Eylül Fırtınası

8,36

( 17 kişi yorum yaptı )

Eylül Fırtınası

Sinema Filmi

1999

12 Eylül askeri darbesinin ilk günleri... Beş yaşındaki Metin’in (Özcan) annesi Ayten (Zara), cezaevine girer. Bozcaada’da yaşayan dedesi Hüseyin Efe (Akan), küçük Metin’i yanına alır ama yaşıtları onu dışlamaya başlar. Herkes annesine ‘komünist’ demekte, babasının resmi ise adanın her tarafına asılan ‘Arananlar’ listesinde yer almaktadır.


Habib Bektaş'ın Gölge Kokusu adlı kitabından senaryolaştırılıp filme uyarlanmıştır.

Künye

Yönetmen Atıf Yılmaz
Senaryo
Yapımcı İskender Ulus
Müzik Tamer Çıray
Görüntü Yönetmeni Erdal Kahraman
Eser
Vizyona Giriş Tarihi 11 Şubat 2000
Süre 120 dk
Tür Dram, Politik
Özellikler 35 mm, Renkli
Ülke Türkiye
Etiketler 12 Eylül, Alkolik, Arananlar, Askeri, Baskın, Daha Fazlası

Ödüller

Umut Veren Erkek Oyuncu (8. ÇASOD "En İyi Oyuncu" Ödülleri-2001)

Jüri Özel Ödülü (37. Antalya Film Şenliği-2000)

Ekip

Kurgu Mevlüt Koçak (Kurgu)
Sanat Yönetmeni Çağla Ormanlar (Sanat Yönetmeni)
Yapım Ekibi Adnan Aydın (Set Amiri)
Melih Sezgin (Set Amiri)
Kamera Ekibi Kadir Yalvaç (1. Kamera Asistanı)
Gökhan Atılmış (2. Kamera Asistanı)
Turgut Ural (Kamera Ekibi)
Gülbahar Sözgen (Set Fotoğrafları)
Post-Prodüksiyon Adnan Şahin (Renk Düzenleme)
Işık Ekibi Ercan Durmuş (Işık Şefi)
Serdar Ünlütürk (Işık Asistanı)
Günce Özberk (Işık Ekibi)
Serdar Ünlütürk (Işık Ekibi)
Sanat Ekibi Nergiz Çalışkan Tanrıseven (Kostüm Uygulama)
Makyaj Ekibi Yüksel Altun (Saç Tasarım)
Ses Ekibi Mehmet Kılıçel (Ses Kayıt)
Mustafa Bölükbaşı (Ses Kayıt)
Erkan Aktaş (Ses Kayıt)
Müzik ekibi Tamer Çıray (Beste)
Ulaşım Metin Canbazlar (Ulaşım)

Firmalar

Ulus Filmcilik (Yapım)
Delta Film (Yapım)
Toplam İzleyici 125.039

Son Yorumlar (17)

jeremiekhan 12 Eylül 2013 11:56:26

orta karar bir film,dönemine göre iyi sayılır

freddie 01 Nisan 2013 12:52:38

bu filmde zarar nın rolünü yeşim salkım oynayacaktı başta. güzel film

kartal tibet tutkunu avatar kartal tibet tutkunu 17 Şubat 2012 04:21:02

10

Benim de bu film için yorumum aynı: Kariz_ma_35 arkadaşla örtüşen bir yorum olurdu. Sağolsun filmide iyicene anlatmış.. Bir Dönemi Damga Vuran 12 eylül'le yüzleşen bir film olduğu açık. Benim de dikkati çekti çocuk oyuncu Kutay ÖZCAN'IN O, yaşta bıcı r bıcır sanki büyümüşte küçülmüş gibi rolünü de şiir gibi oynuyor. Ve de herşeyiyle beğendiğim bir film daha oldu diyorum.

kariz_ma_35 avatar kariz_ma_35 09 Kasım 2011 18:32:11

10

12 eylül döneminin sancılarını anlatan ve bunu bir çocuk gözüyle aktaran harika bir film. "Hüseyin Efe" Tarık Akan yaşı kemale ermiş kızı "Ayten" Zara'yı evlendirmiş köşesine çekilmiş biridir. Damadı "Rasim" Yosi Mizrahi devlet tarafından aranan düşünce suçlusudur. Hiç bir yerde bulunmaz eşi Ayten'i gözaltına alınır hatta işkencelere maruz kalır. Rasim yakalanır ve Ayten serbest kalır. Ayten'in arkadaşı'da aynı şekilde yakalanan birisidir ve o arkadaşlarıyla birlikte firar etmiştir Almanya'ya. Rasim ve Ayten'de bu geçici göçe dahildir. Film anlatımı ve içeriği bakımından güzel. Politik film tutkunları için başyapıt niteliğinde olabilir bu film. Filmde en fazla dikkat çeken noktalar şunlar. Başrolde Tarık Akan var ama en fazla göz önünde yer alan. Çocuk oyuncu Kutay Özcan olmuş Almanya'ya giderken sahte çocuk adı soyadı. Kutay Özcan'ın oyunculuğu ve çocukluk aşkı ile sahneleri görülmeye değer.

DEMIR CAN avatar DEMIR CAN 12 Eylül 2011 21:35:09

9

Ben bu filmde Zara'yı kesinlikle eğreti buldum.Sinemanın içine girdiği çıkmazlardan birisi de kanımca seyirci çekebilmek uğruna şarkıcı manken şovmen tarzı, asıl meslekleri oyunculuk olmayan kişilerin ,filme reklam olması için oynatılmasıdır.Zara, he rkes beğense de bence çok başarısız bir oyunculuk sergilemiştir.O'nun yerine daha başarılı bir çok karakter oyuncusu seçilebilirdi.Başka açılardan baktığımızda filmde, Uçrtmayı Vurmasınlar etkisi ciddi bir şekilde göze çarpmaktadır.Zaten bir çocuğun gözünden psikolojik travma  yahut dram anlatımı, Uçrtmayı Vurmasınlar Filmi ile en zirve noktasına ulşamıştır.İkinci sıraya da Babam ve Oğlum konulabilir bence.bu film bence üçüncü sırada.  

afarikan avatar afarikan 02 Eylül 2009 18:21:09

8

1980 askeri darbesinin bir çocuk gözüyle aktarılması ve olayın insanı yönünün vurgulanması.Darbeyi anlatan insanın içine içten bi şekilde dokunacak tarzda bir film. -Sadık amca da idam mı edilecek şerife teyze -hayır o 130 yıl hapise mahkum - insan k aç yıl yaşar şerife teyze-60,70 bilemedin 80 film: Babam ve oğlum, Kız kardeşim momo gibi bazı filmlere esin kaynağı olmuşa da benziyor çekim açıları,anlatı tarzı, ve dramatik yapısıyla size dokunan bir film.

Yandex.Metrica