Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Akıl Oyunları (A Beautiful Mind)

Akıl Oyunları

8,74

(43 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 8 Mart 2002 2 Saat 14 Dk Gizem Dram Biyografi Gizem, Dram, Biyografi
IMDb puanı: 7.9

Yönetmen: Ron Howard Ron Howard

Ülke: ABD

Oyuncular: Judd Hirsch, Josh Lucas, Adam Goldberg, Paul Bettany, Christopher Plummer, Jennifer Connelly, Ed Harris, Russell Crowe, Austin Pendleton, Rance Howard Devamını Gör...

Ödüller: En İyi Uyarlama SenaryoEn İyi YönetmenEn İyi Yardımcı Kadın OyuncuEn İyi FilmEn İyi Erkek OyuncuEn İyi Yardımcı Kadın OyuncuEn İyi SenaryoEn İyi Film

Konusu : En iyi film (drama), en iyi erkek oyunucu (Russell Crowe), en iyi yardımcı kadın oyuncu (Jennifer Connelly), en iyi senaryo, en iyi müzik, en iyi kurgu, en iyi makyaj dallarında toplam 8 dalda Oscar’a aday gösterilen “Akıl Oyunları”nın senaryosu, The New York Times muhabiri Sylvia Nasar’ın yazdığı biyografiye dayanıyor. Kitabı senaryolaştıran ise Akiva Goldman (Oscar adayları arasında). Ron Howard’ı sinemaseverler “Apollo 13” filminden hatırlayacaklardır. John Nash, çok zeki, yakışıklı ve Princeton’un matematik bölümünün en parlak yıldızıdır. Ancak bir süre sonra hayal dünyasına sürüklenir. Kendi isteği dışında zorla tedaviye tabi tutulur. Davranışları giderek tutarsız bir hal alır. Güzel karısı onu çaresizlikten terk eder. Gidecek hiçbir yeri yoktur, sokaklarda amaçsızca dolaşır. Çocukların alay ettiği bu adama karısı Alicia ve matematik topluluğu göz kulak olmaya çalışır. Kim der ki bu adam bir matematik dahisidir? Ron Howard’ın perdeye yansıttığı öykü, yaşanmış bir olaydan yola çıkıyor. Perdede dünkü ve bugünkü matematik dahisini izliyoruz. “Delilikle dahilik arasındaki ince çizginin her iki yanını da yaşayan John’un aslında en büyük başarısı şizofreniyi yenmesi değil, çünkü zaten yenemiyor” diyor yapımcı Graser, “Zafer, Nobel kazanması da değil. Asıl zafer, aklının, ruhunun ve zekasının, şizofreninin karşısında ayakta kalabilmesi” diyor. Gençliğinden beri yalnızlığı seven, atılgan, küstah, kimsenin çözemediği matematik denklemlerini çözen, espri anlayışı biraz kıt John Nash’ı perdede Russell Crowe canlandırıyor. Şizofren bir kişiyi perdede canlandırmak için akıl hastanelerini gezmesi önerilince Russell Crowe reddetmiş “New York gibi bir kentte yaşıyorum. Çok çeşitli akıl hastalıklarını gözlemlemek için Pazar günleri şöyle bir yürüyüşe çıkmak bile yeterli” diyor. BOL ÖDÜLLÜ FİLM “Akıl Oyunları” 8 dalda Oscar’da aday gösterilmesine karşın, şu ana kadar birçok ödülün sahibi oldu. Altın Küre’de en iyi film, en iyi erkek oyuncu (Russell Crowe) ve en iyi yardımcı kadın oyuncu (Jennifer Connelly) ödüllerini alan film, Amerikan Yazarlar Derneği (WGA) ödüllerinde de filminin senaristi Akiva Goldsman da en iyi uyarlama senaryo dalında ödül aldı. Sinema dünyasının en prestijli ödüllerinden BAFTA’da (İngiliz Film Akademisi) ise Russell Crowe en iyi erkek oyuncu, Jennifer Connelly ise en iyi yardımcı kadın oyuncu dallarında ödül kazandı.Ronaldinho.Gaucho

17 Haziran 2018 13:08

Gerçekten harika bir filmdi. Özellikle final sahnesi harikaydı. Russell Crowe 1 numara...

Cevap Yaz

capone

20 Kasım 2016 18:10

baştan sona ilk defa dün gece izlediğim ve nash çiftine; özellikle alicia nash'e hayran olduğum filmdir.

Cevap Yaz

black_eagle_09

14 Ekim 2013 00:38

Bir sonraki olayı asla tahmin edemeyeceğiniz, sürükleyici bir film. Russell Crowe daha nasıl bir oyunculuk sergilemeliydi ödül almak için. Bu kadar başarılı bir uyarlama her zaman yapılamaz.

Cevap Yaz

erakman

29 Temmuz 2013 10:01

Filmi bu kadar geç izlemem talihsizlik.R.Crowe ve Ed Harrıs oldukça başarılı.Delılik ile dehalık arasındaki çizgiyi gözler önüne seren bir film.

Cevap Yaz

lebkuchen

15 Ocak 2013 13:25

russel crowe filmde,'ikinci el bilgilerle' yetinmeyen bir dehayı canlandırıyor: evreni yöneten yasalar ve matematik söz konusu olduğunda, önce var olanı seyrediyor, sonra gidip kendi teorisini kendisi kuruyor.zeka ile delilik arasındaki ince çizgide geçen film, aslında yalnızlıklarla örülü bir aşk öyküsünün üzerinde yükseliyor..Mutlaka izleyin,izlettirin..

Cevap Yaz

Buket..

7 Kasım 2012 00:42

izlediğim en güzel film!

Cevap Yaz

Senden Başka

12 Eylül 2012 18:37

En sevdiğim yabancı filmlerden biri .İktisat derslerine konu olan bir sahnesi var. Hoca ,bardaki sahne dediğinde hatırlayamadım bardaki sarışın kız dediğinde ancak hatırladım .(Nash'in oyun teorisi ) Benim anladığım ;dimyata pirince giderken eldeki bulgurdan olma 'hali :)

Cevap Yaz

enginyuksel1982

1 Eylül 2012 15:04

böyle bir filmi eleştirmek değil sadece takdir etmek gerekir 9/10

Cevap Yaz

portiangel

9 Mart 2012 00:20

bu film bana BENİM ADIM SAM adlı filmin verdiği hazzı verdi.arşivde olmazsa olmaz bir film.hastalıklarımız bedenimizde değil ruhumuzdada olabilirler ve insanoğlu eğer irade ederse kalbiyle onu yenebilir..

Cevap Yaz

howarda101

16 Ocak 2012 16:50

şizofrenin kabusu gerçekle gerçek olmayanı ayıramamaktır.. gerçekten çok güzel bir film zaten bu rolu russell crowe çok iyi oynamış. bu roller ona çok iyi yakışıyor, zirveden dibe ve tekrar zirve gladyatörde bu temalı bir filmdi iyi oynamış akıl oyunlarınıda..filmde en güldüğüm sahne ders çıkışı nobel ödülü temsilcisiyle karşılıp dersten çıkan  bir öğrenciye bunu görüyormusun demesi idi :) ayrıca tim robbins de çok iyi oynuyanbilirdi diye düşünmektende kendimi alıkoyamıyorum..ama yine de arşivde kesinlikle bulunması gereken bir film ..

Cevap Yaz
Yandex.Metrica