Hazal

8,29

( 13 kişi yorum yaptı )

Hazal

Sinema Filmi

1979

Öykünün çıkış noktası Orhan Elmas'ın "Ezo Gelin”i (1968) ile küçük bir benzerlik taşır. Şöyle ki, yoksul bir köylü ailesinin kızı Hazal, kocasını yitirince törelere teslim olması kaçınılmazdır. Kocasının on yaşlarındaki kardeşiyle evlenir. Beraberlikleri bir ana-oğul ilişkisinden öteye geçmez. Buradan, sonrası Elmas’ın sözünü ettigımiz filminden ayrılır. Törelere başkaldıran ceylan gözlü Hazal (Türkan Şoray) gönlünü kaptırdtğı duvara ustası Emin e (Talat Bulut) kaçar. Umutsuz sevdaları işleyen tüm Anadolu kadınları gibi Hazal'ın kara yazgısı değişmeyecek, aşıklar ölüme mahkum edilerek köyün namusu temizlenecektir.
(Agah Özgüç'ün 100 Filmde Türk Sineması kitabından)


Türkan Şoray bu filmde ilk kez kendi sesiyle konuştu.

Ödüller

Büyük Ödül (San Sebastian Film Şenliği-1981)

En İyi Film (Prades Şenliği-1981)

Altın Düka (29. Mannheım Uluslararası Film Festivali-1979)

Halk Ödülü (29. Mannheım Uluslararası Film Festivali-1979)

Büyük Ödül (Lahey Film Şenliği-1981)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (18. Antalya Film Şenliği-1981)

Daha Fazlası

Ekip

Kurgu Özdemir Arıtan (Kurgu)
Yapım Ekibi Erol Deniz (Yapım Sorumlusu)
Aslan Gül (Set Ekibi)
Azmi Yıldız (Set Ekibi)
Şeref Yılmaz (Set Ekibi)
Yönetmen Ekibi Jan Birindizi (Yardımcı Yönetmen)
Şahin Gök (Yardımcı Yönetmen)
Leyla Özalp (Yönetmen Yardımcısı)
Kamil Renklidere (Reji Ekibi)
Kamera Ekibi Soner Saygılı (Kamera Asistanı)
Post-Prodüksiyon Erkan Akat (Laboratuar Şefi)
Işık Ekibi Turgut Köse (Işık Şefi)
Ses Ekibi Tuncer Aydınoğlu (Ses Kayıt)
Müzik ekibi Arif Sağ (Türküler)
Tolga Aral (Şarkılar)
Gül Kardeşler (Şarkılar)

Firmalar

Umut Film (Yapım)
Acar Film (Seslendirme)
Acar Film (Film Hazırlık)

Son Yorumlar (13)

performer avatar performer 14 Ocak 2018 16:13:41

7

15 yaş ve öncesinin izlemesi psikolojik olarak pek uygun değil bence...başka bir yönetmen çekseymiş çok başka bir film ortaya çıkabilirdi. bence türkan şoray ve çocuk oyuncu filmin 2 başarılı oyuncusuydu.

silvester 01 Eylül 2017 06:55:42

Bu filmde iki başrol arasında 10 yaş fark var.Yani Sultan,Talat tan 10 yaş büyük.Yönetmen oyuncuların bu durumunu bence gözardı etmemeliydi.Çağ atlamasını arzu ettiğimiz Anadolu nun en önemli sorunlarından birinin masaya yatırıldığı önemli bir film. Emeği geçenlere teşekkür ederim............Silvester.

Göztepe avatar Göztepe 26 Aralık 2013 22:44:01

9

Aşiret ve törelere kurban giden iki talihsiz aşığın filmi film Mardin'in bir köyünde çekilmiş. Hazal kocası ölünce başlık parası karşılığında 10 yaşlarındaki bir çocuğa veriliyor. Köyden biriyle kaçıyor ve vurulup ölüyor. Töreler neyi gerektiriyorsa o uygulanıyor okul yerine kuran eğitimi ağanın her istediğinin olması tarikat gibi. Film tam bir Yılmaz Güney sinemasına benziyor. Ali Özgentürk'ün çektiği filmleri genelde onun filmleriyle benzerlik gösterir. Yan rollerde yer alan Meral Çetinkaya ve Bahri Ateş filmde dikkat çeken isimler arasında. Anlayamadığım bir nokta var filmde bir grup ihtiyar kör adamların farklı farklı söylemleri ve filmin sonunda görülmesi o sahneler ilginçti birde filmin jeneriğindeki müzik güzeldi iyi bir film keşke sonuda iyi bitseydi !

performer avatar performer 03 Ekim 2011 16:24:10

7

belgesel havasında esen bir film. zaten 1979 yılında gişe filmi olamaz, keşmekeş bir ortamda o yıllarda ya sex filmi çekiliyordu yada işte böyle bağımsız sanat filmi çekiliyordu. güzel bir film.

sinemaaşığı avatar sinemaaşığı 06 Temmuz 2009 13:13:07

9

iyi bir senaryo ama başrollerdeki oyunculardan çok meral çetinkaya dikkat çekiyor...

turgut1955 avatar turgut1955 04 Nisan 2009 13:05:04

3

Hazal da çok önemli oyuncu keriman ulusoy da var çok önemli ve çok değerli ve kültürlü bir sanatçıy dı uzun  yıllar fransa da yaşayan FR.3.te fransa da yabancılarla ve türk sinemasiyla ilgili belgeseller çekerdi ayrıca fransa da türk sinemasina çok b üyük katkısı  vardı ayrıca başarı ödüllü ilkini Alan 6 kadından bir ayrcı türk sinemasin çok önemli  dört filminde oynamıştır  kendisini tanıdığım ve çaliştığım için  şansıslıyım ... fransa da türk sinemasinı fransa da tanıdan ve katkısı olan ve  bir sanatçıyı hatırlanmaması çok acı nedense hiç hatırlanmadı bütün türkye nin çok önemli sanatçıları hepsi yabancı ülkelerde ölmüştür çünkü yabancılar bizim sanatçıların değerini bizden daha iyi biliyorlar  biz hiç bir zaman çok değerli sanatçıların değerini bilemedik .....KERİMAN ULUSOY..SİZİN GİBİ KÜLTÜRLÜ VE DEĞERLİ SANATÇILAR BİR DAHA GELMEZ  MEKANIN  CENNET OLSUN..turgut köse

Yandex.Metrica