Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Zıkkımın Kökü

Zıkkımın Kökü

8,75

(38 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 1 Ocak 1970 Dram Dram

Yönetmen: Memduh Ün Memduh Ün

Ülke: türkiye

Oyuncular: Mahmut Hazım Kısakürek, Hüseyin Ünlü, Necdet Yakın, İsmail Ökke, Erdal Cindoruk, Eray Demirkol, Sırrı Elitaş, Günay Girik, Elif İnci, Meriç Başaran Devamını Gör...

Ödüller: En İyi Yardımcı Kadın OyuncuEn İyi Görüntü Yönetmeni

Konusu : Küçük Muzo (Emre Akyıldız), yoksul bir ailenin çocuğudur. Adana'da bir gece konduda, annesi, trahomlu ağabeyi ve işsiz babasıyla (Menderes Samancılar) birlikte yaşamaktadır. Muzo, mahallede darı satarak, ev kirasını bile veremeyecek kadar büyük bir sıkıntıya düşen yoksul ailesine katkıda bulunmaya çalışır. Balonları çok seven, ama parasızlıktan onlara sahip olamayıp balon satıcılarının peşine takılarak düşler kuran Muzo'nun çocuk yüreğinde asıl tutkusu sinemadır. Eski film parçalarını birbirine ekleyerek, tahtadan yapılmış bir oyuncak göstericiyle, mahalle arkadaşlarına sinemacılık yapar. Aradan 10 yıl geçmiştir. Sevimli bir delikanlı olan Muzo, yeni komşularının kızı ile ilk aşkını yaşar. Bu sevdanın sonunda evlilik gündeme gelirse de Muzo, okumayı seçecektir.AlınYazısı

27 Temmuz 2016 10:15

Samimi ve sıcak bir film bir yazarın hayatını konu alır. Tema yaşam zorluğu ve ümittir. Ailede ümit bağlanan ufacık bir çocuğun büyük hayalleri de vardır. Anne rolünü oynayan kadın çok başarılı. Dikkat edilmesi gerek bi nokta muzonun yemeğinin hep ekmek zeytin olması. O dönem yaşanan zorluklar, ve yokluk çok güzel anlatılmış. Babasının takunyadan ayakkabı yapması ayrıca dikkat edilmesi gereken nokta. Menderes samancılar ve çocuk oyuncu Gayet iyi oynamışlar. Yönetmenlik Koltuğunda bir usta var…Büyük muzo rolüyle Kılıbık filminden hatırladığımız oyuncuda iyi bir oyun çıkarmış. Elif İnci’nin kısa rolü var. Filmde anlatılanlar ve çocuk oyuncu muzonun yaşadıkları hayalleri ümitleri izleyiciyi koltuğa bağlıyor. Kısacası sıcak ve masum bir film. Mutlaka izlenmeli.

Cevap Yaz

dioy

2 Ağustos 2014 22:32

Aşağı yukarı babamın çocukluğunun geçtiği zamanları anlatan çok güzel bir film olmuş. Maalesef daha yeni izledim. Aynen babamın anlattığı gibi bir "yoklar zamanı". Okula giderken tahta takunya giydiğini anlatırdı. Tek çeşit (genelde hep aynı çeşit) yemeğe kaşık salladıklarını söylerdi. Yokluğun tabana yayıldığı ve hemen hemen her kesimin iliklerine kadar hissettiği "yoklar zamanı". Zaman zaman yürek burkan, kimi zaman tebessüm ettiren (özellikle Müjgan ın arkasından ağlayan Sırrı Elitaş ın, sandıktan çamaşırlarını çıkarıp bu Mügan ın donuydu diye iç çekmesi çok komikti), en çokta baloncuya ağız dolusu küfür ettiren güzel bir film olmuş.

Cevap Yaz

gemilervebiz

14 Mayıs 2014 22:12

film çok güzel.ama filmde bir mantık hatası var: film adana 1949 diye başlıyor.film afişinde ise aysel bataklı damın kızı adlı 1934 yapımı film var.

Cevap Yaz

sinemadelisi

10 Şubat 2014 03:25

1950'lerin Adanasında geçen sımsıcak bir öykü.Muzaffer İzgünün aynı adlı öyküsünden uyarlanmış bir Memduh Ün başyapıtıdır .Filmn kurgusu ve o yılların sımsıcak Adanası çok güzel birleşmiştir.Küçük bir çocuğun okuma azmiyle yanıp tutuşması ama bunu önünde fakirlik gibi bir engel olması küçüklükte bu yana türlü işlerde çalışması çok güzel bir öyküydü.Yer yer komik yer yer burnumun direğini sızlatan harika bir film olmuş.Küçük Muzaffer rolündeki çocuk oldukça başarılı.Ama bu filmde hemşehrim Menderes Samancılar Adana şivesini harika kullanmıştır.Hayalperest, umudunu yitirmeyen,şefkatli,çocuklarını çok seven her zaman umut dolu baba rolünü çok iyi canlandırmıştır.Tüm emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.

Cevap Yaz

Göztepe

16 Nisan 2013 16:01

Yazarımız Muzaffer İzgü'nün kendi hayatını romana aldığı Zıkkımın Kökü sinema çevrimi başarılı kusursuz dört dörtlük bir film. Film ayrıca Adana'da çekilmiş cidden çok güzel. 1949 yıllarına gidilmiş o yılların Adana'sı insan ilişkileri ve o yılların teknolojisi geçim kaynakları falan süper bir film bence 90'lı yılların başyapıt filmlerinden !

Cevap Yaz

desree

4 Ağustos 2009 22:35

Çok güzel sıcacık bir film her defasında zevkle izlerim, küçük muzo' nun hayata hep olumlu bakışı, küçücük baraka evlerinde verdikleri yaşam savaşı izlenmeye değer.

Cevap Yaz

fitzy

19 Mayıs 2009 17:56

adanalı yazar muzaffer izgünün kendi yaşam öyküsü film fakirliğin zirvesini anlatıyor

Cevap Yaz

rasim78

5 Mart 2009 16:39

İZlemeden bu film hakkında yoruma sahip olmak imkansız. Öylesine kanallarda doolaşırken TRT_2 de izlemiştim. Sonra CD cini buldum ve 5-6 kez daha izledim daha sonra TRT de bir kaç kez daha izledim..

Çocuk rolündeki oyuncu müthiş performansı ile hemen dikkat çekiyor. Menderes S. baba rolü 4-4 lük.

 

Cevap Yaz

piano_piano

20 Şubat 2009 17:01

     filmlerinin tümünü izlemediğim için belki önyargılı bir yaklaşım olabilir ama bence Memduh Ün'ün en başarılı filmi. Yıllar önce Selçuk'ta izlemiştim amcamlarla ve çok beğenmiştik.

     Ayrıca kitabını da iki defa okudum. hatta ödev hazırladım kitapla ilgili toplumda sanat dersi için. biyografide geçen sürenin kişilerin fiziğindeki değiştirici etkisi göz önünde bulundurulup filmi çekenler  tarafından farklı bir çekim tekniği benimsenmiş. çocukluk ve gençlik zaman atlamalarıyla veriliyor. filmi izleyenlerin kitabı da okumasını kesinlikle tavsiye ederim. insana okuma zevkini kazandıracak güzellikte bir kitap. 

Cevap Yaz

metin2

29 Ocak 2009 12:18

 Ben doğrusunu söylemek gerekirse filmini izlemedim.Kitabını okudum ve karakterleri aklımda canlandırarak şekillendirdim.

 Bende Adana'lı olduğum için kitapta gittiği yerleri zaten anımsadım.

 Eserin ilk başları çok komikti katıla katıla güldüm...Taki Muzo Raziye ile tanışana kadar.Aralarında büyük bir aşk oldu ama Muzo okuyacamda okuyacam dediği için Raziye ye varmadı.Ve sonu çok acıklı bitti.Böyle bitmesini istemezdim.:-(

 

Cevap Yaz
Yandex.Metrica