Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Gelin

Gelin

9,16

(37 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 1 Nisan 1973 1 Saat 33 Dk Dram Aile Tarihi Dram, Aile, Tarihi

Yönetmen: Lütfi Ö. Akad Lütfi Ö. Akad

Ülke: türkiye

Oyuncular: Seden Kızıltunç, Kahraman Kıral, Aliye Rona, Kamran Usluer, Kerem Yılmazer, Günay Güner, Orhan Aydınbaş, Nermin Özses, Rıza Tüzün, Abdurrahman Palay Devamını Gör...

Ödüller: En İyi Yardımcı Erkek OyuncuEn İyi FilmEn İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

Konusu : Akad, İstanbul'un taşı toprağı altındır düşleriyle büyük kente gelen Yozgatlı aileyi tüm bireyleriyle perdeye aktarırken, Meryem tiplemesini feodal geleneklerinden arındırıp ekonomik özgürlüğüne kavuşturuyor. Meryem (Hülya Koçyiğit evi terk edip bir fabrikada iş bulur. Oysa aile reisleri Hacı İlyas gelininin evden kaçıp fabrikada çalışmasını onur meselesi yapar. Bu lekenin temizlenmesi için Meryem in kocası olan oğlu Veli' ye baskı yapar. Veli silahıyla Meryem'i öldürmek için fabrika çıkışı önüne geldiğinde karı-koca birbirlerine sarılıp, özgürce aydınlık bir mutluluğa omuz omuza yol alacaklardır. (Agah Özgüç'ün 100 Filmde Türk Sineması kitabından)Malboro

6 Ağustos 2019 20:37

Gelin,Düğün,Diyet...Lütfü Akad'ın 3 ası,Hülya Koçyiğit'i 1970'lerde devleştiren, mahallenin buğulu fakir kızı yahut kibar hanımefendi rollerinden çıkarıp sosyal film aktrisine geçiş yaptırtan filmler.

Cevap Yaz

tomanbay_23

5 Kasım 2018 02:55

Türk sinemasının baştacı bir film.Başta Ö.lütfü Akad olmak üzere vefat eden oyunculara rahmet olsun.

Cevap Yaz

KartalTibetTutkunu

28 Ağustos 2017 22:57

Yozgat'tan İstanbul'a iş umudu ile göç eden hastada bir çocuğunu yaşatmak ve ailesinin bütünlüğü için didinen Meryem'in tüm uğraşına karşı, sırf para kazanmak hırsı yüzünden tedavisi ihmal edilen kalbi delikte oğlu küçük Osman'nın bir kurban bayramı günü ölmesi, onun için; oğlu Osman'nın 2. bir kurban edilmesi anlamına gelir... Usta deha yönetmen Lütfi AKAD'ın unutulmaz şahaseri, Kraliçe Hülya KOÇYİĞİT'in en nadide üçlemesinden biri olarak Türk sineması tarih sayfası literatüründe yer alır.

Cevap Yaz

performer

19 Ağustos 2017 23:26

sömürülmeye müsait bir hikayeyi gerçekçi anlatım tarzıyla çok iyi çekmişler. yapımda emeği geçen herkes başarılı.

Cevap Yaz

sinemaagresif

19 Ekim 2016 13:36

Ömer Lütfi Akat'ın en güzel eserlerinden. Her ne kadar her sahnesiyle sinir bozucu olsa da yine de kendini izlettiren güzel ve anlamlı bir film. Başta usta oyuncular olmak üzere tüm oyuncular rollerinin hakkını fazlasıyla vermiş.

Cevap Yaz

oğuzzz

1 Aralık 2015 17:18

Hülya Koçyiğitin en sevdiğim filmlerinden, paranın ön planda olduğu aile yapısı , aslında gerikafalı bir aile değildir bencillerdir, Ali Şen diz rahatsızlığı için eczaneden merhem alırken, Osman için kurşun döktürülür, Ali Şen'in dükkanı yandığında Osman'ın ölümünden daha çok üzülür. Veli geçte olsa bazı şeylerin farkına varır ve Ali şene uymayarak ikinci bir yanlışa evet demez. Eşini bulur ve el ele verirler.

Cevap Yaz

Ciggarette44

2 Eylül 2015 21:19

Çok iyi bir film bir başyapıt Ali Şen çok cimri gözünü para ve dükkan hırsı bürümüş hasta osmancığı göz göre göre ölüme sürükleyen cimri ve acımasız bir aile bir ibret öyküsü...

Cevap Yaz

vatansever10

8 Eylül 2014 14:25

güzel bır anadolu fılmı. iç anadolunun bağnaz zihnıyetını tamamen yansıtan, gelının ve torunun hiçe sayıldıgı, mal için bır evladın vefat ettıgı duygu yüklü bır fılm.

Cevap Yaz

enginkaradag

19 Ağustos 2014 21:41

Lütfi Akad serisi daha ne olsun

Cevap Yaz

XduygusuzX

11 Mayıs 2014 16:56

hülya koçyiğitin en iyi 2 filminden biri..Diğeri kadir inanırla çekmiş olduğu 'hayat bayram olsa' filmi ..

Cevap Yaz
Yandex.Metrica