Ateşten Gömlek

8,90

( 9 kişi yorum yaptı )

Ateşten Gömlek

Sinema Filmi

1923

Film, Kurtuluş Savaşı'nda başından yaralanmış bir yedek subay olan Peyami'nin Ankara'da yazdığı hatıralarından oluşmuştur: Peyami, işgal yıllarında İstanbul'daki evlerinde, İzmir'de kocası ve çocuğu Yunanlılar tarafından öldürüldükten sonra kendilerine sığınan

Ayşe ve arkadaşı İhsan'la yurt savunması konusunda görüşmeler yapar, Fatih ve Sultanahmet mitinglerine katılır, sonra da bir yedek subay olarak Anadolu'ya geçer. ilkin gittikleri Adapazarı civarında düşmanla çarpışan müfrezelerden birinin başında bulunan Ahmet Rıfkı, Ayşe'den aldığı ilham ve vatan sevgisiyle çarpışırken vurularak ölür. Ayşe, gerek İhsan, gerekse Peyami için, vatan sevgisiyle kadın sevgisinin birbirine karıştığı bir ilham kaynağı, bir 'ateşten gömlek' olmuştur.

'Milli Mücadele' içinde olaylar şöyle gelişir: İhsa n bir köyde tanıdığı bir köylü kızı olan Kezban'ı korur; bu koruma Kezban'ın gönlünde ona karşı onulmaz bir aşk uyandırır. Ama İhsan savaş içindedir ve Ayşe'yi sevmektedir. Bundan dolayı Kezban'ın sevgisini kabul edemez ve çocukluktan yeni kurtulmuş olan bu genç kızın Çerkez asıllı bir çavuşla evlenmesini sağlar.

İhsan, Eskişehir'de görev verirken, burada hemşire olarak bir hastanede çalışan Ayşe'ye karşı yakınlık duyduğunu belli eder; Ayşe de vatan kurtulup İzmir alındıktan sonra onunla evlenmeyi kabul eder. Ancak
İhsan'ın Ankara'da bulunduğu sırada bazı tanıdık kızlarla yakınlık kurması ve bunlardan biriyle çektirdiği fotoğrafın sonradan Ayşe'nin eline geçmesi, aralarındaki hissi ilişkiyi bir ara zedelerse de, zamanla durumları yeniden düzelir. Peyami de gizli bir aşkla Ayşe'yi sevmekte ve bir 'ateşten gömlek'in yakışını bağrında duymaktadır. Ama bu duygusunu Ayşe'ye hiçbir zaman açamaz.

İhsan bir ara 'milli kuvvet'e aykırı tutumdaki bir köy halkı tarafından yakalanır ve tutuklanır. Aynı köyde bulunan ve milli kuvvetlere hainlik etmiş kocasından bezmiş olan Kezban'ın yardımıyla bu kötü durumdan kurtulur, fakat Kezban da sevdiği adam uğrunda canını verir. Sonunda 'İzmir Taarruzu' başlar. İhsan, Peyami ve Ayşe aynı cephede vazife görmektedirler. Savaşın kanlı bir safhasında, bir bombardıman sırasında İhsan'la Ayşe vurulur; ölü gövdeleri yan yana yatırılır.

Künye

Yönetmen Muhsin Ertuğrul
Senaryo
Yapımcı Kemal Seden , Şakir Seden
Görüntü Yönetmeni Cezmi Ar
Eser
Tür Dram, Savaş
Özellikler Siyah Beyaz
Ülke Türkiye
Etiketler Belge, Cephe, Romandan Uyarlama, Sultanahmet Mitingi, Türk Kurtuluş Savaşı, Daha Fazlası

Firmalar

Kemal Film (Yapım)

Son Yorumlar (9)

ekahyaoglu 21 Şubat 2019 11:36:28

8

Örnek ve önemli bir film

sinemaseverim avatar sinemaseverim 28 Ocak 2015 14:05:01

► Halide Edip Adıvar'ın Cumhuriyetin ilanından sonra; Kurtuluş savaşı içinde sıcak anıların etkisi ile yazılmış Ateşten Gomlek romanı genç cumhuriyetin ilk sinema filmi olarak Muhsin Ertuğrul tarafından yazılarak yönetilir . Kurtuluş savaşının en sı cak günlerinde Ayşe, İhsan ve Peyamı arasında ki dostluk ve aşk öyküsü, kahramanların ölü-mü ile sona erer. Peyami tuttuğu anı defterinde; annesının kendisi ile evlendirmeyi düşündüğü Ayşe'ye önce ilgi duymaz ise de Ayşe ile İhsan'ın yakınlaşmasını izlerken kendisı de ilgi duymaya başlar; üçü de ateşin içindedirler ve diğer yan kahramanlar ile canlarını ortaya koyarlar.

Filmin senaryosu, romanı adım adım izlemektedir. Zamanın şartları (cumhuriyetin ilk günleri) filmin son derece ilgi ile karşılanmasına neden olur. Aynı roman 1950 yılında Vedat Örfi Bengü tarafından ikinci kez çekilirken, senaryo da Bengü tarafından yazılır. Aşağı yukarı aynı senaryodan (ufak farklılıklarla) çekilen ikinci versiyon zamanın getirdiği teknik nedenlerle üstün özellikler taşısa da oyuncuların performansı birincide daha iyidir.

Her iki filmde de oynayan Refik Kemal Arduman (ikinci de başrol İhsan) ikincisini, ilkini pek bilmeyenler beğendiler" diye anlatıyor. Ziya Öztan'ın TV için dizi film olarak çektiği ve adını Ateşten Günler olarak değiştirdiği üçüncü versiyon ıse sonradan yeniden kurgulanarak, sinema için hazırlandı.

Romanı izleyen -Peyami'nin anı defterine geri dönüşlerle anlatılan- dizinin yeniden sinema için kurgulanan son versiyonu, süresinin kısalması nedeni ile, bazı bölümlerin çıkartılması sonucu olay akışında kopukluklar içeriyordu. (Orhan Ünser, “Kelimelerden Görüntüye”, syf, 21) yalçın özgül

sinemaseverim avatar sinemaseverim 22 Ocak 2015 22:51:51

Tarihi kostümlerle çevrilen bu film, müesseseye (Kemal Film) gayet pahalıya maloldu. Üstelik oynayanlann çoğu tiyatro aktörü olduğu için sahneler bir türlü tabiiliğini bulamamıştı. Eser olduğu gibi filme çekilmiş tiyatro durumunda kalıyordu. Daha çok savaş ve macera filmlerinin geçer akça olduğu yıllarda sessiz sinema devrindeki bu şarkılı oyun başansız bir deneme oldu. Hiç iş yapmadı. (Zahir Güvemli, Sinema Tarihi 1960 Varlık İst.)

AlperKus avatar AlperKus 21 Ekim 2013 20:06:02

10

KONU: İzmir'de kocası ve çocukları öldürüldükten sonra İstanbul'daki akrabalarının yanına gelen, sonra da Kurtuluş Savaşı sırasında Anadolu'ya geçen Ayşe'nin öyküsü. Ayşe'nin kişiliğinde vatan sevgisi ile kadın sevgisini birlikte tanıyan üç subayın ö yküsü de verilir filmde. Adeta bu sevgi "Ateşten Gömlek" gibi sarmıştır bu subayları. Savaş içinde kahramanlıklar, ihanetler görülür. En sonunda Ayşe ve savaştan sonra evleneceği İhsan, İzmir hücumu sırasında şehit olurlar.

mkurtsen avatar mkurtsen 23 Mayıs 2009 15:49:05

9

O YILLARDA (1923) DIŞ BASINDA TÜRK SİNEMASININ EN DİKKATE DEĞER YAPITLARINDAN BİRİ OLARAK TANITILAN M.ERTUĞRUL'UN BU ÇALIŞMASINDAKİ BAŞKA VE ÇOK BİLİNEN BİR ÖZELLİK DE İLK KEZ BİR FİLMDE TÜRK KADIN OYUNCULARIN KULLANILMASI (NEYYİRE NEYİR ERTUĞRUL VE BEDİA MUVAHHİD) ..BEDİA MUVAHHİD ANLATIYOR ;1923 DE BEN MUVAHHİDLE YENİ EVLENMİŞTİM. HALİDE EDİP HANIM'IN ATEŞTEN GÖMLEK'İNİ FİLME ALMAK İSTEMİŞLER. HALİDE EDİP HANIM DA BU ROLÜ ANCAK BİR TÜRK KADINI OYNAYABİLİR DEMİŞ. ERTUĞRUL MUHSİN BENİMDE MUVAHHİD'İN DE İYİ ARKADAŞIMIZDI,AİLE DOSTUMUZDU. GELDİ. MUVAHHİD'E KARIN OYNAR MI DEDİ. BEN ÇOK SEVİNDİM, FİLM OYNAMAK O ZAMAN HİÇ BEKLEMEDİĞİM BİR ŞEYDİ. BİRDENBİRE PEKİ,  DEDİM, FİLMİ ÇEVİRDİK. ..  (KAYNAK TÜRK SİNEMA TARİHİ G.SCOGNAMİLLO  1896-1986 )

emre84 avatar emre84 30 Nisan 2009 12:12:04

Çok önemli ve başarılı bir film senaryo ve cast mükemmel

Yandex.Metrica