Gölge Oyunu

8,72

( 31 kişi yorum yaptı )

Gölge Oyunu

Sinema Filmi

1992

Mahmut (Şevket Altuğ) ve Abidin (Şener Şen) bir pavyonda çalışmaktadırlar. Mahmut dürüst bir gençtir. Abidin ise tersine hırsız, yalancı ve çapkındır. Bu arada Sülo adlı bir komisyoncu pavyonda çalışması için patrona Kumru (Larissa Litichevskaya) isimli bir kız getirir. Gazinonun patronu, kızın sağır ve dilsiz olduğunu anlayınca onu kovar. Mahmut ona sahip çıkar ve Abidin’le birlikte yaşadıkları eve götürür. Patron Sülo’ya komisyon olarak verdiği parayı çıkartabilmek için Kumru’yu sigarayla çiçek sattırarak çalıştırmaya başlar. Mahmut, Kumru’nun yanında taşıdığı fotoğraftan Zeliha adındaki annesini aradığını anlar ve ona yardım eder. Sonunda Kumru’nun annesinin hapiste olduğunu öğrenirler. Abidin ile Mahmut, Kumru yüzünden kavga ederler ve arkadaşlıkları sona erer. Abidin yeni bir ortakla başka bir pavyonda çalışmaya başlar ama mutsuzdur ve içindeki bunalım onu intihara kadar sürükler. Mahmut, Abidin’in hayatını kurtarır. Ortaklığa yeniden başlarlar. Bu arada Kumru’nun annesini ziyaret ederler. Annesi de aynı kızı gibi sağır ve dilsizdir. Mahmut Kumru’yu sever ve ilk kez bir genç kızla birlikte olur. Ertesi gün uyandığında Kumru’yu bulamaz ve Abidin’le birlikte her yerde ararlar. Pavyona döndüklerinde hiç kimsenin Kumru’nun varlığından haberleri bile olmadığı yanıtını alırlar. Akıllarına birlikte çektirdikleri bir fotoğraf gelir. Fotoğrafa baktıklarında Abidin ve Mahmut dışında hiç kimsenin olmadığını görürler. Olanların ya da olmayanların bir düş mü yoksa gerçek mi olduğuna anlam veremezler. Ama dışarıda yaşam sürmektedir...

Künye

Yönetmen Yavuz Turgul
Senaryo
Yapımcı Türker İnanoğlu
Müzik Attila Özdemiroğlu
Görüntü Yönetmeni Aytekin Kabadere , Çetin Tunca
Süre 103 dk
Tür Dram
Özellikler 35 mm, Renkli
Ülke Türkiye
Etiketler Arkadaşlık, Dilsizlik, Düş, Evden Atılma, Hapishane, Daha Fazlası

Ödüller

En İyi Senaryo (30. Antalya Film Şenliği-1993)

En İyi 2. Film (30. Antalya Film Şenliği-1993)

Ekip

Yapımcı Yılmaz Ekmekçi (Yapım Koordinatörü)
Kurgu Mehmet Bozkuş (Kurgu)
Sanat Yönetmeni Mustafa Ziya Ülkenciler (Sanat Yönetmeni)
Kostüm Tasarım Ceyda Tanrıöver (Kostüm Tasarım)
Yapım Ekibi Adnan İrkut (Yapım Amiri)
Dursun Tosun (Yapım Asistanı)
Ömer Korkmaz (Yapım Asistanı)
Selahattin Geçgel (Set Amiri)
İsmail Hakkı Şahin (Set Ekibi)
Erkan Can (2) (Set Ekibi)
Mikail Yarar (Set Ekibi)
Tuncay Tütüncü (Set Ekibi)
Yönetmen Ekibi Tolgay Ziyal (Yardımcı Yönetmen)
Gültekin Alihocagil (Reji Ekibi)
Yıldız Aydemir (Reji Ekibi)
Kamera Ekibi Necdet Taşçıoğlu (Kamera Asistanı)
Çetin Tunca (Set Fotoğrafları)
Ercan Dirikan (Set Fotoğrafçısı Asistanı)
Post-Prodüksiyon Tamer Eşkazan (Negatif Kurgu)
Özkan Sevinç (Jenerik Tasarım)
Ekrem Şen (Laboratuar Şefi)
Arif Şengül (Laboratuar)
Veli Burç (Film Baskı)
Uğur Orbay (Film Baskı)
Türker Vatan (Renk Düzenleme)
Uğur Orbay (Renk Düzenleme Asistanı)
Işık Ekibi Zafer Kutlu (Işık Şefi)
Ethem Kaygusuz (Işık Ekibi)
Yaşar Ünlü (Işık Ekibi)
Sanat Ekibi İrfan Korkmazlar (Sanat Yönetmeni yrd.)
Adil Kıbıcı (Dekor Şefi)
Muzaffer Gün (Dekor Asistanı)
Yaşar Uzun (Dekor Asistanı)
Makyaj Ekibi Meltem Yüksekbaş (Makyaj)
İsmail Hacılar (Kuaför)
Ses Ekibi İdris Üstün (Ses Tasarım)
Erkan Esenboğa (Ses Tasarım)
Burhan Şahin (Ses Kayıt Asistanı)
Efektler Ayhan Arlı (Efekt)
Oyuncu Seçimi İhsan Bilsev (Figürasyon Casting)
Seslendirme Kemal Acehan (Seslendirme Yönetmeni)
Tasarım Haluk Tuncay (Grafik Tasarım)

Firmalar

Erler Film (Yapım)
Şafak Film (Film Hazırlık Stüdyosu)

Son Yorumlar (31)

CerenSelim avatar CerenSelim 05 Kasım 2018 17:52:52

8

Güzel bir film ancak Yavuz Turgul'a, Şener Şen'e ve Şevket Altuğ'a rağmen başyapıt sayılamayacak durağanlıkta. Kumru'yu baştan sona kimse görmese, kimse tanımasa çok daha etkili bir final olurmuş. Ama filmin başında herkesin gördüğü konuşmaya çalıştı ğı kızı filmin sonunda kimse tanımaz.
Dip not: Çok değerli sanatçı Füreyya Koral'ı görmek ve Kayahan'ın uğruna onlarca şarkı bestelediği aşkı Larissa Litichevskaya'nın güzelliğini izlemek için tekrar tekrar izlenebilir.

Sinecan06 avatar Sinecan06 08 Ocak 2018 17:12:14

İtiraf etmeliyim ki Gölge Oyunu'nu Erler Film restorasyonlu şekilde paylaşmasa izlemezdim. Malum kötü görüntüyü ve kesilmiş sahnelerin filmi paramparça ettiğini ben de biliyorum. İnsanın içinden izlemek gelmiyordu sözün özü. Vasatı aşamamış Gölge Oyu nu. Mesajların altı yeterince doldurulamıyor. Bilhassa "ortalık" meselesine dokunuş beni tatmin etmedi. Fantastik öğelere de bir yere kadar tamam diyorum. Füreya Koral bence filmin en ilginç karakteriydi. Yavuz Turgul'un pek çok filminde gördüğümüz eski İstanbul suretinin en kanlı canlı haliydi. Orkestra'nın anlatıcı olması da müzisyenlerin Kamran Usluer ve Pekcan Koşar tarafından seslendirilmesiyle baltalanmış.

Kpax08 avatar Kpax08 15 Aralık 2017 17:19:50

Uzun mesafe koşuları gibi ilerleyen bir film. Gölge Oyunu sadece oyuncuları, görüntüsü, mekanları için bile izlenebilir. Aslında konu da fena değil, sıra dışı bir konu işlenmiş. Ama filmin sonuna bakınca bu filmin bir yanı hep eksik kalmış. Bekliyors unuz ki bu uzun ve aynı tempoda ilerleyen koşunun sonunda bir aksiyon olacak ve müthiş bir son düzlük performansı ile yarış son bulacak. Ama maalesef öyle olmuyor.

performer avatar performer 17 Kasım 2017 23:54:14

8

film ilk yarısında ağır temposu nedeniyle kötüye giderken 2. yarıda hareketlenen temposu ve hikayenin gidişatıyla olumsuz bütün düşünceler çıktı aklımdan yani bir ara izlerken 6 puan vermeyi bile düşündüm ama sonra fikrim değişti... televizyonda yıllar içinde bu filmin hep kesilmiş halini izledik bu yüzden filme eksik bakmışız. film youtube'da 1 saat 40 dakika ve restoreli olarak izlenebilir. bu arada filmde dikkatimi çeken diğer birşey şener şen sanki muhsin bey filmindeki rolün etkisinde gibiydi... ama yinede belki konusunu beğenmeyenler olsa bile bu filmin herşeyi ile yani teknik ve oyunculuk anlamında çok kaliteli çekildiğini eminim herkes kabul edecektir.

handsomeboyı 25 Şubat 2015 21:57:21

Şevket Altuğ'un en az ŞenEr Şen kadar iyi oynadığı farklı bir senaryoya sahip başarılı bir film,izlenmeye değer.

bysiirtli56 avatar bysiirtli56 13 Ocak 2014 12:51:05

10

Yavuz Turgul ve şener şenin yapımlarından en vasatı bu.hoş güzel vakit geçiren ama diğer eserlerini aratan bir film.iyinin kötüsü diyebilirim

Yandex.Metrica