Truva

8,63

( 38 kişi yorum yaptı )

Truva

(Troy)

Sinema Filmi

2004

Çağlar boyu iktidar, şan, onur ve gönül meseleleri yüzünden insanoğlu arasında sayısız savaş yapılmıştır. İşte Homeros’un İlyada Destanı’ndan beyazperdeye aktarılan “Truva” da, eski Yunan’da efsaneleşen iki sevgilinin aşkının koca bir medeniyetin çöküşüne sebep olduğu Truva Savaşını konu alıyor…

On yıl süren bu savaşa Truva prensi Paris ile Sparta Kraliçesi Helen’in aşkı sebep olur. Paris’in Helen’i Kral Menelaus’tan çalması aileye karşı büyük bir hakarettir. Kralın kardeşi Mikene Kralı Agamemnon, Helen’i Truva’dan geri getirerek kardeşinin şerefini kurtarmak için Yunanistan’ın tüm ordularını biraraya getirir. Agamemnon’un gerçek amacı, Truva’yı ele geçirerek imparatorluğunun gücüne güç katmaktır.

Kral Prium yönetimindeki surlarla çevrili Truva şehrinin aşılmaz duvarlarının ardında Prens Hektor’un etkili savunması vardır. Savaşın kaderini belirleyecek kişi ise, yaşayan en büyük savaşçı olarak görülen Aşil’dir. Asi ve yenilmez Aşil, şanına şan katmak için Agamemnon’un yanında Truva savaşına katılsa da, sonuçta onun yazgısı da aşk tarafından belirlenecektir.

Wolfgang Petersen’in yönettiği aksiyon, macera, savaş filmi “Troy”un başrollerinde Brad Pitt (Aşil), Eric Bana (Hektor), Orlando Bloom (Paris), Diane Kruger (Helen), Brian Cox (Agamemnon) ve Brendan Gleeson (Menelaus) kamera karşısına geçti. Filmde rol alan diğer oyuncular arasında Sean Bean, Peter O'Toole, Saffron Burrows, Rose Byrne, Julie Christie, Garrett Hedlund, Vincent Regan ve Adoni Maropis ilk sırada yer alıyor.

Senaryosu Homeros’un İlyada isimli eserinde anlatılan Truva Savaşları'ndan yola çıkılarak David Benioff tarafından kaleme alınan filmin müziklerini James Horner hazırlamış.

İlyada’da anlatılan Truva Savaşları Anadolu topraklarında geçmektedir. Filmin galasının yapıldığı her yerde Kültür ve Turizm Bakanlığı “Türkiye tanıtım masaları” kuracak. Ayrıca filmin oynayacağı tüm salonlarda içinde Truva görüntülerinin olduğu Türkiye tanıtım filmi gösterilecek.


Oynayanlar

Julian Glover Julian Glover Triopas
Brian Cox Brian Cox Agamemnon
Nathan Jones Nathan Jones Boagrius
Adoni Maropis Adoni Maropis Agamemnon
Jacob Smith Jacob Smith Messenger Boy
Brad Pitt Brad Pitt Achilles
John Shrapnel John Shrapnel Nestor
Brendan Gleeson Brendan Gleeson Menelaus
Diane Kruger Diane Kruger Helen
Eric Bana Eric Bana Hector
Orlando Bloom Orlando Bloom Paris
Saffron Burrows Saffron Burrows Andromache
Rose Byrne Rose Byrne Briseis
Julie Christie Julie Christie Thetis
Ender Yiğit Ender Yiğit Türkçe Seslendirme
Sungun Babacan Sungun Babacan Türkçe Seslendirme
Umut Tabak Umut Tabak Türkçe Seslendirme
Bora Sivri Bora Sivri Türkçe Seslendirme
Volkan Severcan Volkan Severcan Türkçe Seslendirme
İlham Erdoğan İlham Erdoğan Türkçe Seslendirme
Ali Ekber Diribaş Ali Ekber Diribaş Türkçe Seslendirme
Volkan Ateş Akyılmaz Volkan Ateş Akyılmaz Türkçe Seslendirme
Aziz Güngör Aziz Güngör Türkçe Seslendirme
Faruk Akgören Faruk Akgören Türkçe Seslendirme
Uğur Aslanoğlu Uğur Aslanoğlu Türkçe Seslendirme
Mazlum Kiper Mazlum Kiper Türkçe Seslendirme
Engin Alkan Engin Alkan Türkçe Seslendirme
Zeynep Özden Ayyıldız Zeynep Özden Ayyıldız Türkçe Seslendirme
Ahmet Eres Ahmet Eres Türkçe Seslendirme
Hakan Vanlı Hakan Vanlı Türkçe Seslendirme
Tyler Mane Tyler Mane Aias
Ken Bones Ken Bones Hippasus
James Cosmo James Cosmo Glafkos
Nigel Terry Nigel Terry Archeptolemus
Frankie Fitzgerald Frankie Fitzgerald Aeneas
Owain Yeoman Owain Yeoman Lysander
Joshua Richards Joshua Richards Haimon
Mark Lewis Jones Mark Lewis Jones Tecton
Louis Dempsey Louis Dempsey Aphareus
Vincent Regan Vincent Regan Eudoros
Peter O'Toole Peter O'Toole Priamos

Firmalar

Warner Bros (Dağıtımcı)
Toplam İzleyici 1.692.458

Son Yorumlar (38)

canilecanan avatar canilecanan 15 Ağustos 2019 22:22:24

5

Bu film ne kadar iyi ifade ediyor tartışılır, ancak İlyada destanına da konu olan Troyalı Helen üzerinden "güzelliğin sıkıcılığı" anlatılır. Truva'da dışarıda yüzlerce yiğit savaşıp kırılırken, şehir düşüp kadınlar ve çocuklar öldürülüp tecavüz edili rken, o katliam gürültüleri arasında güzeller güzeli Helen aynasının karşısında oturup uzun uzun saçlarını tarar ve "Ben ne kadar güzel bir kadınım!" der. Bütün savaş onun kaçırılması yüzünden çıkmıştır. Ancak biz bütün o eserde asla anlayamayız gerçekte Paris'i mi seviyor yoksa kocasını mı? Homeros burada peygamberane bir ustalık ve hikmetle güzel (altın orana sahip) kadınların ortak noktasını vermiştir. Filmde Helen'i Diane Kruger oynamıştı. Eric Bana ve Orlando Bloom isimleri aklımda kalmış, bir de Brad Pitt var.

Aslan42902 avatar Aslan42902 25 Mart 2018 00:46:27

10

Çok güzel bir film

farukcemc avatar farukcemc 18 Mayıs 2016 16:51:54

9

Film üç öğe içinde çok başarılı oyunculuk çekimler ve duygu bunun dışında müzikler etkileyici fakat filmi izlemeye değer kılan en önemli özelliği ise savaş sahnelerinin çok başarılı yansıtılışı "producer"(yapımcı)'nın filmin bu sahneleri için büyük m iktarda paralar yatırdığını görebiliyoruz. Filmde karakter olarak orlando bloom ve brad pitt'in gelişimleri çok ayrıntılı ayarlanmışken hector rolüyle oynayan aktörün kişisel gelişiminin eksik kalması üzücü. Aşk ve savaşın çalkantısındaki bu efsanevi zamana dönmek için elinizden geleni yapın ve izleyin!

enginyuksel1982 avatar enginyuksel1982 11 Kasım 2014 12:23:41

8

adamlar bizim topraklarımızı bizden daha iyi anlatıyorlar hakkını vermek lazım 8/10

kaledddd 14 Kasım 2013 17:08:55

5

senaryosu sünmüş bir film

black_eagle_09 avatar black_eagle_09 29 Eylül 2013 13:30:57

7

Oscar alacak kadar iyi bir film olduğunu düşünmüyorum. Beni Gladyatör filmi kadar etkilemedi. Aklımda kalan tek sahnesi Hector ile Achilles'in dövüştüğü sahne oldu. Eric Bana bu filmde öne çıkan oyuncu oldu.

Yandex.Metrica