Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Körebe (Körebe)

Körebe

8,46

(11 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 1 Ocak 1970 1 Saat 33 Dk Gerilim Dram Psikolojik Duygusal Gerilim, Dram, Psikolojik, Duygusal

Yönetmen: Ömer Kavur Ömer Kavur

Ülke: türkiye

Oyuncular: Arslan Kacar, Nurettin Şen, Sevda Aktolga, Tomris Oğuzalp, Ferda Ferdağ, Tuluğ Çizgen, Aykut Sözeri, Cihan Ünal, Türkan Şoray, Ümit Yesin Devamını Gör...

Konusu : Meral (Türkan Şoray) 6 yaşındaki kızı Elif'le yaşamını sürdüren dul bir kadındır. Elif bir gün ortadan kaybolur. Tüm aramalara karşın Elif bir türlü bulunmaz. Meral'in eski kocası Halis (Aykut Sözeri) ve avukatı Turgay da (Cihan Ünal) aramalara katılırlar. Bu arayış sırasında Meral ile Turgay bu kader birliği sırasında birbirlerine kaynaşırlar. İki yalnız insan arasında duygusal bir ilişki başlar ve Elif sonunda bulunur.Göztepe

5 Mayıs 2014 23:46

Çok güzel bir film kızı kaçırılan bir anne ve sonrasında gelişen olaylar hem heyecanlı hem sürükleyici müzikleride çok hoş bir film. Filmde Türkan Şoray ile Cihan Ünal fazlasıyla ön plana çıkmışlar çocuğunu sokaklarda aradığı hatta her yeri alt üst ettiği birde çocuğunu tren'de aradığı sahneler çok iyidi sultanın. Umursamaz bir baba boşanmış kocasından boşanmış ve herşeyi tek başına yapmaya çalışmasıyla filme farklı bir hava katmış.

Cevap Yaz

performer

5 Mart 2014 21:58

muhteşem bir film. müziği ile herşeyi ile farklı özgün bir film.

Cevap Yaz

t_rex

27 Mayıs 2011 10:52

"...Adeta hep beraber  döveriz...cümlesi hoş!

Cevap Yaz

eylül fırtınası

24 Ocak 2011 20:44

Olayla hiç ilgisi olmayan masum insanların tesadüf ya da yanlışlık neticesinde kendilerini birdenbire karmaşık ve tehlike dolu durumların içinde bulması Hitchcock sinemasının en belirgin unsurlarından birisidir.

Ustanın Çok Şey Bilen Adam,Arka Pencere,Gizli Teşkilat,Yanlış Adam gibi filmleri bu temayı kullandığı filmlerinden bazılarıdır.Örneğin,Çok Şey Bilen Adam filminde tatil için Fas'a giden bir çift tesadüfen bir cinayete tanık olur ve bu tanıklık kızlarının kaçırılmasına sebep olur.Kendilerini bir anda uluslarası bir casusluk serüveninin içinde buluverirler.

Ömer Kavur'un 1985 yılında peşpeşe çektiği Amansız Yol ve Körebe filmleri Hitchcock'un bu favori teması üzerine kurulu ve sinemamızda iyisine rastlamanın pek mümkün olmadığı gerilim türünün iki güzide örneğidir.

Amansız Yol filminde, İatanbul'dan Mardin'e uzanan hatta ,arkadaşının dolandırdığı adamlar tarafından takip edilen ve başı belaya giren bir adamın, yanında arkadaşının karısı ve kızı ile beraber yaşadığı heyecan ve korku yüklü yolculuk  anlatılır.

Körebe'de ise yanlışlıkla kaçırılan küçük bir kız çocuğunun,babasının avukatı tarafından fedakarca ve türlü tehlikelerle dolu bir süreçte izinin sürülerek bulunması konu edilir.

Körebe alttan alta dengeli şekilde yükselen gerilimi,heyecan ve merak duygusunun biran bile düşmediği ritmiyle gerçektende çok başarılı bir Ömer Kavur çalışmasıdır.Seyirciyi sürekli empati kurmaya yönelten,filmdeki karakterlerin endişe ve kaygı duygularını birebir seyirciye hissettiren bir dramatik yapıya sahiptir.

Filmin başrol oyuncusu Türkan Şoray'dır.Kızı kaçırılmış bir annedir, derin bir üzüntü ve kaygı içinde gece gündüz uyumadan pencere kenarında kızının yolunu gözlemektedir.

Ancak filmin asıl ağırlıklı karakteri ve sürükleyici gücü Cihan Ünal'ın  canlandırdığı avukat Turgay karakteridir.Bitmek tükenmek bilmeyen bir azim ve sabırla küçük kızı arar,ipucu peşinde koşar durur.O kadar iyiniyetli ve güven veren birisidir ki bir süre sonra kızın annesinin dramını unutur,ya bulamazsa diye avukat için üzülmeye başlar ve başına birşey gelecek diye tasalanmaya başlarız.

Avukatın kızı kaçıran Cengiz Sezici'yi bulduğu ve lafla ikna edemeyip, kaba kuvvete başvurmak zorunda kaldığı sahnede ''Elinden geleni ardına koyma,gel ulan'' diye Allah ne verdiyse  girişmesi filmin gevşeme ve kopma noktasıdır.O sahneye kadar merak ve huzursuzluk içinde kıvranan izleyici artık avukatında efendiliği bir yana bırakıp coşmasıyla rahatlar ve çözülür,adeta hep beraber döveriz yanlış kızı kaçıran Cengiz Sezici'yi.

Finalde bitkin bir halde pencere kenarında sabahlamış Türkan Şoray kızını görünce inanamaz ve sevinçle yerinden fırlar ve kızına sarılır.Gayet duygusal bir sahnedir,bu mutluluğun mimarı avukata gidip sarılasınız gelir.

Körebe şüphesiz Ömer Kavur filmografisinin en önemli filmlerinden birisi değil.

Yönetmenin içerikten çok biçime önem verdiği ya da biçim arayışlarına girdiği filmlerinden birisi.

Ancak her Ömer Kavur filmi gibi farklı,özgün ve kaliteli...

Not:Bu film,Türkan Şoray'ın kızı Yağmur'u doğurduktan sonra çektiği ilk filmdir.Şoray'ın dikkat çekici fazla kiloları doğum sonrası kilolardır.

 

Cevap Yaz

Glasscow

1 Mayıs 2009 23:49

ömer kavur'un en kötü filmi. bunu rahatça söyleyebilirim. bu kadar içi boş bir hikaye için toplanan oyuncu kadrosunu görünce ağlamaklı oluyorum. bu senaryoyu ömer kavur çekmese, sıradan bir yönetmen çekse; bu büyük oyuncular filmde ter akıtır mıydı acaba? pek sanmıyorum. ömer kavur ve macit koper'in birlikte yazdıkları senaryo tam bir döküntü. ömer kavur, reji koltuğunda epey ter dökmüş filmi toplamak için. ama yine de olmamış. kötü üzümden iyi şarap olmaz.

Cevap Yaz

fulda

1 Ağustos 2008 23:20

Ömer Kavur'un cocuklarimizi ele alan ikinci filmi.Bu filmiyle yönetmen Istanbul'un bilmedigimiz, ya da bilmek istemedigimiz baska bir yüzünü gösteriyor bize. Oyuncu kadrosu ve müzigiyle mükemmel olan bu filmi izlemediyseniz zaman gecirmeyin fazla ...

 

Cevap Yaz

capone

28 Haziran 2008 22:17

Türkan Şoray ın en güzel filmlerinden biri daha.İlkokul çağındaki kızı kaçırılan banka memuresi Meral yavrusunu bulmak için tüm İstanbul u altına üstüne getirir.Umudunu kesmişken evlat acısının ne demek olduğunu bilen iyi yürekli avukat Turgay tarafından bulunur ve ana kız yürekleri dağıtan bir sarılmayla film sonlanır

Cevap Yaz

performer

9 Haziran 2008 19:05

mutlaka izleyin. ömer kavur filmlerinin ağır olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. izleyin bu diğer filmlerinden farklı. yusuf ile kenan tadında bir film.

Cevap Yaz

erakman

9 Temmuz 2007 01:54

ömer kavur 'un en ii filmi.muhteşem bir kurgu.türk sinemasında türünün ender örneklerinden...

Cevap Yaz

csen

20 Kasım 2006 19:09

keyifle izlenebilenecek filmlerden..

Cevap Yaz
Yandex.Metrica