erhaab

erhaab

Hepsi

erhaab avatar
erhaab 30 Eylül 2021 16:42:15

5

Bu korku filminin değişik ve duygusal finali olmasa benden 2 puan alacaktı çünkü finale kadar ne iyi bir senaryo, ne iyi bir oyunculuk, ne de iyi bir efekt/makyaj vardı ama tüm senaryonun filmin finali için olduğunu gördüğümüzde puanım yükseldi. Bu d eğişik ve duygusal final filmi kurtarmış diyebiliriz.

erhaab avatar
erhaab 06 Eylül 2021 21:46:12

8

Birbirini tekrar eden cin temalı filmlerden birisini bekliyordum ki bambaşka bir senaryo çıktı.

Bir tarafta nekrofili, ensestlik, tecavüz gibi eğilimlere sâhip ruh hastası bir psikopat katil erkek gassal rolünde. Diğer tarafta öldürmeyi benimsemiş v e bundan zevk alan ruh hastası psikopat katil bir kadın. Bu 2 manyağın yolu tesâdüfen kesişiyor ve film boyunca kim av olacak kim avcı, bunu kestirmeye çalışıyoruz.

2 manyak da direkt birbirini kesecekken birbirlerini tanımaya başladıkça değişik geliyorlar birbirlerine. 2 tarafta ruh hastası olduğu için normal insanlardan olan farklılıkları süreci uzatıyor hâliyle. Kim kimi kesip doğrayacak diye deli gibi bekliyoruz ve en sonunda gassal'ın sâhip olduğu sırlar ortaya dökülerek beklediğimiz gerçekleşiyor. Yabancı filmlerden âşinâ olduğumuz karakter tahlili bu filmde de var ama denenmemiş bir senaryo olması filmi çok değerli kılıyor ve âşinâ olduğumuz bu ruh hastası karakterler bizi sıkmıyor, aksine ilgimizi çekiyor.

Film ağır ilerlerse de kadının psikopat olduğunun anlaşılmasıyla heyecanını hiç yitirmiyor ve bu ağırlık izleyiciye batmıyor.

Çok çok beğendim.

erhaab avatar
erhaab 18 Ağustos 2021 18:58:17

8

Son dönemlerde izlediğim en iyi korku filmlerinden diyebilirim. Mükemmel bir senaryo var bir kere. Siccin 3'teki gibi bir durum var, cinlerin peşinde olan sıradışı bir hoca. Güneş gözlüğü takıp motora biniyor oluşu biraz sıradışı ama yine de Salih ka rakterini sevdim.

Senaryo farklı olduğu için ve cinlerin peşinde âilesinin intikamını almak isteyen genç bir hocayı anlatması hasebiyle finalinde sürpriz olmaması filmin değerini düşürmüyor bence. Elbette sürprizli bir final filme verdiğim puanı yükseltebilirdi ama bu hâliyle bile çok iyi bir film olmuş.

Daha iyi bir makyaj ve efekt olabilirdi ama senaryonun güzelliği her eksiği kapatıyor. Senaryo ayarlanıp bu filmin devamı da çekilebilir aslında, yapım ve yönetim kadrosu umarım bunu duyar.

erhaab avatar
erhaab 18 Ağustos 2021 17:20:41

2

Maalesef doğru düzgün bir senaryosu olmayan, tamâmına yakını karanlıkta geçen, oyunculukları zayıf, makyaj ve efektleri kötü, finali sıradan, basit bir film.

Filmin başında çalan türkü güzel hepsi bu. Türkülerin korku filmlerinde yeri olmadığını da hatırlatmak gerek.

erhaab avatar
erhaab 10 Ağustos 2021 17:12:37

7

Filmi genel olarak beğendim. Senaryo iyi olsa da fazla kopukluklar vardı, daha yüksek bir puanı bu yüzden vermedim.

Ünlü simâların olması filmi direkt değerli kılıyor. İyi oyunculukları görmek güzel oldu bu yüzden. Makyaj ve efektler de son derece t atmin ediciydi.

Son izlediğim korku filmlerinde başarısız ve kaybeden hocalara denk gelince bu filmdeki Allah dostu hoca muhteşem geldi bana. Cinnî varlık Semur'a karşı resmen posta koyması falan o an çok iyiydi. Film hocayı biraz kolay harcadı, ayrıca Allah dostu hoca ile Ozan nerden tanışıyor, Ozan hocayı nerden biliyor çok havada kaldı bu. Meselâ Hoca çarşıda yanlarından geçti ve Ozan selam bile vermedi, konuşmadı. Sonrasında olayı çözmek için doğruca hocaya koştu. Bu konu çok havada.

İpek Erdem oyunculuğunu konuşturmuş, zor bir rolü kolay hâlletmiş. Büyücü rollerinin aranan simâsı Aydan Çakır da her zamanki gibi iyiydi.

Senaryo biraz daha oturaklı olsa 9 puan verirdim.

erhaab avatar
erhaab 10 Ağustos 2021 15:35:33

2

O kadar korku filmine yorum yaptım, görüp görebileceğim en kötü 2-3 filmden birisi bu filmmiş. İyi niyetle çekilmiş ama kötü oyunculuk, yönetmenlik ve senaryo sonucu ortaya bu film çıkmış. Fazla da diyecek bir şey yok.

erhaab avatar
erhaab 02 Ağustos 2021 19:52:13

5

Senaryo iyi gibi gözükse de çok fazla eksiklik var. Farz edelim ki filmdeki kitap var, bu kadar kolay ulaşılması ve kitabın nasıl bulunduğu konusu havada kalmış. Bu durum doğal olarak filmin değerini düşürmekte.

Araf 2'ye göre çekimler daha iyi, en azından Flash TV dizisi havası bu filmde yok ama oyunculuklar gerçekten basit kalmış önceki filme göre.

Kısacası Araf serisi diğer korku serilerinin altında.

erhaab avatar
erhaab 02 Ağustos 2021 16:53:25

4

Serinin ilk filmi 15 yıl önce çekilmişti. Uzun zaman sonra Biray Dalkıran serinin ikinci filminde iyi bir senaryo yazmış ama yönetmenlik Flash TV dizisi seviyesindeydi. Efekt yok, makyaj zayıf ve bâzı konular havada kalarak film bitirildi. Meselâ Mah ir ve Mustafa Hoca tüm olayı bilmesine rağmen Cin'in mücadeleyi kazanarak filmin bitirilmesi garip. Her şey cevşen miydi yâni derler adama.

Biray Dalkıran Kanıt gibi efsâne bir dizinin başarılı yönetmeni, bu film neden böyle kötü çekilmiş sormak isterdim kendisine.

erhaab avatar
erhaab 02 Ağustos 2021 16:40:08

8

2005-06 yıllarında Türk korku sinemasında başlayan yükselişe katkıda bulunan filmlerdendir Araf. O yıllarda sinemada izlemiştim ve değişik senaryosu güzel gelmişti. Şu an çekilse hem makyaj hem de efektler konusunda daha başarılı olabilirdi ama 15 yı l öncesi için de iyiydi diyebilirim.

Buna karşılık film çok akıcı değil ve ağır. Ünlü oyuncuların oynamış olması o dönemler filmi kurtarmıştı ama şu anki iyi filmlerle kıyaslamam, geride kalır.

Yanlışlıkla 8 verdim, esâsen puanım 5 kendisine.

Yandex.Metrica