Kızkulesi Faciasi

8,11

( 4 kişi yorum yaptı )

Kızkulesi Faciasi

Sinema Filmi

1923

Bir fener bekçisi ile oğlu arasında geçer: Deniz fenerindeki ortaklaşa görevlerine gitmeden on beş gün kadar önce oğul, karada kuduz bir köpek tarafından ısırılmıştır.

Fenerde görevi aldıkları akşamdan başlayarak oğulda birtakım anormallikler ortaya çıkar: ışıktan, sudan korkmakta, karamsar bir ruhla konuşmalar yapmaktadır. Baba, oğlundaki bu değişikliğin sebebini anlayamaz. Yeni evlendiği karısına duyduğu özlemi hatırlatarak ona takılır.

Fakat oğlan ertesi gün, kendisini çok daha rahatsız hisseder ve babasına kudurma ihtimalinden söz eder. Babası bundan kaygılanır, ama kıyıdan çok uzaklarda ve feneri terk edememe durumunda bulunmaktadırlar.

Üçüncü akşam delikanlıda kuduz belirtileri tam olarak ortaya çıkar. ışıktan korktuğu için feneri yakmadığı gibi, babasının yakmasına da en gel olur. Bir ara babasına saldırmaya yeltenirse de, onun kendisini şiddetle itip kovması üzerine, fenerin hemen altındaki sahanlığa çıkar ve orada yabani bir hayvan gibi dönüp dönüp dolaşmaya başlar. O sırada karanlıkta bir gemi gelmekte, acı düdükler çalmaktadır. Bu gemide ihtiyarın öteki oğlu da görevli olarak bulunmaktadır. Öbür yarıdan, kıyıdaki kulübede gelin kızla yaşlı anası fenerin yanmamış bulunmasından endişe duymaktadırlar.

Baba, feneri yakmak için elinde petrol kabıyla sahanlığa çıkarken, kuduran oğlu kendisini karşılar. Aralarında korkunç bir boğuşmadan sonra, ihtiyar oğlunu sahanlığın korkuluğundan aşağı, fenerin dibindeki kayalıklara fırlatır, sonra da aşağı inerek çocuğunun ölüsü üzerine kapanır; ağlamaya başlar. Bu sırada vapurun acı düdüğünü duyarak kendine gelen ihtiyar, görevini hatırlar, yukarı çıkarak feneri yakar. Kıyıdakiler fenerde ışık görerek, yeniden her şeyin yolunda gittiğini sanırlar, sevinirler. Halbuki baba çocuğunu kendi elleriyle öldürmek zorunda kaldığı için kahrolmaktadır. (yalçın Özgül)


Film de ki bir ramazan gününü çekmek için gidilen Eyüp camisinde yaklaşık 1000 kişilik bir grup " Cami de film çekmek günah" diye film ekibine saldırmış ( Emin Beliğ ile yapılan bir söyleşiden). Zafer ALGAN

Künye

Yönetmen Muhsin Ertuğrul
Senaryo
Yapımcı Kemal Seden , Şakir Seden
Görüntü Yönetmeni Cezmi Ar
Eser
Tür Dram
Özellikler 35 mm, Siyah Beyaz
Ülke Türkiye

Firmalar

Kemal Film (Yapım)
Kemal Film (Yapım)

Son Yorumlar (4)

kamilzafer 28 Şubat 2016 13:41:08

10

Muhsin Ertuğrul P.Autier ile P.Cloquemelin'in " Gardien de Phares " isimli oyunundan uyarlamış. Zafer ALGAN

AlperKus avatar AlperKus 22 Ekim 2013 03:37:39

8

İlk gösterimi 1924 yılının Mart ayında, Beyoğlu Anfi Sineması'nda yapılan filmin diğer bazı oyuncuları hakkında Mustafa Gökmen, bize şu bilgileri veriyor: "Komedyen Ali Rıza, 'Sepetçi' diye anılıyordu. Aznif ise, ünlü tiyatro oyuncusu ve yönetmeni Ma rdiros Mınakyan'ın (1837-1920) kızıdır.

AlperKus avatar AlperKus 22 Ekim 2013 03:32:24

8

KONU: On beş günlük bir nöbet için fenerdeki bekçilik görevlerini devralan baba (Muhsin Erturul) oğul (Emin Beliğ) iki görevlinin bu sürede fenerde yaşadıkları faciayı canlandıran bir film. Nöbeti almadan önce kırda karısıyla (Aznif Minakyan) gezerke n bir köpeğin saldırısına uğrayan oğul, bunu ailesinden saklamıştır. Fenerde nöbet sırasında garip durumları görülen ve bir akşam fenerin yakılması sırasında babasını engelleyen gencin kudurduğunu anlayan baba, onunla boğuşur ve kavga sırasında oğlunu kulenin korkuluğundan aşağıya atar.

turgut1955 avatar turgut1955 31 Aralık 2008 09:28:12

Kızkulesi Faciasi 1923 Yapımı yönetmen muhsin ertuğrul Senaryo muhsin ertuğrul eser paul avtien yapımcı şakir seden Kemal seden görüntü yönetmeni cezmi ar . oyuncular muhsin ertuğrul. neyyire ertuğrul .emin reliğ belli .ali rıza Hakkı necip ağrıma n .aznif minakyan. fener .bekçiisi bir babayla oğulun. hikayesi .bir kuduz köpek tarafin dan ısırılan oğlunun fenerin yanamasiyla oğlunun kudurmasıyla .oğlununu kızkulesinden atıp öldüren babanin öyküsü bu filmin hem yönetmeni hemde baş rol oyuncusu muhsin ertuğrul bu film bir usta MUHSİN ERTUĞRUL filmidir

Yandex.Metrica