrar etmesiyle eleştirilen sinemamızda bu tür cesur çıkışlar ve denemeler sonuç ne olursa olsun ilk baştan bir alkışı hakediyor o dönem sinemamızın genel yapısını göz önünde bulundurursak.Özetle içinde yaşadığımız dünyada insanların şeytandan daha şeytan olduğunun altı çizilmeye çalışılmış.Çizilmekle kalmamış,''Şeytana pabucunu ters giydirmek'' gibisinden dilimizde içinde şeytan kelimesi geçen ne kadar deyim,atasözü varsa filmin içine yedirilmiş.Atıf Yılmaz'a özgü kadın çeşitlemeleri,çok uluslu şirketlerin hegemonyası,bilgisayarlar,zaman zaman Unkapanı piyasasından hareketle müzik sektörüne bakış bu çok sarmallı filmde gırla gidiyor.Bu kadar çeşitli konuya yer verilince de her biri yüzeysel kalmış ve çok şeye değinilipte hiçbirini derinlemesine irdeleyememe hatasına düşülmüş.Ali Poyrazoğlu şeytan rolünde sırıtmıyor.Aslında tiyatro eğitimi almış olan M.F.Ö'nün Mazhar'ı nı da kötü bulmadım.Şimdilerin aranan oyuncusu! Fuat Güner'de müzisyen rolünde görünüyor.Netice itibarı ile kimi kusurlarına rağmen sıkılmadan izlenebilen,başarılı bir fantastik müzikal denemesi.Yenilikçi tavrı ve bakış açısı ile övgüye ve izlenmeye değer bir film.Meraklısına not:Filmin başında Mazhar Alanson'un şarkı söylediği ve şapkaların,cansız mankenlerin hareketlendiği,dans ettiği otantik mekan İstiklal Caddesi üzerindeki Hazzopulo Pasajı'dır.Galatasaray Lisesi'nin biraz ilerisindeki Aznavur Pasajı önünden tünel yönüne doğru yürüyerek bulunabilir.Girişinde incik boncukçular vardır.Danişmend Geçidi olarak ta bilinir. 

Yandex.Metrica