Goya'nın Hayaletleri

8,20

( 9 kişi yorum yaptı )

Goya'nın Hayaletleri

(Goya's Ghosts)

Sinema Filmi

2006

İspanya 1792... Katolik Kilisesi’nin en güçlü olduğu dönem. İhtilal, komşu ülke Fransa’yı karıştırmıştır ve İspanyol kilisesi herkes tarafından korkulan Engizisyon’u yeniden yürürlüğe koymuştur. Bu konuda etkili isimlerden biri rahip Lorenzo’dur ve asıl amacı her şeyin üstünde güce sahip olabilmektir.

Lorenzo’nun dostu Francisco Goya, İspanya’nın en ünlü sanatçısıdır. Ülkesinin krallarının ve kraliçelerinin portrelerini yapmaktadır. Güzel modeli Ines haksız yere Engizisyon mahkemesi tarafından mahkum edilip, işkence görünce Lorenzo ve Goya’nın dostlukları sınanır. Goya, Lorenzo’ya Ines’in hayatının bağışlanması için yalvarır.

İşkence ile tahrip edilen Ines’in yaşamı Lorenzo’nun ellerindedir. Lorenzo, ona tecavüz eder ve zindanda ölüme terk eder.

20 yıla yakın süre sonra, Fransız ordusunun İspanya’yı işgalinden hemen önce, Goya artık farklı bir adamdır. Tamamiyle sağır olmuş, karanlık, rahatsız ve kendisinin hayaleti olmuştur. Fakat, tam bu sırada en yaratıcı dönemindedir.

İspanyol Kilisesi tarafından afaroz edilen Lorenzo, Fransa’ya kaçar. İspanya’ya geri dönüşü farklıdır çünkü artık Napolyon rejiminin baş savunucularından biri olmuştur. Sonunda onu İspanya’dan uzaklaştıran, İspanyol Engizisyonu’ndaki eski müttefiklerinden intikam alma fırsatı vardır.

Fransızlar Engizisyon’u yasaklayınca, tüm mahkumlar serbest kalır. Bir zamanlar Goya’nın resimlerinin ve hayalerinin güzel ilham perisi Ines’de hapisten çıkar. Sadece gençliğini ve güzelliğini kaybetmekle kalmamış, dönemin varlıklı ve güçlü olan ailesinin evlerinde öldürülmüş olduğunu öğrenir.

Bu dünyada onun için tek kalan kişi deli ve yaşlı Goya’dır. Onun himayesi altına girer ve tutuklu olduğu sırada bir kız çocuğu doğurduğunu açıklar.

Goya, Ines’in kızı Alicia’yı bulur. Alicia’nın fahişe olarak çalıştığını öğrenen Goya, Lorenzo ile yüzleştirir. Sonunda Lorenzo Ines’e tecavüz ettiğini ve çocuğun babası olduğunu kabul eder. Fakat anne ve kızı halen biraraya gelememiştir.

Weelington’un güçlü ordusu İspanya’yı tekrar yönetmek için saldırır ve ülke gene koas ortamına sürüklenir. Lorenzo kendini çaresiz bir durumda ve yeni müttefikler arayışı içinde bulur.

Madrid’in sokaklarında kargaşa vardır ve Goya, anne ile kızı tekrar birleştirmek için çabalamaktadır. Lorenzo’yu artık koruyacak bir şey kalmamıştır ve sır olarak sakladığı çocuk kabusları olmaya başlar...

Künye

Yönetmen Milos Forman
Senaryo ,
Müzik José Nieto
Görüntü Yönetmeni Javier Aguirresarobe
Vizyona Giriş Tarihi 14 Eylül 2007
Süre 113 dk
Tür Dram, Duygusal
Özellikler Renkli
Ülke ABD Ispanya
Etiketler Akbaba, At, Avlama, Başlıkta Karakter İsmi, Bebek, Daha Fazlası

Oynayanlar

Javier Bardem Javier Bardem Rahip Lorenzo
Natalie Portman Natalie Portman Inés/Alicia
Stellan Skarsgård Stellan Skarsgård Goya
Randy Quaid Randy Quaid Kral Carlos IV
José Luis Gómez José Luis Gómez Tomas Bilbatua
Michael Lonsdale Michael Lonsdale Inqusitior General
Blanca Portillo Blanca Portillo Kraliçe Maria Luisa
Mabel Rivera Mabel Rivera Maria Isabel Bilbatua
Unax Ugalde Unax Ugalde Angel Bilbatua
Fernando Tielve Fernando Tielve Alvara Bilbatua
David Calder David Calder Monk 1
Frank Baker Frank Baker Monk 2
Ramón Langa Ramón Langa Hooded Monk
Manuel De Blas Manuel De Blas Pyre Monk
Andres Lima Andres Lima Confiscating Monk
Emilio Linder Emilio Linder
Jose Maria Sacristan Jose Maria Sacristan
Wael Al-Moubayed Wael Al-Moubayed
Simón Andreu Simón Andreu Akıl Hastanesi Yöneticisi
Scott Cleverdon Scott Cleverdon Fransız General
Andrés Gertrúdix Andrés Gertrúdix

Firmalar

Chantier (Dağıtımcı)
Hasılat 281.514,0 TL
Toplam İzleyici 29.431
Vizyonda Kaldığı Hafta 11 Hafta

Son Yorumlar (9)

asinur avatar asinur 17 Haziran 2009 00:17:06

10

Müthiş bir film! Javier Bardem rahip Lorenzo`yu harika oynadı!Engizisyon mahkemelerinin çirkinlikleri gün yüzüne çıkartılmış.Baskı ve şiddetle kişinin bilmediklerini, yapmadıklarını nasıl kabul ettiği güzel bir şekilde anlatılmış.

raskolnikov19@hotmai 14 Nisan 2009 21:20:04

HERŞEYDEN ÖNCE SANATSAL BİR FİLM ÇÜNKÜ SANAT ÖĞELERİNİ VE SANATÇIYI ÇOK GÜZEL ANLATMIŞ.VE BUNU HİKAYEYE SİNDİRMİŞ.TABİİ FİLMİN USLUBU DA AYRICA BUNUN İÇİNDE.NATALİA PORTMAN MÜTHİŞ BİR OYUNCU DİĞER İKİ BAŞROL OYUNCUSUDA ÖYLE.FİLM DİKKATLE İZLENİRSE Kİ BİRAZ TARİHİ BİLGİDE İSTİYOR-ANLAŞILACAK ÇOK ŞEY VAR.İZLENMESİ GEREKEN DEĞERLİ BİR FİLM.

lostmsty avatar lostmsty 27 Ekim 2008 22:47:10

9

görüntü ögeleri bakımından kusursuz, çıldırtıcak derecede keskin bi anlatımı var..sonunda çalan müziği hala kulaklarımda ve hala tüylerim diken diken! 

emre84 avatar emre84 20 Mart 2008 08:54:03

Çok iyi ve başarılı bir film

afarikan avatar afarikan 07 Şubat 2008 19:00:02

8

ben çok beğendim gerçekten etkileyici bir anlatım 

Ahmet avatar Ahmet 31 Ekim 2007 20:59:10

Goya'nın hayatından çok tanıklığı gibi olmuş film, fena değil...

Yandex.Metrica