Feride Çetin

Doğum Tarihi 5 Kasım 1980
Doğum Yeri İstanbul
Eğitim Durumu İstanbul Üniversitesi, İletişim Fakültesi Radyo, Tv, Sinema Bölümü + Marmara Üniversitesi Sinema Tv Yüksek Lisans

Biyografisi

Bulgaristan göçmeni bir ailenin çocuğu olarak 5 Kasım 1980 yılında İstanbul'da dünya'ya gelen Feride Çetin, 2001 yılında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV Sinema Bölümü'nü bitirdi ve a rdından Marmara Üniversitesi'nde Sinema-TV yüksek lisansı yaptı. Marmara Üniversitesindeki lisansüstü eğitimine doktora öğrencisi olarak devam etmektedir.

Kariyerinin ilk zamanlarında kamera arkasında olmakla ilgilenen Çetin, bir dönem Tiyatro Araştırmaları Laboratuvarı adıyla Ayla Algan, Erol Keskin gibi önemli isimlerin açtığı deneysel tiyatro atölyesinin seçmelerini kazanmış ve burada bir seneye yakın ders almıştır. Ardından Kutluğ Ataman'ın asistanı olmak için gittiği İki Genç Kız filminin setinde Ataman tarafından keşfedilip filmin başrolüne seçilmiş ve büyük beğeni toplayan Behiye karakterini canlandırarak oyunculuk macerasına başlamıştır.

2006 yılında İki Genç Kız filmindeki performansıyla 13. Adana Altın Koza Film Festivalinde En İyi Kadın Oyuncu ödülüne layık görülmüştür. Aynı yıl 17. Ankara Film Festivali ve 11. Sadri Alışık Sinema Ödüllerinden de Umut Veren Sinema Oyuncusu ödüllerini alarak toplamda üç ödül kazanmıştır.

Oyunculuğun yanı sıra çevirmenlik, dergicilik, gazetecilik deneyimi de olan genç oyuncunun kendisinin yönettiği 15 kadar kısa filmi de bulunmaktadır.

Kendisi ayrıca ingilizce, almanca ve ispanyolca olarak üç dil bilmektedir. Zaman zaman Radikal Kitap ekine de yazılar yazmakta olan Çetin, televizyonda son olarak 2011 yılında Star Tv'de yayınlanan Anneler İle Kızları dizisinde Gülizar karakterini canlandırmıştır.

Bunun dışında 2011 yılında gerçekleştirilen 48. Antalya Altın Portakal Film Festivalinde en iyi film ödülünü kazanan Güzel Günler Göreceğiz filminde beş ana karakterden biri olan Figen karakterine hayat vermiştir.

Tiyatro çalışmalarına da ağırlık veren oyuncu 2011 yılında Umut Prodüksiyon Tiyatrosu tarafından sahneye konulan Yalan İçinde Yalan isimli tiyatro oyununda Heather Fazackerly karakterini canlandırmıştır.

Kendisi 2013 yılında gösterime girecek Semir Aslanyürek'in filmi Lal ve Altan Dönmez'in yönettiği Taş Mektep adlı iki filmle izleyici karşısına çıkmaya hazırlanmaktadır.

Oyuncu (21)

Son Yorumlar (31)

secotaselyan avatar secotaselyan 11 Ocak 2012 02:11:01

10

Çok yetenekli ve güzel bir oyuncu olduğunu düşünüyorum. Hatırla Sevgili'de Güzide karakterine tam oturmuştu.

Binnai 26 Haziran 2010 22:39:06

2 Genç Kız  filminde  Harikaydı Vildanı bile  bastırdı  çok güzel başarılar

ferin avatar ferin 18 Haziran 2010 14:28:06

10

İki Genç kız ve Hatırla Sevgili'de harikalar yaratan yeni neslin en yetenekli aktrislerinden. Diziler yerine daha çok sinema filminde rol almasını temenni ediyorum.

Yandex.Metrica