Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Elveda Lenin (Good bye, Lenin!)

Elveda Lenin

8,66

(7 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 9 Ocak 2004 2 Saat 5 Dk Dram Komedi Tarihi Politik Dram, Komedi, Tarihi, Politik
IMDb puanı: 7.8

Yönetmen: Wolfgang Becker Wolfgang Becker

Ülke: almanya

Oyuncular: Michael Gwisdek, Burghart Klaußner, Alexander Beyer, Florian Lukas, Maria Simon, Chulpan Khamatova, Katrin Saß, Daniel Brühl, Christine Schorn, Jürgen Holtz Devamını Gör...

Konusu : Dünyanın dört bir yanındaki sinema izleyicisinin büyük ilgisiyle karşılanan, ülkesi Almanya’da sosyal bir fenomen haline dönüşen, katıldığı bütün festivallerdeki başlıca ödüllerin sahibi olan ve 2004 yılı Oscar ödüllerinin “En İyi Yabancı Film” dalındaki en güçlü adaylardan biri kabul edilen yılın sürpriz filmi Türk izleyicisiyle buluşuyor. Bir zamanların sosyalist Doğu Almanya’sı fonunda, bir anne ve oğlunun etrafında gelişen traji-komik olaylar doğrultusunda ilerleyen film, son yıllarda sevgi üzerine yapılmış en içten ve incelikli filmlerden biri olma özelliğine sahip. 1989 yılının Doğu Almanyası’nda yaşayan Alex’i, Berlin Duvarı’nın yıkılması ile daha karmaşık ve zor bir dönem beklemektedir. Sosyalist Doğu Almanya’sının önde gelen aktivist vatandaşlarından biri olan annesi, geçirdiği kalp krizi sonucu girdiği komadan uyanmıştır. Komada kaldığı sekiz aylık zaman zarfı içinde, kalbi oldukça zayıf düşen annesinin, yaşayabileceği en ufak bir şok, onu ölümle burun buruna getirecektir. Alex, bu durum karşısında, Duvar’ın yıkıldığını ve annesinin bir zamanlar kendisini bütünüyle adadığı sosyalist ülkesinde, kapitalizmin kazanmış olduğu zaferi, annesinden gizlemeye karar verir. Alex, annesini hiçbir şeyin değişmediğine inandırmak için, en yakın arkadaşını, kız kardeşini, sevgilisini, apartman sakinlerini de bu “oyunun” parçası haline getirerek, Lenin’in her şeye rağmen gerçekten de bir zafer kazandığına dair bir gerçeklik oluşturur. Alex’in bu beyaz yalanları, annesinin sağlığına kavuşup televizyon izlemek ve yatağından kalkıp dışarı çıkmak gibi istekleri ile hepten çığırından çıkar...Haqan

6 Ocak 2013 19:33

Değişim öyle güçlü ve hızlı ki , zayıf bir kalbi durdurabilecek etkiye sahip , hele ki o kalp sosyalizm ve lenin için atıyorsa.. Bunun yanında annesini yaşatmayı kendine görev edinen herkesin sahip olmak isteyeceği türden bir evlat.. Bu film sayesinde doğu alman halkının psikolojilerini daha iyi anladık... İzlenebilecek filmelrden birisidir

Cevap Yaz

Sessiz_Fırtına

15 Temmuz 2012 04:23

film sadece bi ideolojiyi savunan bi film değil. özetle, sosyalizmi saplantı haline getiren bir anneye sahip evladın dramatik bi hikayesi. helikopterle lenin heykelinin geçişi, herkesin antene geçişi,  konvoy halinde  coco cola tırlarının batıdan doğuya geçişi.... teslim olmak değil de ayak uyduramama meselesi. aferin çocuğa, hakkını yememek lazım güzel filmdir.  

Cevap Yaz

Yamanwien

22 Aralık 2010 11:07

Bir kadin var. Inandigi davasi, hülyalari var. Bütün ömrü bu Rüya ugruna mücadeleyle geciyor.

Birgün O Rüya`yi koca göbekli herifler yikar. Fakat kadin herseyden habersiz bir hastahanenin yatak odasinda koma-uyku halindedir.

Bir evlat ortaya cikar. Bir anne icin, sirf onun güzelim Rüya`sini yikilmamasi icin, kendi capinda bir dünya yaratir. Tv Haberlerinden tut, recel kavonozuna kadar herseyi planlayip ortaya döken bir Ogul.

Bir erkek evlat olarak beni cok etkiledi film. O daha gencecik yasindaki cocuga imrendim. O cocuk tek basina Kapitalizim Canavarligina mücadele eden biri. Filmde beni en cok etkileyen sahnelerden biride :"Bu para sizin, paralariniza sahip cikin" haykirisi ve halkin duyarsizligi. Cünkü herkes refah istiyor. Bolluk istiyor. Degermis, anlammis yok. O yüzden Helmut Kohl kalabaliklar icinde alkislanmali. Kapitalizmin O Göbekli doymak bilmeyen istahli adamlari alkislanmali ve marketlerde yabanci ülkelerin büyük sermaya gruplarinin recelleri, konserveleri satilmali.

Bu filmi seyredin. Oturup seyredin. Bu film Modernizm canavarliginda bir genc delikanlinin kalbini, bu kalbin bu Dünyaya karsi koyamasini anlatiyor.

Sagol Wolfgang Becker.

Cevap Yaz

ceyhun_mr

2 Mayıs 2009 14:36

gayet güzel bir film.Fedakarlığın iyi bir şekilde sergilendiği,bir dönem Almanyasını anlatan film aynı zamanda izlerken duygulandırıp,bizleri çeşitli düşüncelere sevk ediyor,düşündürüyor.Bir dönemi iyi bir şekilde yansıtabilen filmler genelde tutulur.Bu film de tutuldu zaten.İzlemenizi tavsiye ederim.

Cevap Yaz

Naklow

15 Ocak 2009 14:47

sosyalizmin o güzel rüyasından kapitalizmin kabusuna dönüşen ve bu dönüşümün anlatan ve emperyalist güçlerin oyunlarını çok iyi anlatan bir türkiye vatandaşının da görmesi gereken bir film.. hem siyaset hemde anne oğul ilişkisinde en güzel film denebilir..

Cevap Yaz

badem ağacı

18 Şubat 2008 12:17

Almanya nın birleşmesiyle birlikte doğu tarafında yaşayan insanlar için büyük bir değişim yaşanır. bu değişimden memnun olan da vardır olmayan da... fakat herşeye rağmen değişim o kadar hızlıdır ki bir oğul annesini  inandığı değerlerle yaşatmak için ona  kapitalizm yerine lenin in zaferinden bahseder. bu beyaz yalanlar bütün zorluklara rağmen devam eder ve anne için tüm hızlı değişime ragmen bambaşka bir dünya yaratılır. hem dramatik hem de komik öğelerle süslü harika bir film. özellikle lenin in heykelinin kaldırışının olduğu sahne asla unutulacak gibi değil.

Cevap Yaz

somethingstupid

28 Ocak 2008 16:51

bi coca cola reklamı her şeyi ifşa eder ..

Cevap Yaz
Yandex.Metrica