Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Fikrimin İnce Gülü - Sarı Mercedes

Fikrimin İnce Gülü - Sarı Mercedes

8,82

(44 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 1 Ocak 1970 1 Saat 35 Dk Aksiyon Dram Komedi Aksiyon, Dram, Komedi

Yönetmen: Tunç Okan Tunç Okan

Ülke: almanya, fransa, türkiye

Oyuncular: Nihat Nikerel, Nuran Oktar, Hüseyin Erkanlı, Ferdi Akarnur, Hikmet Karagöz, Gülen Karaman, Serra Yılmaz, Mustafa Suphi Baltacı, Aslı Seçkin, İhsan Baysal Devamını Gör...

Ödüller: En İyi Erkek OyuncuEn İyi YönetmenEn İyi SenaryoEn İyi KurguEn İyi 2. Film

Konusu : Filmde, Almanya’dan aldığı otomobiliyle Türkiye’ye gelen Bayram’ın dönüş yolunda yaşadıkları anlatılır. Ankara’nın bir köyünde büyümüş olan Bayram yıllar önce işçi olarak Almanya’ya gitmiştir. Orada çalışırken biriktirdiği paralarla aldığı otomobile Balkız adını verir. Arabasıyla köyüne dönerken sevdiğine kavuşmak ve herkesin saygısını kazanmak niyetindedir. Fakat yolda başına gelenler ve sevdiği Kezban’ın başkasıyla evlendiğini öğrenmesiyle Bayram’ın hayalleri yıkılacaktır.

Yapımcı

Kurgu

Yapım Ekibi

Yönetmen Ekibi

Kamera Ekibi

Post-Prodüksiyon

Işık Ekibi

Sanat Ekibi

Makyaj Ekibi

Ses Ekibi

SeslendirmeMetin

1 Ağustos 2020 19:26

Enfes bir içsöyleşi zeytinyağı konumları ve hiç anlayamadığım,Almanya'dan gelirken feribot ne alaka !? Ama mükemmel olmuş.

Cevap Yaz

enginyuksel1982

21 Nisan 2020 14:33

Yıllar öncesinden günümüze dek süregelen sorunların aynası olmaya devam eden bir film 8/10

Cevap Yaz

enginyuksel1982

14 Ocak 2020 10:19

Yıllar öncesinden günümüze dek süregelen sorunların aynası olmaya devam eden bir film 8/10

Cevap Yaz

performer

20 Mayıs 2019 19:34

filmin bazı yerleri sesli bazı yerleri dublajlı çekilmiş gibi... orhan oğuz'un kamerası muhteşem ve ayrıca kurgu da inanılmaz başarılı... filmde beğenmediğim tek şey diyalogların aşırı doğal olması ki macit koper çok iyi bir senarist, sanırım tunç okan'ın senaryoya müdahalesi çok fazla olmuş gibi... ama tabiki burada ki doğal olmuş dememdeki kasıt daha ağdalı yada sokak jargonu tarzında diyalogların olmayışı... ama genel anlamda çok önemli bir film olduğunu kimse inkar edemez...

Cevap Yaz

Antalyalı96

8 Şubat 2019 19:12

Aldığı Ödüllerini Sonuna Kadar Hak Eden Güçlü Bir Yapım Çok Şey Anlatıyor

Cevap Yaz

SarpBayhan

22 Eylül 2017 23:32

Fikrimin İnce Gülü yada lokal adıyla Sarı Mercedes sinemamızın en değerli filmlerinden biridir. Ben daha önce bu filmin romanını da okudum. Romanda en az film kadar etkilidir. Ama kitaptaki bazı bölümler filme eklenmemiş. Mesela askerlikle ilgili sah neler filmde yoktu. Güzel bir yol hikayesi olan bu filmde en gereksiz sahne İlyas Salman ve Saadet Gürses'in araba içindeki uygunsuz sahneleriydi. Filmde anlatılan hikaye İbrahim'in hakkını yiyerek Almanya'ya giden Bayram'ın burada kendisine yardım eden Veliye zor zamanında yardım dahi etmemesini, Bayramın bencilliğini, egoizmini anlatan sonunda da çok sevdiği arabasını kendi eliyle hurdaya çevirmesini anlatan etkili ve duygusal bir film. Ayrıca ben Kezban karakterini oynayan oyuncuyu ilk gördüğümde Pembe Mutlu sanmıştım. Yabancı olduğunu daha sonra öğrendim.

Cevap Yaz

AlınYazısı

8 Nisan 2017 09:41

Aslında Olmayacak Duaya Amin demekti bayramın ki. Sağ salim dönse acaba. Kezban onu kabullenecekmiydi. Bence hayır. İbrahim’in gideceği almanyaya katakulli yaparak kendisi giden Bayram geçmişte hep ezilmiş horgörülmüş değer verilmemiş basit bir insan sıfatıyla köy yerinde yaşayan biriydi. Tek derdi Kezban isminde bir kızdı. Tabi bu kızı alabilmek için iş güç sahibi olmak biraz zengin olmak gerekliydi. Bu kızı alabilmek için kardeşi olan ibrahim’in tek umudu olan almanyaya kendisinin gidip hiçbir şey olmamış gibi geri dönerek köy yerinde davul zurna ile karşılaşacağını sanan bayram aslında hatayı en başında yapmış suçlu biriydi. Türkiye sınırlarına girer girmez başkasının umutlarını çalan bayramı hazin bir son bekliyordu. Her yolun başında bin musibet ve çeşitli şansızlıkların içinde bulur kendini. Bu İbrahimin bedduası, kezbanın ahı köylünün ve amcasının haklarını haram etmesinden kaynaklanıyordu belki. Ama o hep içinde bir umut ile köyüne yaklaşıyor. Alınterimle aldım dediği Balkızına derdini geçmişini ve geleceğini anlatıp duruyordu. Traji komik bir hikayesinin yanında aslında bir suçlunun karakterini izliyoruz. Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste dedikleri olay bu olsa gerek. Filmin bütün hikayesini aslında Küçük çoban finalde anlatır. Arabanın kazasından sonra İlyas Salman’ın ağladığı o sahne herşeyi anlamaya yeterdir. Herşey bitmiş giden gitmiş yıkılan yıkılmış. Yolun sonuna geldiğini anlar. Dört yola gelince ne yapacağını bilemeyen Yitik bir delikanlı ve suçluluk psikolojisinin yaşattığı durum bu kadar gerçekçi anlatılabilirdi. Öksüz bayram, sümüklü bayram, işe yaramaz bayram diyerek köy yerinde alay edilen, insan yerine konulmayan bayram. Çöpçülük yapıp kendisini Bmw fabrikasında montaj hattında çalışan olarak anlatan Garip bayram. İlyas Salman’ın en iyi filmlerinden biridir. Tunç okan başarılı bir şekilde yönetmiş. Kurguda bi o kadar başarılı. Bayram’ın her yanı aslında suçluluk psikolojisi ile doludur. Kezbanı sevip solmaz ile beraber olması, solmaza umut verip ondan faydalanarak Türkiye’ye götürmemesi. Yolda kaza yapıp Almanyada kendisine kucak açan aileyi görmemezlikten gelmesi. Vapurdaki sarışına söylediği yalanlar. İbrahime sen git ben sana sağlık raporunu yollarım diyerek kendisinin Almanya’ya gitmesi ve daha bir sürü şey. Bu rolü İlyas salman’dan başkası oynayamazdı.

Cevap Yaz

Rıza_Nur

23 Temmuz 2016 15:12

Serra Yılmazı sevmem.Oyunculuğunu beğenmem ama bu filmde iyi oynamış...

Cevap Yaz

Kpax08

10 Şubat 2015 16:30

Bu filmi izlediğimde dedim ki bu role İlyas Salman'dan başkası gitmezdi. Çünkü süper bir oyunculuk var. Mercedes kaza yaptıkça İlyas Salman'la birlikte bende üzüldüm daha ne diyeyim. Aracına taş fırlatan kamyoncu ile diyalogları çok başarılı olmuş.

Cevap Yaz

Loverman

7 Kasım 2013 19:48

bayram karakterinin bir sahtekarlık yaptığı ve onun cezasını bir şekilde çekmesi filmin ana konusunu oluşturuyor. 72-80 arası üretilmiş w116 modeli başka bir değişle halk dilinde manda kasa olarak bilinen mercedesin yavaş yavaş hurdaya dönmesi de filmi özellikle sürükleyici kılmıştır.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica