Sessiz Amerikalı

6,82

( 0 kişi yorum yaptı )

Sessiz Amerikalı

(The Quiet American)

Sinema Filmi

2002

Yıl 1952… Gizemli ve egzotik şehir Saigon’da Vietnamlılar, Fransa'ya karşı yürüttükleri bağımsızlık savaşını sürdürmektedirler. London Times’in orta yaşlarındaki İngiliz muhabiri Thomas Fowler kentte bir yandan politik gelişmeleri takip ederken, bir yandan da yerel kültürü keşfetmektedir. Dini inançları nedeniyle boşanmaya yanaşmayacak olan Londra’daki Katolik eşi sebebiyle, çok sevdiği genç ve güzel Vietnamlı sevgilisi Phuong ile evlenememektedir. Yakın arkadaşı genç Amerikan ajanı Alden Pyle da Phuong’a aşık olup, onu Fowler’ın elinden almaya kalkınca herşey bir anda altüst olur. Fowler’ın sadece aşk hayatı tehlikeye girmekle kalmamış, aynı zamanda ABD’nin savaştaki rolü hakkında da rahatsız edici bilgiler öğrenmeye başlamıştır.

2003 yılı Oscarlarına ve Altın Küre Ödüllerine “en iyi e rkek oyuncu” (Michael Caine) dalında aday gösterilen “The Quiet American”ı, “The Saint” ve “Clear And Present Danger” filmlerinin yönetmeni Philip Noyce yönetmiş. Filmde Thomas Fowler’ı Michael Caine, Alden Pyle’ı Brendan Fraser ve Phoung’u da Do Thi Hai Yen canlandırıyor. Üçlüye eşlik eden oyuncular arasında Rade Serbedzija, Tzi Ma, Robert Stanton ve Holmes Osborne bulunuyor.

Graham Greene’nin klasikleşen gizemli hikayesinden Christopher Hampton tarafından senaryolaştırılan “The Quiet American” dokunaklı bir aşk üçgenini anlatırken dönemin politik koşullarına dair de önemli şeyler söylüyor. Saygon’un güzelliğini savaşın karmaşası ile birleştirerek gerilimli ve etkileyici bir anlatım oluşturmayı başaran filmin müzikleri Craig Armstrong’a ait.Son Yorumlar

Yandex.Metrica