Casanova

7,42

( 6 kişi yorum yaptı )

Casanova

(Casanova)

Sinema Filmi

2005

1700’lü yıllarda Venedik...Baş karakterlerimiz çok çekici bir erkekle büyüleyici bir kadındır. Biri, yaşadığı aşk oyunlarıyla çağlar boyu aşıklara ilham kaynağı olmayı başarmış efsanevi maceraperest... Diğeri ise kendisine hem katıksız sadakati , hem de tutkuyu aynı anda sunabilecek benzersiz erkeği arayan ve o güne kadar bu konuda çok ama çok hayal kırıklığına uğrayan döneminin/ zamanının yetenekli yazarları arasında yer alan bir kadın... Giacomo Casanova (Heath Ledger: Naomi Watts’ın eski sevgilisi ve Ned Kelly filmindeki rol arkadaşı), Francesca Bruni ‘yi (Sienna Miller: Jude Law’ın sevgilisi ve “Alfie”deki rol arkadaşı) keşfettiğinde, hayatında ilk kez Casanova’nın kadınların karşı koyamadığı efsanevi cazibesini reddetme cesaretini gösteren bu kadına çılgınca aşık olur ve onun hayallerindeki romantik adam olmak için bütün yeteneklerini seferber eder. Casanova’nın bile fethedemediği kaleler vardır…Öte yandan Katolik Kilisesi temsilcilerini tarihin en büyük günahkarı Casanova’yı ele geçirmekle görevlendirmiştir.Casanova , avcılarının tuzağına eğer düşerse en dipsiz zindanlarda çürümeye terk edilecektir.
Oscar adayı yönetmen Lasse Hallström, “Casanova” filmiyle, yeri gelince bir ajan, bir şövalye, bir filozof veya en gözde aşık olarak karşımıza çıkan Rönesans dönemi kahramanı Casanova’ya daha keskin, sofistike ve modern bir bakış açısı kazandırıyor.
Casanova’nın hayatı ve aşkları daha önce pek çok kez beyazperdeye uyarlandığı halde, ünlü kahramanımız hiç bu denli çaresiz olmamıştı: Kalbinin çalınması karşısında şaşkın ve sevdiği kadın uğruna daha iyi , daha uysal bir erkek olma gayreti içinde bir Casanova ile karşı karşıyayız. Yönetmen Hallström’un en iyi romantik-komedi filmlerinden biri olarak gösterilen “Casanova”da baskı-şehvet, saklanma-kimlik, tutku-aşk gibi çelişkilerin hayata yansımalarını görebilirsiniz.
Filmin konusu tasarlanırken Casanova’ya çağdaş bir kimlik kazandırmak ilk hedeflerdendi: 21. yüzyılın Casanova’sı gençlik dolu, kolay erişilebilir ve duygusal olacaktı. Belirlenen bu hedefe göre senaryo yazarları, Casanova efsanesine yepyeni ,taze ve bambaşka bir bakış açısı getirdiler.
Hallström’ün Casanova’sı, o bilindik yüksek zekası ve kaçamakları haricinde, Katolik Kilisesi Soruşturma ve Cezalandırma Bürosu temsilcisi Rahip Pucci (Oscar ödüllü oyuncu Jeremy Irons) ve adamlarının takibinden kaçmaya çalışırken, kendisinin de çaresizce aşkı kovaladığı kırılgan bir adam olarak karşımıza çıkar. Gizlilikler, kaçışlar, düellolar, oyunlar ve aşk kapanı/tuzağı arasında geçen bu çağdaş romantik komedinin öykü akışı sırasında Casanova da fethetmenin cazibesi ile sevginin gücü arasındaki farkı anlamaya başlar.

Oynayanlar

Heath Ledger Heath Ledger Casanova
Sienna Miller Sienna Miller Francesca Bruni
Jeremy Irons Jeremy Irons Pucci
Oliver Platt Oliver Platt Paprizzio
Lena Olin Lena Olin Andrea
Omid Djalili Omid Djalili Lupo
Stephen Greif Stephen Greif Donato
Ken Stott Ken Stott Dalfonso
Helen Mccrory Helen Mccrory Casanova nın Annesi
Leigh Lawson Leigh Lawson
Charlie Cox Charlie Cox Giovanni Bruni
Natalie Dormer Natalie Dormer Victoria
Lauren Cohan Lauren Cohan Sister Beatrice
Naike Rivelli Naike Rivelli Dark Haired Beauty
Cem Öğretir Cem Öğretir Türkçe Seslendirme
Mehmet Güler (2) Mehmet Güler (2) Türkçe Seslendirme
Özlem Tozkoparan Özlem Tozkoparan Türkçe Seslendirme
Kadir Özübek Kadir Özübek Türkçe Seslendirme
Erol Eren Erol Eren Türkçe Seslendirme
Devrim Parscan Devrim Parscan Türkçe Seslendirme
Rıdvan Çelebi Rıdvan Çelebi Türkçe Seslendirme
Aydoğan Temel Aydoğan Temel Türkçe Seslendirme
Pınar Erengil Pınar Erengil Türkçe Seslendirme
Fatih Özkul Fatih Özkul Türkçe Seslendirme
Edip Saner Edip Saner Türkçe Seslendirme
Müfit Coşkun Müfit Coşkun Oliver Platt Seslendirmesi

Firmalar

UIP (Dağıtımcı)
Hasılat 548.579,0 TL
Toplam İzleyici 71.991
Vizyonda Kaldığı Hafta 25 Hafta

Son Yorumlar (6)

engin yüksel avatar engin yüksel 29 Kasım 2011 17:52:11

6

biraz komik biraz romantik vasati bir film 6/10

ramazanates avatar ramazanates 19 Haziran 2010 20:52:06

10

Aslında basit bir konu ama güzel yansıtılmış.Kostümler dekorlar göz dolduruyor..

raskolnikov19@hotmai 06 Eylül 2009 00:30:09

8

dönemini çok iyi yansıtmış,zleyiciye herşeyiyle ayrı bir dünya tasarlamış eğlenceli bir filmdi...aksiyon ve aşk arayanlar izlemeli...

fdts avatar fdts 26 Şubat 2009 14:28:02

8

bayılıyorum bu filme yaa mükemmel bir film

f_ebru_b avatar f_ebru_b 14 Eylül 2008 20:34:09

7

heath ledger'ı ilk defa böyle bi rolde izledim ve yüzünün ne kadar mükemmel olduğunu,karizmatik olduğunu bikez daha gördüm.çok büyük kayıp dedirtiyo kendine her seferinde.filmde güzel olmuş hatta türüne göre konu çok güzel kurgulanmış bence.

periL 20 Mayıs 2008 20:33:05

casanova çok çapkın bir erkektir.birgün zinadan ve kadın alıkoymaktan tutuklanır.kurtulması için evlenmesi gerekiyordur.onu seven bir kızla nişanlanır ama tam o sıradada francesca adında erkek düşmanı bir kıza aşık olur.onu kendine aşık etmek için ya lanlar söyler ve başarılı olur.uslanmaz çapkın bir erkeğin bitmez tükenmez çapkınlıklarını anlatan bir film.

Yandex.Metrica