Cennet

8,33

( 1 kişi yorum yaptı )

Cennet

(Heaven)

Sinema Filmi

2002

“Cennet”, eşini aşırı dozda uyuşturucu yüzünden kaybeden Torino’lu öğretmen Philippa Paccard’ın, onun ölümünden sorumlu tuttuğu uyuşturucu satıcısından öç alma çabasını anlatıyor… Polis olayla ilgilenmeyince Philippa, adaleti kendisi sağlamaya karar vererek satıcının ofisine bir bomba yerleştirir. Fakat işler planlandığı gibi gitmez ve patlama dört masum insanın ölümüyle sonuçlanır. Yakalanan Philippa terörist olduğu şüphesiyle sorguya çekilir. Genç memur Filippo, kadının masum olduğuna inanarak onu kaçmaya ikna eder. Philippa’ya aşık olan Filippo, onun adamdan öc almasına da yardım eder ve ardından iki aşığın kaçışı başlar.

Sinema sanatının usta isimlerinden Krzysztof Kieslowski’nin 1996’daki ölümünden kısa bir süre önce, “Kırmızı”, “Mavi” ve “Beyaz”, “Decalogue” ve “Veronique’in Çifte Yaşamı”ndaki çalışma arkadaşı senarist Krzysztof Piesiewicz ile kaleme aldığı “Cennet”, ikilinin başlamayı planladıkları bir üçlemenin (“Cennet”, “Cehennem” ve “Araf”) ilk bölümü olacaktı. Kieslowski’nin ölümüyle, projeyi “Koş Lola Koş” filminin yönetmeni Tom Twyker ele aldı. “Cennet” yalnızca ilk senaryodan değil, üçlemenin tümü göz önünde bulundurularak çekildi. Filmde Philippa’yı, “Bandits” ve “Elizabeth” gibi filmlerin usta oyuncusu Cate Blanchet; Filippo’yu ise “Gone in 60 Seconds” filminden hatırlayacağınız Giovanni Ribisi canlandırdı. 2002 Berlin Uluslararası Film Festivali’nin açılış filmi olan “Cennet” aşk, intikam ve hataların bedelini ödeme temaları çevresinde gelişiyor. Film, Kieslowski’nin yazdığı son senaryo. Üçlemenin diğer bölümlerinin çekilip çekilmeyeceği henüz bilinmiyor.

Son Yorumlar (1)

kieslowski21 avatar kieslowski21 07 Ekim 2008 23:14:10

8

Krzysztof Kieslowski nin senaryosunu yazdığı son filmi. yönetmenin ona ne kadar saygılı bir şekilde filmi çektiğini göstermiştir. onun kadar iyi çekmesede izlemeye değer bir film. senaryosu müthiştir işlenmiştir. saygılar.

Yandex.Metrica