Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Sil Baştan (Eternal Sunshine of the Spotless Mind)

Sil Baştan

8,32

(36 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 26 Mayıs 2006 1 Saat 48 Dk Dram Duygusal Bilim Kurgu Dram, Duygusal, Bilim Kurgu
IMDb puanı: 8.6

Yönetmen: Michel Gondry Michel Gondry

Ülke: ABD

Gişe: 92.249

Oyuncular: Jane Adams, Mark Ruffalo, Thomas Jay Ryan, Elijah Wood, Gerry Robert Byrne, Kate Winslet, Jim Carrey, David Cross, Kirsten Dunst, Tom Wilkinson Devamını Gör...

Ödüller: En İyi Özgün Senaryo

Konusu : Joel Barish (Jim Carrey), eski kız arkadaşı Clementine'in (Kate Winslet) ilişkilerine dair tüm anılarını sildirmek için gizem dolu tıbbi bir müdahaleye başvurduğunu öğrenir. Bu durum karşısında hayal kırıklığına uğrayan ve Clementine'i unutmak için aynı prosedürü kendi üstünde uygulatmaya karar kılan Joel, sıkı kurallar ve tam gizlilik ilkesiyle çalışan deneysel tıp merkezi Lacuna Laboratuarı'nın yolunu tutar. Dr Mierzwiak’ın gözetiminde hatıralarını sildirmek için derin bir uykuya yatan Joel gözyaşı ve kızgınlık dolu anılarının altında sevgilisine karşı duyduğu büyük bir aşk olduğunu ve onu kaybetmek istemediğini farkeder. Joel, Clementine’i tamamen unutmadan önce anılarını silme işlemini durdurmanın bir yolunu bulmalıdır. Tüm öyküler ve tüm yolculuklar Shakespeare'in önerdiği gibi iki sevgilinin kavuşmasıyla mı sonlanır bilinmez; ama SİL BAŞTAN da Joel'le Clementine'in yolculuğundan oluşan öyküsü ve yenilikçi anlatımıyla bu sorunun peşine gidiyor; ve izleyiciyi aşk, sevgi, dostluk, bağlılık, zaman ve anı kavramlarını irdeleyen eşsiz bir yolculuğa davet ediyor.Ali_Alamuti

10 Eylül 2019 16:44

Jim Carrey nin yine komedi olmayan güzel filmlerinden biri daha. Evet, silip atılınca geriye ne kaldığı önemli.

Cevap Yaz

farukcemc

18 Mayıs 2016 16:44

''Unutkanlar şanslıdır çünkü hatalarının derdini çekmezler..''.Sil Baştan her insanda yeniden başlamak anlamına gelir sanırsam.Evet bu filmde de yeniden başlamak ama biraz farklı ve acı türden...Film dram, bilim kurgu ve romantik türündedir.Yer yer anlaşılmayı zorlaştıran bir hale bürünmüş olan film En İyi Özgün Senaryo Akademi ödülünü kapmış.Filmin senaristi aynı zamanda yönetmeni olan Michel Gondry..Bu yönetmenin çektiği veya senaristliğini üstlendiği bir filmi ilk defa izledim.Gayette başarılı buldum.Özellikle sıra-dışı bir senaryosu var.Zaten bunun ödülünü de kapmıştır.Filmin başrolünde Jim Carrey ve Kate Winslet yer almaktadır. Kirsten Dunst, Mark Ruffalo, Tom Wilkinson, Elijah Wood filmde diğer rol alan oyuncular.Jim Carrey'nin yer yer filmi kurtardığı bir yapım.Ayrıca Kate Winslet ile uyumu da çok iyiydi.Filmin konusu ise birbirinden çok farklı iki insan olan Clementine ve Joel'in sarpa saran ilişkisi sonrası hafızalarını sildirmelerini anlatıyor.Kötü ve unutmak istedikleri anıları olan arkadaşların ''Ahh ulan keşke'' diyeceği bir yapıt..Keşkelerin sonucunu da gösteren bir yapıt.Hikayesiyle sıra-dışı ve büyüleyici bir film.Oyunculuk üst düzey olmuş.Fakat bu tür filmler belli bir kitleye hitap eder.Filmin bana hitap ettiğini söyleyebilirim.Fakat kurgusu sanatsal olarak değerlendirilirse filme verilen puanı haklı çıkartıyor.Dram, romantik ve bilim kurgu filmleri sevenlerin izlemesini şiddetle tavsiye ediyorum.Diğerleri uzak dursun...

Cevap Yaz

vitruvian

28 Şubat 2015 10:44

Hatıraların beyinden su gibi akıp gitmesi ve kahramanımızın bu suyu durdurma çabası. Anılarını, onunla birlikte yaşadıklarını sildiren sevgilisi Clementine üzerine Joel de bu işe girişir. Ama yanlış bir yolun ortasında olduğunu anlar ve geri dönmek ister, bunu başaramaz ve bütün aşkı silinir. Garip senaryosu ilgi çekici. Beynin içinde bir labirentte veya ormanda gezermişçesine dolaşıyoruz. Anılardan, küçüklüğe, ilk tanışmaya kadar farklı mekanlardan geçiyoruz. Tuhaftı açıkçası. İlginç bir konu üzerine kurulmuş bir film. Çok fazla etkileyici olduğu söylenemez. Farklılığı ve orjinalliği nedeniyle izlenebilir bir yapım. Aslında izlediğimiz filmler arasında duygusal yoğunluğa sahip olanları birebir seyircinin yaşanmışlıklarına borçlu oluyor aldığı tepkileri. İşte ''Eternal Sunshine of the Spotless Mind'' da o filmlerden bence. Özel hayatımda bu filmi görüp etkilenecek bir şey yaşamamış olmam, ya da filmle gerçek hayatı -her ne kadar birbirlerinden beslenseler de- birbirinden ayırmış olmamdan dolayı duygularıma hitap ettiğini söyleyemem. Nasıl ki ''Twilight'' ergen gençlik için bir başyapıt değerinde ve hakettiği sinemasal değerin çok üstünde bir algılanışa ve imaja sahipse bu film de daha çok kadın seyircinin gönlünü çalmakta çok başarılı olduğundan içinde abartının da bolca bulunduğu övgüler almakta yıllardır. Jim Carrey ve Kate Winslet'ın harika uyumu, ilginç ve başarılı kurgusu ve Charlie Kaufman'ın gerçekten çok iyi senaryosuyla sadece iyi bir aşk filmi bence.

Cevap Yaz

arifyilmaz

31 Mayıs 2014 02:15

Açıkcası Bazı Sahneleri, Senaryosu Ve Çok Olmasa da İlginç Sonu İçin Bu Puanı Veriyorum. İzlerken Sıkıldığımı Söylemeliyim. Çok Tavsiye Edildiği İçin İzlemiştim Ancak Hayal Kırıklığı. Dram - Romantik Film Arıyorsanız Bundan Çok Daha İyileri Var.

Cevap Yaz

menegroth

19 Ekim 2013 08:49

Herkesin ayılıp bayıldığı bu filmi bir ben mi sevmedim, sıkıcıydı açıkçası. Beğenenler muhtemelen fırtınaları sonrası izlemiş olmalılar. velev ki öyle de olsa sıkılmamaları garip.

Cevap Yaz

asinur

29 Haziran 2013 01:59

Gayet güzel! Nietzsche her ne kadar "Unutkanlar şanslıdır. Çünkü hatalarının acısını çekmezler." dese de, unutkanlar şanslı değiller!

Cevap Yaz

portiangel

11 Mart 2013 14:52

Sıkıcı bir film klişe ve zaman kaybı..

Cevap Yaz

Sessiz_Fırtına

17 Temmuz 2012 03:59

Günümüzün klasikleri arasında sayılan, övgü üstüne övgüler alan, bendeyse madara olmuş film. Hatam mı var acaba diyerek tekrar izledim yok, macundan film. Abartılacak bi konusu yok açıkçası beni kesmedi. Bi tek Kate Winslett hoştu.

Cevap Yaz

engin yüksel

29 Kasım 2011 08:33

bu filmin bu kadar yüksek puanlarda seyretmesine çok şaşırdım. Jim carreyin olağanüstü oyunculuğu dışında asla bu puanı haketmeyen bir yapım. Filmin doğru düzgün sonucu bile yok 5/10

Cevap Yaz

_MüjdE_

5 Eylül 2010 15:04

Sil baştan başlamak!!!

baharı yeniden yaşayamazsın sonrasında kavurucu sıcak ve güz vardır

yapraklarını soyunur dökünür ve çırılçıplak kalırsın. acılarla boğuşurken kendi dikenlerine  maruz kalır kanarsın. kendinden uzaklaşır mülteci olursun. başka yüreklerde çürür ve kokarsın rezillik diz boyu uzaklaşırsın.döne döne yanarsın.yana yana yine ona dönersin..

Cevap Yaz
Yandex.Metrica