İstanbul Kanatlarımın Altında

7,96

( 29 kişi yorum yaptı )

İstanbul Kanatlarımın Altında

Sinema Filmi

1996

Eurimages ve Kültür Bakanlığı katkılarıyla. 17. yüzyıl İstanbul'unda Hezarfen Ahmet Çelebi (Aydan) , Lagari Hasan Çelebi (Bayülgen) , Evliya Çelebi (Bilginer) , Bekri Mustafa (Ay) insanların da göklerde kuş gibi uçabileceğiyle ilgili araştırmaları tartışmaktadırlar. Hezarfen'in kölesi, sonra da yavuklusu İtalyan kaptanın dilsiz kızı Francesca (Beatriz Rico) , Leonardo da Vinci' nin çizimlerine dayanarak onlara yardımcı olmaktadır. Hezarfen takma kanatlarıyla Galata Kulesi'nden tarihsel uçuşunu gerçekleştirip ödüllendirilmeyi beklerken, tutucu Şeyhülislam'ın (Çalışkur) kışkırtması sonucu 4. Murat'ın buyruğuyla Cezayir'e, füzeyle çıktığı gökyüzünden Boğaz sularına inen Lagari de Kırım'a sürülür.

Ödüller

En İyi Görüntü Yönetmeni (18.Siyad Türk Sineması Ödülleri-1996)

Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu (8. Ankara Film Festivali-1996)

En İyi Müzik (18.Siyad Türk Sineması Ödülleri-1996)

Ekip

Yapımcı Harika Uygur (Genel Koordinatör)
Kurgu Julia Juaniz (Kurgu)
J.Ignacio San Meteo (Kurgu)
Sanat Yönetmeni Yaşar Ziya Kartoğlu (Sanat Yönetmeni)
Dekor Tasarım Ahmet Özlemiş (Dekor Tasarım)
Yapım Ekibi Mahmut Ablak (Yapım Sorumlusu)
Yönetmen Ekibi Yüksel Aksu (Yönetmen Yardımcısı)
Serdar Akar (Yönetmen Yardımcısı)
Post-Prodüksiyon Ufuk Kayar (Negatif Kurgu)
Işık Ekibi Nezir Yücel (Işık Şefi)
Özgür Yücel (Işık Asistanı)
Berzan Yücel (Işık Asistanı)
Sanat Ekibi Özgür Kemertaş (Yardımcı Sanat Yönetmeni)
Tolga Dinç (Dekor Ekibi)
Tolga Dinç (Dekor Ekibi)
Oyuncu Seçimi Gülin Tokat (Cast Direktörü)
Seslendirme Kahraman Acehan (Seslendirme Yönetmeni)

Firmalar

Umut Sanat (Yapım)
Pan Nakliyat (Ulaşım)
Umut Sanat (Dağıtımcı)
Toplam İzleyici 474.571

Son Yorumlar (29)

sinemadelisi avatar sinemadelisi 27 Ağustos 2013 04:14:32

9

Türk sinemasının sallantılı dönemine 1996 yılında Eşkıya filmi ile birlikte son vermiş;yeni bir dönem açmıştır. Filmin oyuncu kadrosu inanılmaz,müzikleri ise efsanedir.Saray hakkında en doğrucu ve gerçekçi filmdir. Erotizm sahneleri fazla abartılmışt ır. Saray içi entrikaları,dördüncü Muratın akıl almaz kudreti,baskıcı dönemin getirdikleri,Hezarfen ve Lagarilinin uçma tutkusu,Osmanlıdaki iç savaş ve o devirdeki cahillik ve gerici zihniyet beyazperdeye ustalıkla aktarılmıştır. Ayrıca sanat yönetmeni çok kaliteli bir iş çıkarmış. Filmde Hezarfenin sema ve uçma sahnesi,ayrıca Lagarilinin de uçma denemesi unutulmayan sahnelerdir. Filmde genel olarak tüm oyunculuklar üst seviyededir. Ama Ege Aydan ve Burak Sergeni biraz ayırmak lazım. Çünkü çok doğal ve gerçekçi oynamışlar. Ayrıca tabiki Haluk Bilginer ve Okan Bayülgeni unutmamak lazım. İzlemeyenler izlesin çünkü Türk Sinemasında yeni bir devrin başlangıcıdır.

Hakan_Irızak avatar Hakan_Irızak 12 Aralık 2012 00:59:26

Beni çok duygulandıran bir film... Ancak erotizm kontrolsüz ve ölçüsüz kullanılınca filnden birşeyler götürüyor..Olay ''e filmin içine bi yere bunu da koyalım'' a dönüşüyor

MGUNAY avatar MGUNAY 24 Nisan 2012 10:48:04

6

elbette leylekler getirmedi ama böyle tarihi filmde seks sahnelerinin ne işi var  bu sahneleri bu kadar müstehcen göstermeye ne gerek var Mustafa Altıokların nasıl bir yönetmen olduğunuda Banyo, Ağır Roman, Beyzanın Kadınları, Asansör filmlerinden bi liyoruz. yani bunu tarihi bir film değil erotik film desek yanılmış olmayız diğer yönetdiği filmlerdede nasıl bir kişilik olduğunu anlamış oluyoruz.

ramazanates avatar ramazanates 05 Haziran 2011 11:36:06

10

tabi ki tarihte erotizm diye birşey yoktu ki ne arıyor erotizm tarihsel filimde.....

MGUNAY avatar MGUNAY 26 Temmuz 2010 11:41:07

6

filmi ilk başlarda beğendim hatta 10 puan verecektim ama sonra böyle tarihsel filmde erotik sahnelerin ne işi var öyle değilmi? Ondan puan 6 ya düştü malesef. Erotik sahneler dışında film iyiydi.

ramazanates avatar ramazanates 21 Haziran 2010 16:16:06

10

Film güzeldi ancak Hazerfan ın uçmak için yaptığı çalışmaların,İtalyan bir kızın şifreyi çözdüğü olayının filan tarihsel gerçekliliği var mı merak ediyorum.Ancak Bekri olayının gerçek olduğunu bir yerlerden okumuştum..

Yandex.Metrica