Otobüs

8,55

( 29 kişi yorum yaptı )

Otobüs

Sinema Filmi

1974

Yurt dışına hurda bir otobüsle götürülen 9 türk işçisi, Stockholm meydanında kaderlerine bırakılırlar.

Sansürün yasakladığı ancak Danıştay kararıyla gösterim izni alan, mizah duygusu yüksek anlatımıyla bir göç filmi. 9 Türk işçinin para kazanmak adına kaçak yollarla, üstelik hurda bir Otobüs ile Stockholm meydanındaki terk edilişleri, gördükleri karşısında yaşadıkları. Korku, şaşkınlık, ölüm ve tutuklanmalar...

Ekip

Yapımcı Gudrun Zachrisson (Yapım Yönetmeni)
Rene Meyer (Yapım Yönetmeni)
Jean Louis Misar (Yapım Yönetmeni)
Danışman Jean Louis Misar (Kurgu Danışmanı)
Kurgu Tunç Okan (Kurgu)
Yapım Ekibi Nuri Sezer (Set Ekibi)
Sevindik Kızılkaya (Set Ekibi)
Jocelyne Schoeni (Set Ekibi)
Rene Meyer (Set Ekibi)
Yönetmen Ekibi Josiane Honegger (Yönetmen Yardımcısı)
Ali Özdam (Yönetmen Yardımcısı)
Vera Szekely (Reji Ekibi)
Kamera Ekibi Erhan Öner (Kamera Asistanı)
Aslan Mengüç (Kamera Asistanı)
Pierre Begert (Kamera Asistanı)
Olivier Gaille (Set Fotoğrafları)
Noa Andersson (Set Fotoğrafları)
Post-Prodüksiyon Christian Bonvin (Kurgu Asistanı)
Therese Schwarz (Kurgu Asistanı)
Işık Ekibi Hanno Heinz Fuchs (Işık Şefi)
Jan Alvemark (Işık Ekibi)
Jan Nilsson (Işık Ekibi)
Jean Pierre Baillod (Işık Ekibi)
Ernest Grize (Işık Ekibi)
Makyaj Ekibi Mette Sandberg (Makyaj)
Corinne Meyer (Makyaj)
Ali Özdamar (Makyaj)
Ses Ekibi Ivan Seifert (Ses Kayıt)
Pierre Barouh (Ses Kayıt)
Carl Henrik Garstedt (Ses Kayıt)
Werner Walter (Ses Kayıt)

Firmalar

Pan Film (Yapım)

Son Yorumlar (29)

sinemadelisi avatar sinemadelisi 10 Ağustos 2013 02:16:23

8

Kara mizah olarak değerlendirilebilecek trajikomik ve tematik bir Tunç Okan filmi. İnsanımızı küçük düşürdüğü ve aciz gösterdiği sebebiyle uzun yıllar sansür uygulanan filmdir.Çok gerçekçi yapıya sahip olan bu film; Yılmaz Güney sinemasından bir örne kmiş gibidir adeta.Filmin süresi kısadır ama anlattıkları şeyler çok özdür, sosyal mesajları yerindedir. Müzikleri olağanüstü olan filmin;senaryosunun tıkandığı yerler vardır.Filmde oyunculuklarda iyidir. Puanım cesur bir iş olduğundan ötürü 8

kadir avatar kadir 12 Haziran 2012 12:02:06

6

Film dramatik sahnelerden olusuyor, ilk kusan gurbetcilerin sorunlarina isik tutan bir cinsten. Mesaji kuvvetli, ama bana biraz bos bir film gibi geldi. Yani daha oturakli olabilirdi. Filmde daha fazla diyalog olmasi gerekirdi.

gecedensonra avatar gecedensonra 17 Mart 2012 13:21:03

8

ne gerilim filmi ne de korku ama sizi soluksuz bir şekilde başında tuıtmayı başarıyor bunun sebebi acı gerçeklerin yüzümüze alenen çarpılması mı *  tuncel kurtiz in buz gibi bir stockholm gecesinde açıkta kalması ve duvar ın üstünde oturuyor olm asını göremeyen yada farkketmeyen insanlar ve siz zannediyorsunuz ki o adam hala yaşıyor ta ki denizin dibini boylayana kadar ve bi umut belki çırpınır birisi kurtarır diyorsunuz ama yine değil orada kalıyor suyun altında bu sahne ile hayatın acımasızlığı toleranssız ve olabildiğince ürkütücü bir şekilde sunulmuş .. takdir etmek lazım tunç okan ı o dönemde bu türlü bir filmi çekebildiği için.. bir ara otobüs ten çıktıklarında onlarla oyun oynayan isveçlileri görüyoruz maskeleri ile  acaba hangisi medeniyet hangisi barbar korkunç yada şiddet kullanıyor ? bir klüpte kadınlarla erkeklerin beraber izlediği pornolar acaba medeniyetin bir göstergesi mi medeniyet dedikleri bu mudur acaba??

kariz_ma_35 avatar kariz_ma_35 28 Şubat 2012 13:54:02

10

Yazdıklarına noktası virgülüne kadar katılıyorum ben müstehcen derken bilgilendirme amaçlı söylemiştim pembe panter. Bu film gibi beni çok etkileyen bir diğer film Yılmaz Güney'in Zavallılar filmidir. İçerik ve konu farklı ama insanı derinden etkiley en filmlerden biri olduğu için tavsiye edebilirim :)

kariz_ma_35 avatar kariz_ma_35 22 Şubat 2012 22:12:02

10

Yurt dışına çalışma vaadiyle otobüs'le  götürelen bir grup insanın başına gelen olayları yansıtmış son derece dramatik bir film. "Tuncel Kurtiz,Tunç Okan" başta olmak üzere bir grup işçiyi Türkiye'den İsveç'in başkenti Stocholkm'a eski hurd a bir otobüs'le götürülür. Onları götüren ise üçkağıtçı'nın önde gidenidir. Şehrin göbeğinde otopark'a benzer bir yerde otobüs'le kalakalırlar. Polise gidemezler sınır dışı edilme endişesi vardır bir müddet otobüs'te dururlar. Tuvalet vb. ihtiyaçlarını gidermek için kullandıkları bir mekan vardır. Esrar yatağı,homoseksüeller çeşitli kişilerin uğrak yeridir. Polisle kovalamaca esnasında "Tuncel Kurtiz" izini kaybederek kaldırımdan lağam çukuruna düşer kaybolur. "Tunç Okan" ise bir homoseksüel tarafından alıkoyulur müstehcen bir mekana götürülür. Açlıktan gözü döner çıldırır barbar diye dövülüp bıçaklanarak öldürülür telef olur. Geri kalan bir grup insan yürüyen merdivenden iner bir gar gibi yerde yiyecek maketlerle kandırılır. Bir grup apaçi kılıklı insan tarafından ürkütülerek alay edilirler. Tekrar otobüse döner merkezden çağrılan çekici tarafından araba içlerinde dolu insan merkeze götürülür karga tulumba merkeze alınır. İnsanı son derece derinden etkileyen diyalogların az olduğu belgesel niteliğinde harika bir film. Tıpkı Pembe Panter arkadaşın söylediği gibi  bu filmden sonra çekilen İlyas Salman'ın Banker Bilo (1980) filmiyle benzerlikler gösteriyor fakat bu film daha dramatik. Fakat filmin akışında dikkat çeken nokta şu Türk aile yapısına uygun olmayan müstehcen sahneler var. Bol ödüllü bir film olmasına rağmen uzun yıllar yasaklanmış bir film. Tunç Okan'ı tebrik etmek lazım bu tarz bir filmi her sinemacı çekemeyebilir..

Serkaymaz avatar Serkaymaz 03 Nisan 2011 00:10:04

5

Kültür şoku yaşamış, henüz kendi ülkesinde ki büyük şehirleri bile görmeden avrupanın göbeğine düşümüş, umuylu yüklü bir hevesle yola çıkıp, dolandırıldıklarını bile anlamayacak kadar saf türklerin kapana kısılmış hikayelerinin çok dürüst ve sansürsü z anlatmış bir film. Kendi dönemi içerisinde ki filmlerle kıyaslandığında önde olmayı hak etmiş bir film.

Yandex.Metrica